Vienam sėkmingiausių rajono verslo žmonių – garbės piliečio vardas
Iki šiol tokie vardai po mirties buvo suteikti tik signatarams, partizanams Vytautui Gužui-Kardui ir Leonardui Grigoniui-Užpaliui. Prieš porą metų Krašto muziejus siūlė Rokiškio krašto garbės piliečio vardą suteikti Sąjūdžio Rokiškyje kūrėjui Leonui Jankauskui, tačiau kandidatūrą rajono tarybos nariai po audringų diskusijų atmetė. Argumentais mažai „apginkluotos“ nuomonės tuomet įžiebė nesutarimus „už“ ir „prieš“. Pernai visai niekas nebuvo renkamas.
Šį kartą politikai neprieštaravo ir mažai diskutavo dėl asmenybės. Atvirkščiai – visi sakė, kad Z. Akramavičius – vertas. Daug kas labai norėjo pasisakyti, prisiminė jo nuopelnus rajonui ir asmenines savybes, draugystę, bendravimą, atidumą savo suburtam kolektyvui, žmonėms, šmaikštumą ar paprastumą.
„Sumanė caras pakelti mokesčius. Paleidžia po kiek laiko husarus, kad šie įvertintų padėtį. Apsišniukštinėję pavaldiniai grįžta su žinia, kad mužikai brazda. Caras, norėdamas pamokyti nenaudėlius, dar kartą didina mokesčius, tačiau po žvalgybų grįžę husarai vėl praneša, kad mužikai keikiasi. Mokesčių „kupra“ didinama dar kartą. Grįžę pavaldiniai carui raportuoja: „Viskas gerai – žmonės nebebrazda, nesikeikia, tik juokiasi, juokiasi“, – tai tik keli sakiniai iš nesuskaičiuojamų verslininko interviu, kuriuos yra publikavęs „Gimtasis Rokiškis“. Kalbėdavomės įvairiausiais klausimais. Net apie teatrą, kurį rėmė, apie gyvenimą ir, žinoma, verslą, politiką, iš kurios jis pasitraukė prieš aštuonerius metus, supratęs, kad nėra jokios prasmės ten būti.
Z. Akramavičius buvo vienas sėkmingiausių Rokiškio rajono verslo žmonių, daugelio renginių rėmėjas. Jis vystė verslą Lašuose, kur buvo įkūręs Lašų žemės ūkio bendrovę ir uždarąją akcinę bendrovę „Lašų duona“, kuriai šiandien sėkmingai vadovauja jo dukra Iveta Aukštuolienė.
Ypatingas sąrašas
Rokiškio krašto garbės piliečiai šiandien yra įvairiausių sričių žmonės – dvasininkai, menininkai, prezidentai, verslininkai, lituanistai, partizanai, miškininkai, meno rėmėjai, istorikai. Tai:
Zenonas Akramavičius,
Eimantas Novikas,
Vanda Vasiliauskienė,
Jonas Dovydėnas,
Algimantas Stanislovas Kliauga,
Angelo Frosio,
Algis Narutis,
Bronislavas Komorovskis,
Rimas Zigmas Bičiūnas,
Albinas Jasiūnas,
Andrius Dručkus,
Vytautas Gužas-Kardas,
Elena Nijolė Bučiūtė,
Leonardas Grigonis-Užpalis,
Petras Henrikas Garška,
Leonas Žuklys,
Leonardas Kairiūkštis,
Venantas Mačiekus,
Palmira Damijonaitienė,
Juzefa Čeičytė,
Antanas Trumpa,
Algirdas Mykolas Brazauskas,
Monika Bičiūnienė,
Irena Jasiūnaitė,
Vaiva Mainelytė,
Vytautas Sirvydis,
Juozas Tunaitis,
Edmundas Rimša.
Turėtume pusę metų svarstyt
Vytautas Vilys
Rajono tarybos narys, buvęs Rokiškio meras
(komentaras tarybos komitetų posėdyje)
Mes turėtume ir pusę metų svarstyt visą puokštę vertų žmonių. Per tiek laiko pasirinktume, kuriuos pateikiame dabar, kuriuose – kitą kartą. Man nepatinka, kai daroma staigiai. O apie Zenoną Akramavičių tai kaip apie Antaną Trumpą pramonėje. Sugebėdavo greičiau už kitus atrast ir, ačiū Dievui, kad jo rankose atsirado toks stambus kapitalas, kuris davė darbo daugeliui žmonių.
Jei valstybingumo idėja – tęstinė, pasiraitokime rankoves
Valius Kazlauskas
Istorikas, Obelių laisvės kovų istorijos muziejaus vedėjas
Geriau vėliau negu niekad. Be to, turim tokią patirtį, kai krašto garbės piliečio vardą suteikėm po mirties kraštiečiams partizanams signatarams Leonardui Grigoniui-Užpaliui ir Vytautui Kardui-Gužui. Vėliau tuos vardus įprasminom ir renginiais. Tai parodo rajono požiūrį į partizanus ir brandą.
