Gimtasis Rokiškis Aktualijos Paskutiniosios Leonardo Grigonio-Užpalio kovos ir gyvenimo akimirkos

Paskutiniosios Leonardo Grigonio-Užpalio kovos ir gyvenimo akimirkos

Artėja mums visiems labai svarbi data – Vasario 16-oji. Šiemet ji bus ypatinga. Praėjo 100 metų, kai Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje buvo pasirašytas dokumentas, skelbiantis, kad atkuriama Lietuvos valstybė. Lietuvos kelias į nepriklausomybę buvo nelengvas, reikalaujantis daug atsidavimo. Džiugu, kad šiame kelyje buvo ir rokiškėnų, todėl pagerbdami ir prisimindami juos spausdiname unikalią medžiagą apie jų gyvenimą ir kovą už Lietuvos laisvę, kurią parengė istorikų ir archyvarų bendruomenė. Istorinė Vyčio vėliava šiandien plevėsuoja Sėlynėje, prie paminklo, įamžinančio kraštiečio, mokytojo, 1949 m. vasario 16 d. Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio deklaracijos signataro Leonardo Grigonio- Užpalio atminimą. Vasario 15 d. Rokiškio krašto jaunųjų šaulių iniciatyva vėliava apkeliaus kraštiečių signatarų Vlado Mirono ir Vytauto Gužo-Kardo gimtines, o Vasario 16-ąją raitelių būrio palydėta iškils Nepriklausomybės aikštėje, Rokiškyje.

486
0

Negailestingų istorinių aplinkybių akivaizdoje mūsų kraštietis mokytojas, Prisikėlimo apygardos vadas, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) tarybos prezidiumo narys, 1949-ųjų Vasario 16-osios deklaracijos signataras Leonardas Grigonis-Užpalis savo asmeniniu pavyzdžiu parodė, kas yra tėvynės meilė ir auka dėl laisvės. Tai, ką iki tol pasakodavo Sėlynės pradžios mokyklos mokiniams per pamokas, atėjus laikui jis patvirtino savo apsisprendimu: padėjęs į šalį vadovėlius, ėmėsi ginklo ir iki pat paskutinės gyvenimo akimirkos liko ištikimas savo idealams.

L. Grigonio-Užpalio žuvimo aplinkybes atskleidžia keletas šaltinių: LLKS tarybos prezidiumo pirmojo pavaduotojo, LLKS Ginkluotųjų pajėgų vado Adolfo Ramanausko-Vanago 1950 m. rugsėjo 10 d. pasirašytas dokumentas (informacija), įvykių liudininko Albino Kęstučio Bersėno liudijimas, LSSR valstybės saugumo komiteto (MGB) pareigūnų surašyti dokumentai – ataskaitos, karinės-čekistinės operacijos aktas.

MGB dokumentai ir A. K. Bersėnas nurodo, kad L. Grigonis-Užpalis su kovos draugais žuvo 1950 m. liepos 22 d., tik A. Ramanauskas-Vanagas nurodė liepos 23-iąją. Visi vieningai nurodė, kad apsupus Ariogalos valsčiuje, Daugėliškių miške, netoli eigulio Juozo Bersėno sodybos įrengtą Prisikėlimo apygardos vado L. Grigonio-Užpalio bunkerį, žuvo pats L. Grigonis-Užpalis ir jo apsaugos kuopos kovotojai: Vytautas Kuzmickas-Sakalas (Sakaliukas), Aleksas Meškauskas-Elytė, Paulius, Montė, Juozas Tomkus-Gabrys ir iki šiol neidentifikuotas partizanas Banga. Juozas Zinius-Nemunėlis buvo paimtas gyvas.

Atkreiptinas dėmesys, kad, sulyginę visų šių skirtingų šaltinių duomenis, pastebime kai kuriuos nesutapimus. Pavyzdžiui, vienur L. Grigonio-Užpalio adjutantu nurodomas V. Kuzmickas-Sakalas (Sakaliukas), kitur – J. Tomkus-Gabrys, J. Zinius kai kur klaidingai įvardijamas kaip Vilius, o A. Ramanauskas-Vanagas klaidingai nurodė žūties datą – liepos 23-iąją ir kt.

Nurodydamas L. Grigonio-Užpalio žūties aplinkybes A. Ramanauskas-Vanagas pagrindine kaltininke mini partizanų vadovybės ryšininkę Marytę Pranevičiūtę-Vėtrą, Vaivą, kuri, pasak, A. Ramanausko-Vanago, „..išdavė ir Birseną (taip tekste – aut. past.), Kęstutį, gyv. Ariogalos valsč., kuris su ja žinojo bunkerį, kuriame Pranevičiūtė susitikdavo su Užpaliu. Ji, išdavusi susižinojimo šifrą ir rš[ryšininkę] Zitą, 1950 m. liepos mėn. 22 d. iškvietė Užpalį į susitikimą. Pati atvažiavo su saugumo v-ku pplk. Cenicinovu (MGB surašytame akte apie L. Grigonio bunkerio sunaikinimą tokios pavardės nėra, panašiausiai skambanti – Sinicyn – aut. past.), kuris […] vadovavo penkiomis mašinomis atvežtiems rusams, ir vedė prie Užpalio bunkerio. Prie bunkerio buvo vedamas ir Pranevičiūtės išduotas Birsėnas (taip tekste – aut. past.), kuris, trenkdamas bunkerio dureles, įspėjo miegančius vyrus apie pavojų. Prasidėjo kautynės, kurių metu, išsiveržę į viršų, žuvo Gabrys, Montė ir Sakalas. Saugumiečiai panaudojo dujas, kurios bunkeryje staiga laikinai užmigdė Nemunėlį ir Užpalį, kurie nesuskubo nusišauti. Nemunėlis buvo paimtas gyvas, o Užpalis, kurį tuo metu ištiko širdies smūgis, mirė vietoje.“

LSSR MGB 1950 m. liepos 22 d. akte apie L. Grigonio-Užpalio bunkerio sunaikinimą rašoma, kad bunkeris buvo sunaikintas „…remiantis sulaikyto banditų (taip tekste – aut. past.) ryšininko Bersėno Kęstučio-Albino, s. Juozo parodymais…“ Dar viena detalė: A. Ramanauskas-Vanagas rašė, kad L. Grigonis-Užpalis mirė nuo širdies smūgio. Pats K. Bersėnas paliudijo, kad MGB‘ istų įstumtas į bunkerį jis pamatė L. Grigonį-Užpalį susmukusį palei bunkerio angą, jo kairiajame smilkinyje žiojėjo žaizda. Tai leistų manyti, kad L. Grigonis-Užpalis arba nusišovė, arba jį kliudė priešo kulka, tačiau Lietuvos ypatingajame archyve saugomoje žuvusio L. Grigonio-Užpalio nuotraukoje aiškiai matyti, kad kairiajame smilkinyje šautinės žaizdos nėra.

1950 m. lapkričio 23 d. LLKS tarybos prezidiumo pirmininko įsakymu L. Grigonis-Užpalis apdovanotas 1-ojo ir 2-ojo laipsnių Laisvės kovos kryžiais (po mirties). 1998 m. gegužės 19 d. Lietuvos Respublikos prezidento dekretu jam suteiktas Vyčio kryžiaus 1-ojo laipsnio ordinas (po mirties) ir pulkininko laipsnis (po mirties).

L. Grigonio-Užpalio palaidojimo vieta iki šol nežinoma.

Edita Škirkaitė

Lietuvos ypatingojo archyvo

KGB dokumentų skyriaus vedėjo patarėja

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus