Prieš 25 metus, dar praėjusio amžiaus pabaigoje, Rokiškio krašto muziejus kartu su mecenatu, italų verslininku, dailininku Angelo Frosio pradėjo organizuoti kasmetinius prakartėlių konkursus, kuriuose pristatyti ir įsigyti darbai leido suformuoti nemažą kolekciją, dabar eksponuojamą muziejaus klojime.
Centriniuose muziejaus rūmuose jau galima apžiūrėti ir šiemetinio jau XVIII konkurso dalyvių darbus. Kaip visada, daugiausia jų pateikė medžio drožėjai, bet nemaža ir darbų iš keramikos, veltų iš vilnos, rištų iš šiaudų, pintų iš vytelių, tapytų, drožtų iš rago, klijuotų iš popieriaus bei kartono. Konkurse šiemet dalyvauja apie 56 prakartėlės, kurias kūrė beveik 100 profesionalų ir mėgėjų. Sausio 20 d. jie rinksis į Rokiškio krašto muziejų, kur bus pagerbti ir apdovanoti šiemetinio konkurso dalyviai bei laureatai.
Parodos lankytojai gali balsuoti už savo favoritus kasdien muziejaus darbo valandomis – nuo 10 iki 18 val., išskyrus pirmadienį. Gavusiam daugiausia balsų bus įteiktas žiūrovų prizas.
Parodą remia Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė.
Prieš 800 metų šv. Pranciškus Asyžietis su draugais, norėdamas įprasminti Jėzaus Kristaus gimimą, Greccio grotoje įrengė pirmą gyvą prakartėlę. To paties amžiaus pabaigoje Romoje, Didžiojoje Švč. Marijos bazilikoje, įrengta pirmoji skulptūrinė prakartėlė. Tokių skulptūrinių prakartėlių tradicija pasirodė gyvybinga. Vienose šalyse jos išplito labiau, kitose mažiau. Lenkijoje ir Lietuvoje labai populiaru buvo ne tik statyti prakartėles, bet ir vaidinti vaidinimus Jėzaus gimimo siužetu. Vienur vaidino žmonės, kitur paplito lėlių vaidinimai. Viena iš tokio lėlių vaidinimo formų netgi siejama su Lietuva ir vadinama szopka Wilenska (pažodžiui „Vilniaus spintelė“). Joje Kristaus gimimo istoriją lėlės vaidino spintos formos dėžėje, kurios viršutinėje lentynoje veiksmas vyko danguje, žemesnėje – žemėje, o apatinėje – pragare. Sekant tokių vaidinimų tradicija vėliau atsirado ir garsusis „Šėpos teatras“, kuris jau buvo ne religinis, o daugiau politinis.
Žinant, kokios populiarios prakartėlės buvo Lenkijoje, nieko stebėtino, kad popiežius Jonas Paulius II 1982 m. Kalėdų eglės ir prakartėlės tradiciją įvedė ir Vatikane. Taip, eglė ir prakartėlė šv. Petro aikštėje statomos tik nuo tų metų. Greičiausiai su tuo susijęs ir šio gražaus papročio išplitimas po visą pasaulį. Prakartėlės jau statomos ne tik bažnyčiose ar prie jų, bet ir namuose ant palangių ar po eglute. Dažnai tai pramoninės gamybos skulptūrinės grupės.