Julius Adamonis: „Gimtojo...“ skaitytojams šiemet palinkėsiu ramybės, įsiklausymo, atsigręžti į nematerialius dalykus. Kad Kalėdų Senelis atneštų džiugesį kiekvieno širdy.“ Asmeninio archyvo nuotr.

Kalėdinė puošyba, rodos, kasmet prasideda vis anksčiau. Kada iš Jūsų šiemet nupirkta pirmoji eglė?

– Pastebėjome, kad tiek pernai, tiek šiemet kalėdinėmis eglėmis rokiškiečiai pradėjo domėtis nuo lapkričio vidurio. Tačiau kai kurie klientai žaliaskares išsirenka dar vasarą. Tikrai, būna, perka žmogus ir sako: „Va, bus Kalėdoms.“ Kaip taisyklė, pats eglių pirkimo bumas prasideda po Rokiškio eglės įžiebimo – matyt, čia kaip šventinis startas, visi sukrunta puoštis namus.

Jūsų medelyne – visa galybė eglių. Paprastų, baltų, serbinių… Kurios šiemet perkamiausios?

– Jei atvirai, nė vienos rūšies turbūt neišskirčiau. Klientai renkasi pagal skonį. Kai kas nori kėnio, o kai kam patinka dygioji eglė, sidabrinė… Mes rekomenduojame egles vazonuose. Tinkamai prižiūrimos, jos džiugina ilgiau.

Kaip tinkamai prižiūrėti žaliaskarę, augančią vazone?

– Visų pirma – šiukštu nestatyti jos prie radiatoriaus, prie krosnies. Patalpa, kurioje laikysite eglę, turėtų būti kuo vėsesnė. Jei eglė laikoma bute, kur sausas oras, medelį reikalinga papurkšti lengva vandens dulksna. Eglei būtų sveikiau, jei jos nelaikytumėte ant šildomų grindų, arba, jeigu nėra kitos išeities, padėkite apačioje kokį putplasčio gabalą ar kokį kitą daiktą, kad medžio šaknys negautų tiesioginės šilumos. Kodėl taip rekomenduojama – nes žiemą medis užsnūsta, sulėtėja visa jo medžiagų apykaita, bet į šiltą patalpą įnešus, medis pradeda atgyti, „galvoti“, kad pavasaris, ir ilgiau palaikius pradeda brinkti eglės pumpurai ir gali išleisti ūgliukus. Tokios eglės po švenčių nešti į lauką nebesiūlome, ji gali nebeišgyventi. Po Trijų karalių prie šilumos prisitaikiusią eglę geriau išnešti kur nors vėsiau peržiemoti – kur nors, kur ne minusinė temperatūra, nors ir į rūsį, bet kad ji gautų nors kiek saulės šviesos. Tuomet, atšilus orams, eglę galima persodinti į atvirą gruntą.

Jeigu eglė neišleidusi pumpurų, lauke nėra įšalo, kastuvas į žemę lenda, tai po švenčių medelį galima drąsiai persodinti.

O kaip dažnai ją laistyti?

– Labai svarbu neperlaistyti šaknų. Kai kas kiša vazoną į kibirą ir lieja, lieja, kad eglė nenumirtų. Tuomet drėgmės būna per daug. Eglės šaknys pradeda rūgti, šusti, jos žūsta. Tokiais atvejais eglės spygliai nukrenta vienu metu. Konkrečiai, kiek ir kokiu dažnumu laistyti eglę, tokio „recepto“ neturiu. Tiesiog turi pajausti – patikrinti pirštu, ar žemė vazone drėgna, ar sausa.

Rokiškiečius, žinoma, domina ir šiųmetės žaliaskarių kainos.

– Eglių kaina šiemet svyruoja nuo 5 iki 50 eurų. Kaina priklauso nuo dydžio, tankumo ir kitų dalykų. Pavyzdžiui, ar eglė į vazoną įsodinta tik nuo rudens, ar auginta vazone. Aukštis eglių svyruoja nuo 50 cm iki 2 metrų. Priklauso nuo to, ko kiekvienam žmogui reikia, kaip įsivaizduoja. Vienam gal reikia nedidelės eglutės, švenčių simbolio, kitam gal reikia įspūdžio, puošnumo. Kai kurie prašo eglės kuo pigiau, bet vis tiek rūpi, kad būtų graži. Tai suprantama.

Ar galima teigti, kad dabar – pats eglių pardavimo pikas?

– Tikrai taip. Būna, kad vienu metu suvažiuoja daugiau žmonių. Kol tu vienam eglę pakuoji, kitas jau pyksta, atseit, ko taip ilgai laukti reikia. Pasakau, kad tokius pasipiktinimus girdėti nelabai „faina“ – būkim supratingesni, mokėkime palaukti, negadinkime kalėdinės dvasios. Man asmeniškai labai smagu su klientais pabendrauti – Kalėdos tik vienąsyk metuose.

Auginate egles nuo pat sėklos. Koks jis, tas sėklos gyvenimas? Kiek metų ūgliukas auga, kol virsta egle?

Julius Adamonis: „Gimtojo…“ skaitytojams šiemet palinkėsiu ramybės, įsiklausymo, atsigręžti į nematerialius dalykus. Kad Kalėdų Senelis atneštų džiugesį kiekvieno širdy.“ Asmeninio archyvo nuotr.

– Kalėdinės eglutės mūsų medelyne – tik vyšnia ant torto, kaip sakau, metų pabaigai. Daugiausia mes verčiamės dekoratyvinių medelių prekyba. Dendrologija ir medelių auginimas buvo mano pomėgis nuo senų laikų. Jau dešimt metų, kaip turiu medelyną.

Eglių sėklas perku ne iš tiekėjo, bet pats prisirenku iš kankorėžių. Tą visą procesą sėklos virtimo medžiu sunku nupasakoti. Tai yra laikas…

Kadangi medelyne pavasarį darbas darbą veja, žiemą, jeigu leidžia oras, sėji į konteineriukus, į dėžutes, į šiltnamį. Bet pasėt neužtenka. Turi laistyti, tręšti, formuoti, kad jos laja būtų tanki, graži. Reikalų yra. Mažiausiam medeliui, kad jis nors šiek tiek būtų panašus į kalėdinę eglutę, užauginti gali prireikti bent penkerių metų. Išduosiu tiek, kad turiu savą auginimo technologiją, kuri man per daugel metų pasiteisino.

Ar savo namuose puošiate kalėdinę eglę?

– Pasipuošiam, žinoma! Juk tokia šventinė tradicija. „Gimtojo…“ skaitytojams šiemet palinkėsiu ramybės, įsiklausymo, atsigręžti į nematerialius dalykus. Kad Kalėdų Senelis atneštų džiugesį kiekvieno širdy.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: