Vakaras neapsiėjo ir be humoro prieskonių. Kai kurie kandidatų į Seimą pasisakymai prajuokino: vienmandatininkai prilyginti apatiniams marškiniams, o ištikimybė partijai – ištikimybei žmonai, arba pasiūlymai didinti šalyje gimstamumą parduotuvėse adatėlėmis badant prezervatyvus. O galiausiai, debatams užsitęsus, kai kurie politikai užsimiršo, kad juose dalyvauja – vis dažniau ėmė žvilgčioti telefonus ir net atsiliepinėjo į skambučius.
Ar gražu meluoti rinkėjams?
Klausimą visiems kandidatams turėjo Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktorė, socialdemokratė Danguolė Kondratenkienė. Anot jos, paskutiniu metu rinkiminiu periodu yra labai daug melo, o tas melas pateikiamas kaip tiesa. Ar priimtina ir padoru meluoti savo rinkėjams, kad gautum jo balsą? „Kalbėdama turiu omenyje vieną partiją, bet klausimas, tebūnie, visoms“, – mįslingai užsiminė D. Kondratenkienė.
Ignotas Adomavičius („Nemuno aušra“) tikino, kad jis rinkėjams visada sako tiesą, o meluoja socialdemokratai, žadėdami, jo manymu, nerealias 900 eurų pensijas. „Tai aišku, kad nereikia meluoti rinkėjui, reikia sakyti teisybę. Visi, kurie balotiruojatės į Seimą, sakykite tiesą, ir kuo mažiau meluokit“, – pabrėžė kandidatas.
Klausimą uždavusiosios partietis Tadas Barauskas atsakė trumpai: „Be abejo, amoralu“, o Gintaras Girštauras, atstovaujantis Liberalų sąjūdžiui, atsakė filosofiškai: „Jeigu turi ką pasakyt žmonėms, tai visada rasi ką pasakyti. O kai neturi, tai belieka rodyt didelius plakatus. Nemanau, kad kuris kandidatas iš mūsų meluoja, bet gali būti, kad klysta…“
Kandidatas Jonas Jarutis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) teigė, kad kas jau kas, o jo partijos ištesėtų pažadų iki šiol niekas nepanaikina. Politikas turėjo omenyje alkoholio įsigijimo draudimus.
Konservatorius Vaidas Kužiulis sutinka, jog kai kurių partijų rinkiminiai pažadai išties absurdiški. „Nenoriu išskirt partijų, bet tokia mintis kyla. Ar kai kurių partijų atstovai tiki tuo, ką kalba? Nežinau, kokio lygio turėtum būt, kad patikėtum“, – mano V. Kužiulis.
Gintaris Petrėnas (Regionų partija) aiškino, kad pažadai nieko blogo, tai yra partijos tikslai, siekiamybės, o Antanas Vagonis (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“), teigė, jog kiekvieno kandidato biografijoje panaršius, matyti, ką jis žadėjo, o ką iš tiesų įvykdė. „Kai buvau meru, kiekvienas klausimas tarybai turėjo būti pagrįstas, kuo tai svarbu Rokiškio rajono žmonėms. Dabar tokio sakinio nebėra jau“, – tikino A. Vagonis.
Apie išsilavinimo svarbą
„Nepartine“ prisistačiusi debatų žiūrovė Ieva kandidatų teiravosi, kokį jie turi išsilavinimą ir ar aukšto išsilavinimo neturėjimas tinka valdyti išsilavinusius žmones, kurti jiems įstatymus ir ar tai yra normalu.
A. Vagonis ir G. Petrėnas teigė turintys aukštojo mokslo bakalauro diplomus, V. Kužiulio išsilavinimas – aukštesnysis. J. Jarutis tikino turintis net du aukštojo mokslo diplomus. „Suprantama, kad išsilavinimas yra svarbus, bet… mokslas proto neduoda. Jeigu žmogus neturi išminties, tai nepadės jam tie išsilavinimai. Pas mus labai jaunimas dalyvauja politikoje. Ne kartą teko būti JAV…“ – kalbėjo J. Jarutis.
„Galit nebesakyti – matėm, kaip su JAV prezidentu baigėsi“, – trumpai drūtai nukirto E. Kubilius.
