Pieno perdirbimo mohikanai: daugiau nei 4 mln. įvairių mokesčių
Didžiųjų mokesčių mokėtojų segmente pirmosiose gretose rikiuojasi akcinė bendrovė „Rokiškio sūris“. VMI duomenimis, ji per vienuolika praėjusių metų mėnesių sumokėjo didesnę nei 2,5 mln. eurų GPM sumą.
Įmonės vadovas Dalius Trumpa sakė: „Tai nėra naujiena, nes, kaip žinia, esame stambiausia įmonė rajone. Jei atvirai, tai ši žinia mūsų nelabai jaudina, ne dėl to juk dirbame“, – tikino D. Trumpa ir pridūrė, kad iš viso įmonė pernai sumokėjo apie 4 mln. eurų įvairių mokesčių.
Bendrovėje, kurioje, įskaitant ir jos padalinius, iš viso dirba daugiau negu 1200 darbuotojų (Rokiškyje apie 740 darbuotojų), nuolatos verda intensyvūs darbai. „Kiekvieną dieną į Rokiškį atvežama apie 1,3 mln. litrų pieno. Iš to pieno kiekio kiekvieną dieną pagaminama per šimtą tonų sūrio ir per keturiasdešimt tonų laktozės (pieno cukraus). Tai pagrindiniai produktai, kuriuos gaminame Rokiškyje“, – sakė D. Trumpa. Didžiuma produkcijos gaminama eksportui.
Paklaustas, ar sparčiai nykstantys pieno ūkiai nesumažino gamybos apimčių, pašnekovas atsakė: „Dar ne, bet kad pieno gamyba Lietuvoje mažėja, tiesa. Tai netikusios žemės ūkio politikos pasekmė“, – mano „Rokiškio sūrio“ vadovas.
D. Trumpa neneigė, kad praėję metai buvo „su iššūkiais“. „Kaip ir visur – gyventojų mažėja, atsiranda darbuotojų paieškos problema. Šia kryptimi teko įgyvendinti nemažai pokyčių. Džiaugiamės, kad atlaikėme ekonominę krizę, o darbuotojams išlaikėme orius atlyginimus – didesnius nei šalies vidurkis“, – kalbėjo įmonės vadovas.
„Gimtasis…“ primena, kad AB „Rokiškio sūris“ prisideda prie Rokiškio rajono gerovės ir kitais būdais. Pavyzdžiui, D. Trumpa yra kultūros mecenatas, kartu su savivaldybe yra įsteigęs gabių jaunuolių rėmimo fondą. Tačiau didžiausia sukuriama pridėtinė vertė, D. Trumpos akimis, yra darbo vietų steigimas ir išlaikymas. „Būkite energingi ir nuotaikingi“, – linkėjo mūsų laikraščio skaitytojams D. Trumpa.
Darbuotojas yra didžiulė vertybė
Daugiau nei 366 tūkst. eurų GPM mokesčio sausio–lapkričio mėnesiais sumokėjo UAB „Ivabaltė“, žinoma žemės ūkio technikos remonto ir prekybos srityse. Įmonės generalinis direktorius Irmantas Tarvydis sakė, kad praėję metai buvo neprognozuojami, tačiau juos pavyko sėkmingai atlaikyti. „Mūsų įmonė gali pasigirti konkurencingais atlyginimais, panašiais kaip užsienio šalyse, tą patvirtintų patys mūsų darbuotojai“, – tikino I. Tarvydis. Jis aiškino, kad šiais laikais geras darbuotojas yra didžiulė vertybė, kurią reikia branginti. „Ivabaltėje“, kaip rašo Rekvizitai.lt, dirba daugiau nei 70 darbuotojų.
Didžiųjų mokesčių mokėtojų trejetuke pagal didžiausią sumokėtą GPM sumą pateko ir logistikos paslaugas teikianti UAB „Triasas“ (daugiau nei 62 tūkst. eurų GPM), tačiau šios įmonės atstovų pakalbinti nepavyko.
Mėsos perdirbimo lyderiai
2023 metų sausio–lapkričio mėnesiais UAB „Daivida“ sumokėjusi daugiau nei 381 tūkst. eurų GPM. Įmonės generalinis direktorius Justinas Kanopa džiaugiasi, kad „Daividos“ įsitraukimas į rajono ekonomiką yra pastebimas ir vertinamas. „Mūsų įmonės įtraukimas į didžiausių GPM mokėtojų sąrašą rodo ne tik finansinį stabilumą, bet ir įsipareigojimą bendruomenei“, – tvirtino J. Kanopa.
Anot jo, praėjusių metų pradžia nešykštėjo iššūkių. „Pirmieji du ketvirčiai mums buvo išbandymų metas. Susidūrėme su išaugusiomis žaliavų kainomis ir padidėjusiomis eksploatacinėmis sąnaudomis. Šie sunkumai mus paskatino ieškoti naujų sprendimų ir efektyvesnių gamybos būdų. Trečiajame ketvirtyje pastebėjome žaliavų kainų stabilizaciją, kuri leido mums lengviau kvėpuoti ir grįžti prie plėtros planų“, – teigė J. Kanopa.