O jei šiandien man reikėtų siūlyti, aš siūlyčiau tą patį mūsų Sąjūdžio sielą – Leoną Jankauską, kaip ir siūliau prieš porą metų. Mano nuomonė nesikeičia. Šis žmogus yra ryšys tarp praeities ir ateities. Ir nežiūrint, kokia valdžia, jo požiūris ir vertybės niekad nesikeičia.
Kriterijai tie patys gyvam ar mirusiam
Rima Bielovienė
Choreografė, šokių mokytoja
Nereikia laukti mirties, jei žmogus nusipelnęs. Juk suteikiant vardą kriterijai tie patys gyvam ar mirusiam. Argi daugiau nuopelnų atsirastų mirus?
Sunku pasakyti, ką siūlyčiau, jei man reiktų spręsti. Man atrodo, kad Salų dvaro valdytoja Birutė Dapkienė aktyvi, daug mūsų rajonui darantis žmogus, nors gal yra ir labiau nusipelniusių Rokiškio kraštui. Nijolę Čirūnienę irgi siūlyčiau. Nes ji ne tik teatro, bet ir visos bendruomenės žmogus.
Tai – garbės panteonas
Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė
Rajono tarybos narė (komentaras rajono komitetų posėdyje)
Nežinau, ar tai žodinis, ar rašytinis susitarimas, kad garbės piliečio vardus po mirties skirsime tik labai išskirtiniais atvejais. Toks atvejis buvo taikytas mūsų partizanams – signatarams Grigoniui ir Gužui. Na, o jei pradėjome praktiką garbės piliečio vardą teikti po mirties ir tos išimties jau nebepaisome, tai manau, kad šiame pačiame garbingiausiame panteone pirmiausia nusipelnė būti Romeris, Kubiliūtė, Katelė, Tumėnas, Tūbelis, Mironas. Jei tai garbės panteonas, tai ten pirmi ir turi būti tie, kas didžiausias aukas yra sudėję, turi didžiausių nuopelnų. Pirmiausia jų vardai šioje galerijoje turi būti įamžinti.
Išsamesnius komentarus skaitykite „Gimtajame…“
Nezinau nei vieno karto kad butu siuloma ‘garbes’ titulas kokiai spaugytojai ligonineje isdirbusiai 30 m. kokiam kiemasrgiui ar siaip geram kaimynui kuriam nuosirdziai rupejo aplink gyvenantys zmones kaimynai ligoniai ar bedaliai pavargeliai. Tustybe si nominacija! As pati zinau moteri kuri deja jau seniai mirusi bet Rokisio ligonineje gudziu sovietmeciu isdirbo apie 30m. slaugytoja. Ji tikrai verta tokios nominacijos!
Diana Meškauskienė tik jai būdingakūno-rankų ir kalbos maniera bandydama pateisinti visos konservatorių frakcijos poziciją balsavime asmeniškai dėkojo Lašų ŽŪ bendrovei už šį pasiūlytą kandidatą ir ne tik džiaugiasi, bet ir jaučia garbę, galėdama tam pritarti. Siūlyti bei pasirinkti kažką kitką jai ,mat,nebuvo iš ko. Ši „didi istorikė ir patriotė“ nė žodeliu neužsiminė, kad ką tik Petrą Plumpą – gimusį 1939 m. sausio 6 d. Ratkūnų kaime (Panemunio vls., Rokiškio aps.), tikinčioje, patriotiškoje šeimoje, Lietuvos neginkluoto antisovietinio pasipriešinimo dalyvį, pogrindinės spaudos leidėją ir publicistą, politinį kalinį, 15 gyvenimo metų praleidusiam sovietų lageriuose, periodinio žurnalo „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“ bendradarbį ką tik Seime apdovanojo bei įteikė… Skaityti daugiau »
manau,nebūtų paskirtas vadovauti Lašų ŽŪ bendrovei įdomu ką gero nuveikė tie ,kurie” nebuvo”?
Buvau pirmoje nepriklausomos Lietuvos Rokiškio r. taryboje jos nariu. Pamenu koks aršus sajūdiečių priešininkas buvo šis kandidatas į garbės piliečius. Tokių ,,garbės”piliečių ,oj, kiek pririnktum iš tos pirmosios tarybos. Daug jų, buvusių kolūkių pirmininkų, kūrė pelningus verslus pasinaudodami buvusių kolūkių ir jų žmonių sukaupta materialine gerove.
Kodėl pristatant Z.Akramavičių ir jo nuveiktus darbus, buvo nutylėtas labai svarbus konservatoriams ir tremtiniams labai svarbus jo biogafijos faktas -buvimas komunistų partijoje . Nesunku surasti viešojoje erdvėje, kad Zenonas dar 1988m. užgimstant sąjūdžiui , įstojo į TSKP.