Vasario 1 d. įsigalios nauja Baudžiamojo kodekso redakcija su bendrosios dalies pataisomis ir papildymais, kurie įtvirtina sisteminius baudžiamosios atsakomybės taikymo pokyčius, aktualius ir probacijos sistemai.
Naujasis teisinis reguliavimas numato galimybę teismui įpareigoti asmenis dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos programose resocializacijos ar kitose programose ir kursuose.
Tai leis probacijos pareigūnams skirti didesnį dėmesį ir nusikalstamų veikų, kurios yra padaromos arba lydimos priklausomybių ligų, prevencijai.
Lietuvos probacijos tarnyba, siekdama didinti visuomenės saugumą ir mažinti asmenų, kurie vairuoja transporto priemones apsvaigę, skaičių, jau taiko specializuotą grupinę elgesio pataisos programą nuteistiems už nusikalstamas veikas, atliktas vairuojant transporto priemonę apsvaigus.
Ruošiantis intensyviam darbui su neblaiviais vairuotojais, papildomai parengta per 50 profesionalių probacijos specialistų, kurie galės taikyti minėtą programą prižiūrimiems asmenims.
Programa neblaiviems vairuotojams yra perimta iš Norvegijos Karalystės, tačiau pritaikyta ir aprobuota Lietuvos bausmių vykdymo sistemai. Programos, kurią sudaro 1 individualus ir 12 grupinių užsiėmimų, organizuojamų kartą per savaitę (32 valandos darbui grupėje). Tikslai – prevenciniai: sukurti saugesnę eismo aplinką ir mažinti eismo įvykių skaičių, užkirsti kelią programos dalyviams vairuoti neblaiviems.
Programos dalyviai ugdysis supratimą apie atsakomybę už svaigiųjų medžiagų naudojimą, bus didinama jų motyvacija keistis ir rasti tinkamas strategijas, užkertant kelią pasikartojančiam vairavimui apsvaigus. Jie dalyvaus diskusijose, analizuos savo asmenines situacijas ir atliks įvairias praktines užduotis.
Programos temos: svaigiųjų medžiagų vartojimo įtaka asmens suvokimui, reakcijai, elgesiui vairuojant; vairavimo pasekmių įsivertinimas; saviapgaulės mintys, jausmai ir kūno reakcijos; pokyčių poreikis ir jų procesas; gyvenimiškų situacijų kontrolė; atsakingas elgesys rizikingose situacijose ir pan.
Lietuvos probacijos tarnyba pernai vykdė per 28 tūkst. asmenų priežiūrą. Iš jų – per 12 tūkst. asmenų (neblaiviems vairuotojams) buvo skirtos baudžiamojo poveikio priemonės.
Probacijos tarnybos inform.