Jo žodžiais, šiuo metu įmonė aktyviai dirba ties naujų produktų kūrimu bei planuoja investicijas, kurios padės augti ir ateityje. „Didelis šių metų iššūkis buvo naujos firminės parduotuvės atidarymas sostinėje. Atnaujinto formato parduotuvė duris atvėrė gruodžio 14 dieną Jeruzalės gatvėje įsikūrusioje „Rimi“ parduotuvėje. Tikimės pritraukti ir į lojalių klientų sąrašą įrašyti daugiau pirkėjų, vertinančių kokybę, tradicijas, išskirtinius skonius bei Rokiškio krašto mėsos gaminius“, – sakė J. Kanopa.
UAB „Daivida“ šiemet perdirbo daugiau kaip 4 500 tonų mėsos, iš kurių 15 proc. iškeliavo į eksporto rinkas. Šiuo metu įmonėje dirba 262 darbuotojai, t. y. dešimtadaliu daugiau nei 2022 metais, o darbuotojų atlyginimų vidurkis per metus padidėjo daugiau kaip 18 proc.
Detalių gamybos įmonėje reta darbuotojų kaita
Rokiškio mašinų gamyklos direktorius Rimgaudas Kilas, kurio vadovaujama įmonė taip pat pateko į daugiausia GPM sumokėjusių verslų sąrašą (sausio–vasario mėnesiais sumokėta daugiau nei 562 tūkst. eurų GPM), „Gimtajam…“ sakė: „2023 metai buvo geresni, palyginti su 2022 ar 2021 metais, tad tikrai nesiskundžiam. Praėję metai buvo tikrai pelningi – gamyba augo, užsakymų netrūko, darbuotojų – taip pat (Rekvizitai.lt duomenimis, įmonėje dirba kiek daugiau nei 140 darbuotojų – aut. past.). Apskritai mūsų įmonė gali pasidžiaugti reta darbuotojų kaita. Šie metai prasidėjo taip pat darbingai“, – tvirtino vadovas įmonės, teikiančios profesionalias žemės ūkio technikos, nestandartinių metalo gaminių ir detalių gamybos paslaugas užsienio rinkai.
Į vidutinių mokesčių mokėtojų trejetuką patenka medienos apdirbimo įmonė „Ramundas GM“ (daugiau nei 278 tūkst. eurų sumokėto GPM). Šios įmonės atstovai pageidavo rūpimų klausimų šia tema raštu, bet atsakymo taip ir nesulaukėme.
Mažųjų mokesčių mokėtojų trejetukas, pagal VMI pateiktą informaciją, rikiuojasi taip: pirmoje vietoje pagal daugiausiai sumokėtą GPM sumą 2023 metų sausio–lapkričio mėnesiais – UAB
„Pieno pramonės investicijų valdymas“ (daugiau nei 161 tūkst. eurų), antroje – UAB „Medverta“ (daugiau nei 92 tūkst. eurų), trečioje – UAB „Henvida“ (daugiau nei 79 tūkst. eurų).
Kriterijai
Pagal kokius kriterijus verslai skirstomi į didžiuosius mokesčių mokėtojus, mažuosius, vidutinius, komentuoja Panevėžio apskrities VMI viršininkės pareigas laikinai einanti Auksė Tutkutė.
Į VMĮ sudaromus didžiųjų ar vidutinių mokesčių mokėtojų sąrašus gali būti įtrauktos tiek Lietuvos, tiek užsienio įmonės bei organizacijos, kurios įregistruotos Mokesčių mokėtojų registre. Pagrindiniai kriterijai – tai sumokėtų mokesčių ir kitų įmokų suma, darbuotojų skaičius bei apyvarta. Šiuos rodiklius VMI vertina už praėjusių metų IV bei einamųjų metų I–III ketvirčius.
Didiesiems mokesčių mokėtojams gali būti priskiriamos įmonės, kurios per minėtą laikotarpį sumokėjo daugiau kaip 2,5 mln. eurų mokesčių bei kitų įmokų ir kuriose darbuotojų skaičius viršijo 20. Taip pat gali būti priskirtos įmonės, kurių apyvarta (eliminavus atsitiktinius, vienkartinius pardavimus) viršijo 30 mln. eurų ir darbuotojų skaičius viršijo 20. Yra ir daugiau kriterijų, pagal kuriuos (atitikdami bent vieną iš jų) juridiniai asmenys gali būti priskirti didiesiems mokėtojams.
Vidutiniams mokesčių mokėtojams gali būti priskiriami juridiniai asmenys ir organizacijos, nepatekusios į didžiųjų mokesčių mokėtojų sąrašą, bet atitinkančios bent vieną iš šių kriterijų: sumokėtų mokesčių ir kitų įmokų suma viršijo 300 tūkst. eurų arba apyvarta viršijo 7 mln. eurų.
Pažymėtina, kad į didžiųjų ir vidutinių mokesčių mokėtojų sąrašus negali patekti likviduojamos, restruktūrizuojamos ir pan. įmonės, taip pat ne pelno siekiančios organizacijos, biudžetinės įstaigos ar valstybės bei savivaldybės įmonės.
Mažiesiems mokesčių mokėtojams priskiriamos visos kitos įmonės, kurios nepatenka į didžiųjų ar vidutinių mokesčių mokėtojų sąrašus.