Jau epidemijos pradžioje visuomenė tarsi skilo į dvi dalis – vieni tikėjo virusu, kiti – ne. Vėliau vieni sirgo, net mirė, kiti liko sveiki. Dabar vieni skiepijasi, kiti tą daryti atsisako. Pastarųjų savaičių aktualijos – paskiepijama vis daugiau gyventojų, tačiau nepasiskiepiję jaučiasi diskriminuojami. Nuo kada savanoriškai priimtas žmogaus sprendimas ar poelgis tapo diskriminacijos motyvu?
Kalba eina apie piceriją Šiauliuose, atsisakiusią naudotis galimybių pasu. Picerijos savininkas sakė taip besielgiantis, nes neva nenorintis diskriminuoti klientų – vieniems leisti valgyti viduje, o kitus palikti už durų. Ar savininkai taip elgiasi tiksliai nežinodami, kaip susitvarkyti su situacija, kaip tikrinti tuos pasus? Galbūt juos išgąsdino tai, kad kažkam klius daugiau darbo, taigi už jį reikės mokėti? O gal karantino metu nepatyrė jokių nuostolių, todėl dabar gali sau tai leisti? Ar jie nežino, kad galimybių pasas suteikiamas net ir nepasiskiepijusiems?
Minėtos picerijos pavyzdžiu pasekė ne viena maitinimo įstaiga. Antivakseriai atsistoję plojo, rengė akcijas ir žaidimus tokioms kavinukėms palaikyti. Šiandien kavinės, rytoj – kas? Ar dabar nėra diskriminuojami pasiskiepiję ir turintys galimybių pasą? Ar dabar ir jiems rėkti apie lygių teisių nebuvimą?
Pasiskiepijau ir aš. Po pirmosios „AstraZeneca“ vakcinos dozės praėjus mėnesiui, suteikiamas galimybių pasas, netrukus jį gausiu. Planavau naudotis tomis galimybės, kiek tik įmanoma, bet sparnai apkarpyti – į Šiaulių piceriją nebevažiuosiu… O Rokiškyje pamėginti galiu.
Panašu, kad čia diskriminacijos apibrėžimo savavališkai dar niekas nenusprendė pakeisti. Štai „Henretos kavinukė“ kviečia papietauti viduje, o neturinčius galimybių paso priims ir lauke ar tieks maistą išsinešti. „Seno grafo“ kavinės viduje taip pat galima valgyti turintiems galimybių pasus, tačiau, kaip sakė šeimininkas Algimantas Šablinskas, tokių klientų dar nebuvo. Džiugu, kad tas pasas vis dėl to gali praversti. Kai prireiks…
Norint gauti galimybių pasą reikia: pasiskiepyti nuo COVID-19, persirgti šia infekcija, būti vaiku iki 16 metų arba turėti neigiamą koronaviruso testą.
Taigi nenorite skiepytis, bet norite linksmintis – kasdien darykitės tyrimus. O internete pilna pasipiktinimo kupinų komentarų, iš kur gauti pinigų tiem tyrimams kaskart, kai jų reikės. Na, teks eiti į kas antrą balių arba pradėti daugiau skaityti. Juk tyrimai nemokami…
Iš pradžių, kai daugelis manė, kad su pasais ir galimybės per naktinius klubus ar barus galės „prasinešti“ tik vakcinuotieji pensininkai, buvo kuriami nuotaikingi pokštai. Pagal Statistikos departamento duomenis, šiuo metu daugiausiai paskiepyta 65–69 metų Lietuvos gyventojų, neatsilieka vyresni, tačiau jau baigia prisivyti ir 35–44 metų žmonės. Tai gal nebus taip jau liūdna tuose baruose turintiems galimybių pasus…
II skirsnis. Žmogus ir valstybė21 straipsnisŽmogaus asmuo neliečiamas.Žmogaus orumą gina įstatymas.Draudžiama žmogų kankinti, žaloti, žeminti jo orumą, žiauriai su juo elgtis, taip pat nustatyti tokias bausmes.Su žmogumi, be jo žinios ir laisvo sutikimo, negali būti atliekami moksliniai ar medicinos bandymai.II skirsnis. Žmogus ir valstybė22 straipsnisŽmogaus privatus gyvenimas neliečiamas.Asmens susirašinėjimas, pokalbiai telefonu, telegrafo pranešimai ir kitoks susižinojimas neliečiami.Informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą.Įstatymas ir teismas saugo, kad niekas nepatirtų savavališko ar neteisėto kišimosi į jo asmeninį ir šeimyninį gyvenimą, kėsinimosi į jo garbę ir orumą.
Visais laikais buvo bukapročių tai taip jie ir vadinosi, tačiau atsiradus vakcinai atsirado dar bukesnių už juos kurie pasivadino – antivakseriais, na progresas jis visur progresas juk nesivadinti jiems bukaprotis su debilo pažymėjimu?