Rokiškėnai nuolat puoselėja ryšius su žydų bendruomene pasaulyje. Tie ryšiai padėjo išleisti knygą apie sušaudytą poetę Matildą Olkinaitę, kurios šimtmetis buvo minimas pernai. Žydai Philas ir Aldona Šapiro iš JAV nuolat čia lankosi, jie buvo ir Rokiškio, Lietuvos kultūros sostinės, ambasadoriai. Rokiškyje teikiama žydų tautybės kario savanorio Ruvino Būno vardo premija, skiriama už Lietuvos žydų tautinės mažumos istorijos ir kultūros paveldo tyrinėjimus, jų sklaidą visuomenėje. Ką jau bekalbėti apie Rokiškio muziejininkų indėlį tyrinėjant žydų palikimą, ieškant vis naujų faktų, ryšių ir sąsajų, kad skaudi praeitis niekuomet nebūtų užmiršta.
Gatvė liko, Sinagogos – ne
Nors Rokiškis turi Sinagogų gatvę, tačiau sinagogų joje nėra, jas sudegino naciai. Žinių trupinius apie tai architektai, istorikai surinko iš visur, kur įmanoma – sunkiai prieinamų archyvų, interneto, laiškų, vaizdo medžiagos. Tik jų dėka kasmet iš praeities iškyla naujų detalių, liudijančių neeilinę mūsų miesto praeitį ir jos kultūrai didžiulę įtaką padariusius žydus.
Ilgą laiką nebuvo jokių žinių, kuriuose būtų vaizduojami Rokiškyje buvę žydų maldos namai. Ši spraga užpildyta. Tuomet, kai Sinagogų gatvėje buvo pristatytas Krašto muziejaus inicijuotas projektas „Rokiškio sinagogų vietos įamžinimas“. Rokiškėnų ir kraštiečių iniciatyva atidengtas stendas, skirtas sunaikintoms Rokiškio sinagogoms. Idėjos autorius – Rokiškio krašto muziejaus Istorijos skyriaus vedėjas Giedrius Kujelis, o stendą ir sinagogų 3D rekonstrukcijas (trijų medinių sinagogų vaizdus) atkūrė kraštietis architektas Aurimas Širvys.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“