Ūkininkas Vilius  Mitkus džiaugiasi užaugintų moliūgų įvairove, kurią lėmė smulkiems ūkiams skirta parama. Nuotr. iš asmeninio archyvo.

Supaprastinta pirkimo procedūra

 „Moliūgus auginu jau nebežinau kiek metų, bet verslu ši veikla tapo prieš penkerius metus. Turiu 2,5 ha. Mano pagrindinė auginama kultūra – moliūgai. Auginu jų apie 50 rūšių. Ir dekoratyvių, ir helovyninių, ir maistinių. Sėklų parsisiunčiu iš įvairių pasaulio šalių, – savo veiklą pristato Milašaičių kaime (Plungės r.) ūkininkaujantis Vilius Mitkus, jau antrus metus rugsėjo–spalio mėnesiais kviečiantis į „Moliūgkiemį“, kur sukurta įvairių moliūgų ir šviesų instaliacija, taip pat ir supažindinama su moliūgų rūšimis. –Šiemet pirmą kartą pasinaudojau parama. Pateikiau paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“ (KPP 2014–2020). Man buvo skirta 15 tūkst. eurų, iš jų 80 proc. jau gavau. Likusią sumą perves kitais metais. Pasinaudodamas paramos lėšomis nusipirkau traktoriuką, frezą ir traktoriaus priekabą. Parama gerai, bet teko nemažai pavargti su technikos pirkimu.“

Atsižvelgdama į ūkininkų pastabas, šį rudenį Žemės ūkio ministerija paprastina pirkimo procedūrą. „Pirkiniams, kuriems naudojama parama, iki šiol buvo reikalaujama pateikti 3 įmonių komercinius pasiūlymus. Dažniausiai perkamai technikai, įrangai, energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginiams nustatyti fiksuoti įkainiai. Fiksuoti įkainiai bus taikomi perkant traktorius, kombainus, traktorių priekabas ir puspriekabes, šienapjoves, skutiklius, presus, purkštuvus, trąšų barstykles, mėšlo kratytuvus, krautuvus,  saulės modulius, elektros energijos kaupino talpas, kai šie įrenginiai susiję su gamybinių poreikių tenkinimu“, – supaprastinimą pristato  ministerijos Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento Paramos skyriaus vyriausiasis specialistas Žilvinas Jasiulevičius.

Paramos dydis ir remiamos veiklos

„Pagal Strateginio plano intervencinę priemonę „Labai smulkių ūkių plėtra“ didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui – 25 tūkst. Eur. Skatinant bendradarbiavimą, paraiškas galima teikti su  partneriais. Kai projektą įgyvendina du ūkio subjektai, didžiausia parama – 50 tūkst. Eur, kai trys ūkio subjektai – 75 tūkst. Eur. Kai projektą įgyvendina 4 ir daugiau ūkio subjektų, didžiausia parama 100 tūkst. eurų“, – pabrėžia Žilvinas Jasiulevičius.

Paramos gavėjų, sutuoktinių, susijusių įmonių didžiausia bendra gauta paramos suma 2023–2027 metų laikotarpiu pagal šią  priemonę negali viršyti 100 tūkst. Eur. Partnerių giminystės ryšiai nėra vertinami kaip susietumo elementas tuo atveju, jei projekto dalyviai veiklą vykdo savarankiškai.

Paramos intensyvumas ir lėšų panaudojimas

Paramos intensyvumas – iki 85 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų be PVM, išskyrus tuos atvejus, kai pareiškėjas prašo ar sutinka dėl mažesnio paramos intensyvumo, bet jis negali būti mažesnis kaip 20 proc. Paramos lėšos galės būti išmokamos išlaidų kompensavimo arba sąskaitų apmokėjimo būdu.

Paramos lėšos gali būti naudojamos dviejų rūšių veikloms: žemės ūkio produktų gamybai, įskaitant žemės ūkio produktų gamybą pripažinto žemės ūkio kooperatyvo savo narių valdose (išskyrus veiklą, kurios tikslas – gauti ar parduoti kailius) ir žemės ūkio valdoje pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimui, įskaitant pirminį perdirbimą, taip pat pripažinto žemės ūkio kooperatyvo tik savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų supirkimą ir realizavimą, supirktų iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimą ir iš jų pagamintų maisto ir ne maisto produktų realizavimą (išskyrus veiklą, kurios tikslas – gauti ar parduoti kailius). Paramos galima kreiptis ir pagal abi veiklas.

ŽŪM specialistas primena, kad už paramos lėšas galima pirkti naują žemės ūkio techniką ir naują žemės ūkio įrangą (prie įrangos kategorijos negali būti priskirtos jokios transporto priemonės, nurodytos Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų kategorijų ir klasių pagal konstrukciją reikalavimuose). Žemės ūkio įranga laikoma įranga, susijusi su žemės ūkio produktų gamyba, įskaitant įrangą apsaugai nuo šalnų, paukščių, žvėrių ir pan. Prie žemės ūkio įrangos kategorijos nepriskiriama įvairi įranga, kuri iš dalies gali būti naudojama ir žemės ūkio gamyboje, tačiau yra pagaminta įvairių ūkio šakų arba kitoms reikmėms (pvz.: kuro talpyklos, elektros generatoriai, elektros transformatoriai, vandens cisternos, bepiločiai orlaiviai (dronai) ir pan.). Taip pat paramos lėšas galima naudoti naujiems technologiniams įrengimams, skirtiems žemės ūkio sektoriaus pirminiams žemės ūkio produktams apdoroti ir (arba) perdirbti bei (arba) paruošti realizacijai, naujai kompiuterinei ir programinei įrangai, projekte numatytai veiklai žemės ūkio sektoriuje vykdyti, būtinų pastatų ir (ar) statinių naujai statybai, rekonstravimui ar kapitaliniam remontui, naujoms statybinėms medžiagoms, daugiamečiams augalams įsigyti, infrastruktūrai valdoje, jei ji susijusi su žemės ūkio veikla, sutvarkyti.

Paramos gavėjai įsipareigoja užtikrinti, kad valdos ekonominis dydis (VED), kai paraišką teikia vienas žemės ūkio subjektas, nuo paramos paraiškos pateikimo dienos iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos bus ne mažesnis kaip 8 tūkst. Eur, ir kai paraiška teikiama su partneriu, valdos ekonominis dydis (VED) bus ne mažesnis kaip 4 tūkst. Eur (VED dydžio intervalas taikomas kiekvienam bendradarbiaujančiam subjektui, bet netaikoma pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams).

Galimi pareiškėjai

Paraiškas pagal intervencinę priemonę „Labai smulkių ūkių plėtra“ gali teikti gyvulininkystę, augalininkystę, daržininkystę, sodininkystę ir uogininkystę plėtojantys fiziniai asmenys, savo vardu kaip valdos valdytojai įregistravę žemės ūkio valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre, ir juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą. Reikalavimas turėti savo vardu įregistruotą žemės ūkio valdą netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja tik iš savo narių valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba supirktus iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir nemaisto produktus.

Paraiška ir su ja susiję dokumentai turi būti pateikti užpildžius elektroninę formą asmeniškai ar per įgaliotą asmenį ŽŪM informacinės sistemos (ŽŪMIS) interneto prieigoje ir ne vėliau kaip iki lapkričio 29 d. 24 val.

Užs.R0590

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: