Eugenija Nikonova (kairėje) savo mažiesiems pacientams – ne tik slaugytoja, bet ir mama. Ingrida Banevičienė (centre) įsitikinusi, kad slauga ir begalinė kantrybė neatsiejamos. Danutė Šniokienė (dešinėje) savo darbe randa ir daug džiaugsmo. R. Keliuotytės nuotr.

Rytoj viso pasaulio slaugytojai pažymės savo profesinę šventę – Tarptautinę slaugytojų dieną. Ji kasmet švenčiama gegužės 12-ąją, anglų medicinos sesers Florens Naitingeil gimimo dieną. Būtent su šios medicinos sesers veikla siejamas profesionalios slaugos atsiradimas. 1860 m. Londone ji atidarė pirmąją pasauliečių slaugytojų mokyklą.

Lietuvoje slaugos specialistai pradėti rengti 1895-aisiais. Sveikatos informacijos centro duomenimis, šiuo metu sveikatos sistemoje dirba per 23 tūkst. slaugos specialistų (įskaitant akušerius).

Slauga – kol kas moterų rankose

VšĮ Rokiškio rajono ligoninėje šiuo metu darbuojasi 128 slaugos specialistai. Tai bendrosios praktikos slaugytojos, vyresniosios skyrių slaugytojos, akušerės. Vien moterys, tarp vyrų ši profesija Lietuvoje vis dar nepopuliari. Ir nėra ko stebėtis – tai ne tik sunkus darbas, reikalaujantis daug profesinių žinių bei atsakomybės ir, beje, prastai apmokamas. Iš slaugytojo tikimasi kur kas daugiau – angeliškos kantrybės, gailestingumo, psichologinės ar socialinės pagalbos – žodžiu, begalinio pasišventimo ir nesavanaudiškumo. Savybių, kuriomis ne tik vyrai, bet ir dauguma moterų, kaži ar galėtų pasigirti.

Pasak Rokiškio rajono ligoninės direktoriaus pavaduotojos medicinos reikalams Marijanos Čeponytės, slaugytojų darbas nevertinamas taip, kaip turėtų būti. Rokiškio ligoninėje jų algų vidurkis be priedų siekia vos 501 Eur, įskaitant mokesčius, o kai kuriose kitose regioninėse ligoninėse mokama dar mažiau. „O juk reikalavimai joms nuolat didėja, keičiasi medicinos normos, modernėja įranga. Jos turi išmanyti intervencijas, injekcijas, lašinės sistemas, fizioterapines, reabilitacines, invazines procedūras, privalo dirbti ne tik medikų, bet ir psichologių ar socialinių darbuotojų darbą, o Vaikų skyriuje atlikti net motinų vaidmenį. Ir daryti tai iš visos širdies, neskaičiuodamos darbo valandų. O kur dar naktiniai budėjimai?..“ – sakė M. Čeponytė ir pridūrė, kad gydytojai be slaugytojų būtų kaip be rankų, nes jos – pagrindinės jų pagalbininkės. Be šių specialisčių gydymo procesas neįsivaizduojamas.

Plačiau skaitykite ketvirtadienio „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Vida
Vida
2017 12 gegužės 10:16

Sveikiname visas slaugytojas ir buhalteres su jų dienele

Rekomenduojami video: