Ką galima išmesti į šiuos konteinerius? Bet kokį aliejų, kurį sunaudojome ar nenaudojome (dėl pasibaigusio naudojimo termino, netinkamo skonio ar kvapo). Taip pat aliejų iš žuvies produktų, džiovintų ar kitaip apdorotų daržovių bei gyvūninius riebalus.
Ko į šiuos konteinerius mesti negalima? Automobilinės ar techninės alyvos, naftos produktų, kosmetinio aliejaus, majonezo ar kitų padažų, net jei juose yra aliejaus.
Naudotą aliejų prieš išmetant reikėtų supilti į plastikinę tarą – aliejaus butelį ar majonezo kibirėlį ir sandariai uždaryti. Surinktas aliejus bus perdirbamas į biodyzeliną.
Toks rūšiavimas kelia šiokias tokias abejones. Ar bus patogu rinkti po šlakelį aliejaus likučių ir saugoti? Ar du konteineriai miestui, kur visi jau pripratę konteinerius turėti šalia namų, nebus per mažai? Ar konteineriai pakankamai saugūs, kad viduje susikaupęs aliejus neužterštų aplinkos – naudoti plastikiniai indai ne visada sandarūs?
Abejones paprašėme išsklaidyti savivaldybės architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiąjį specialistą Darutį Krivą. Pateikiame jo atsakymą:
„Niekas nesako, kad reikia greitai ir dabar užpildyti konteinerį. Svarbu pradėti rinkti atskirai, o ne pilti į kanalizacijos tinklus ar į konteinerį su kitomis atliekomis. Aliejaus surinkimo konteineris bus ištuštintas tada, kai prisipildys. Kiek laiko tai užtruks, dabar negalima prognozuoti. Nuo to priklauso ir galima konteinerių plėtra. Konteinerius stato ir aptarnauja UAB „Biomotorai“, kuri pagal surinkimo rodiklius ir sprendžia apie plėtrą. Bet koks atskiras atliekų surinkimas iš pradžių kažkodėl sukelia didelį nepasitenkinimą ir prieštaravimus.
Pirmiausia, gyventojai turėtų elgtis atsakingai ir nepilti panaudoto aliejaus į nesandarią tarą. Patys konteineriai yra pakankamai apsaugoti nuo išsiliejimo. Jie yra sandarūs, dugne įrengta 50 litrų talpa išsiliejimo atveju. Tačiau niekas nėra apsaugotas nuo vandalizmo veiksmų.
Tai nėra tokia atlieka ir nesusidaro toks atliekų kiekis, kad kiekvienas namų ūkis dar turėtų atskirą konteinerį aliejaus surinkimui. Ši paslauga gyventojams nieko nekainuoja. Visas išlaidas padengia UAB „Biomotorai“. Rokiškis yra šešta savivaldybė Lietuvoje, kur vykdoma ši veikla. Todėl reikia tik džiaugtis, kad atsirado toks atliekų surinkimo būdas ir juo naudotis.“