„Tai jūs gi renkat…“ – replikavo J. Jarutis, o E. Kubilius atsakė: „Su tokia jūsų logika galima ir arklį į Seimą išrinkt. Arklys Džonas… O ko gi ne?“ – sąmojus laidė jis.
G. Girštautas tvirtino, kad yra baigęs dvejas magistro studijas. „Baigęs universitetą pridaviau dokumentus į Kauno Vytauto Didžiojo universitetą doktorantūros studijoms. Atrankos metu buvau paklaustas, ar baigęs sutikčiau dėstyti. Bet baigęs grįžau į Rokiškį, nes esu šito krašto patriotas. O dėl išsilavinimo, taigi priimtas įstatymas, kad Seimo nariu galima tapti 21 metų. Ar tokio amžiaus žmogus turi aukštąjį išsilavinimą? Turbūt tik išimtiniais atvejais“, svarstė jis.
T. Barauskas baigė magistrantūros studijas, iš viso turi tris aukštojo mokslo diplomus ir taip pat, kaip ir G. Girštautas, teigė turėjęs pasiūlymą studijuoti doktorantūroje, tačiau neplanavo likti sostinėje, tai tas pasiūlymas ir liko pasiūlymu.
„Niekas nedraudžia studijuoti toliau per nuotolį“, – per dantį pertraukė debatų moderatorius.
I. Adomavičius irgi teigė turintis aukštojo mokslo diplomą, po to išvyko į JAV, kur baigė strateginio valdymo kursą. „Bet mokslų baigimas nieko nereiškia. Jeigu tu baigei mokslus, padėjai diplomą į stalčių, tai nieko ir nelieka. Reikia tobulėti, gilinti žinias, nes tik tada augi. Tikrai pažįstu puikių žmonių, kurie nebaigė bakalauro, bet jie tikrai sėkmingi. Priklauso, kiek žmogus pats tobulėja“, – argumentavo jaunosios kartos politikas ir pridūrė, kad yra baigęs prestižinę Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą.
„Kiek žinau, jūs dalyvavot „Lietuvos balse“, bet nė vienas teisėjas taip ir neatsisuko“, – tokį faktą pateikė E. Kubilius.
Kodėl pasirinko prieštaringai vertinamą partiją?
I. Adomavičiui kliuvo klausimas, kodėl būdamas toks išsilavinęs, veržlus ir energingas verslininkas, ir dar save vadinantis milijonieriumi, pasirinko tokią prieštaringai vertinamą partiją. „Aš Remigijų Žemaitaitį pažįstu daugiau nei 15 metų. Pažįstu jo šeimą, žinau, kokie jie darbštūs. Ir tokio lietuvio, koks yra Remigijus, aš daugiau nepažįstu, kiek jis kovoja už Lietuvą. Man labai keista girdėti, kai kazino pralošiama metinė Rokiškio rajono savivaldybės biudžeto dydžio suma „Baltcap“ ir visi sako, kad viskas yra tvarkoj…“ – įsijautė I. Adomavičius.
E. Kubilius tildė: „Na, nėra taip, kad visiems viskas gerai. Ir tikrai nėra taip, kad visi atsisėdę, išsižergę sako „jėga“. Buvo stadiono reikalai peržiūrėti, pradėti ikiteisminiai tyrimai, gi demokratinėj valstybėj gyvenam.“
„Ką noriu pasakyti, kad teisybės nesumeluosi. Teisybę žmogus jaučia kūnu. Ir jeigu šneka žmogus neteisybę, nuo jos pavargsti“, – nenusileido I. Adomavičius.
Jam teko teisintis ir dėl partijos vado antisemitiniais pripažintų pasisakymų. „Mes ne savo karą kariaujam kalbėdami apie žydus ir Izraelį. Lietuva turi kariauti savo karą, kuriame esame ir gyvename. Nieks už mus nekariaus. Ukrainos karas su Rusija yra mūsų karas, mes turim remti Ukrainą, bet jeigu galvojate, kad kada nors ateis ir į Lietuvą, tai jūs tikriausiai nepripažįstate, kad mes esame stipriame NATO aljanse.“
Daugiau „Gimtajame…“