Kaip teigė Artūras Vaičius, abdominalinės (pilvo) chirurgijos gydytojas, rajono ligoninės Chirurgijos profilio skyriaus vedėjas, idėja eksponuoti ligoninės lankytojams po tulžies pūslės šalinimo operacijų likusius akmenis brendo ne vienerius metus. Ligoninės nuotr. 

Skirtingų formų ir spalvų 

Kaip teigė Artūras Vaičius, abdominalinės (pilvo) chirurgijos gydytojas, rajono ligoninės Chirurgijos profilio skyriaus vedėjas, idėja eksponuoti ligoninės lankytojams po tulžies pūslės šalinimo operacijų likusius akmenis brendo ne vienerius metus. Tokia vaizdinė priemonė aktuali ne tik pacientams, bet ir į ligoninę atvykusiems dirbti rezidentams, todėl nuspręsta įrengti ekspozicinį stendą.
„Žiūrim, kad čia ne keliasdešimt eksponatų, o jau keli šimtai“, – apie susikaupusią kolekciją sako pašnekovas.
Gydytojas pabrėžia, kad ekspozicija išdėliota langelių principu. Viename langelyje sudėti tik iš vieno paciento tulžies pūslės išimti akmenys. Išskirtinis, pasak A. Vaičiaus, pusantro golfo kamuoliuko dydžio
akmuo. „Standartiškai, žmogaus tulžies pūslė yra tokio dydžio. Tai tikrai įspūdingas eksponatas“, – teigė pilvo chirurgas.  

Yra ir smulkių, įvairaus skersmens akmenukų, bet stebina jų kiekis. „Tulžies pūslės akmenys skiriasi ne tik formų, bet ir spalvų įvairove. Mūsų tikslas – parodyti, kokią akmenų įvairovę galima atrasti pas
žmogų. Taip pat atkreipti pacientų dėmesį, jog nereikia laukti, kol skausmas ar kiti simptomai bus nepakeliami. Tai tarsi kvietimas atidžiau stebėti savo sveikatą ir laiku kreiptis į gydytoją“, – kalbėjo A. Vaičius.  

Darinių kolekciją, kaip teigiama, be jo, rinko dar 2 ligoninėje dirbantys chirurgai – Antanas Zadorožnas ir Vytenis Bandžiulis.
 
Liga, dažniau pasireiškianti moterims 

Paklaustas, kas lemia tulžies pūslės akmenų susiformavimą, chirurgas atsakė, kad ne tik genetinis polinkis, bet ir nesubalansuota mityba (daug riebaus maisto), nutukimas, menkas fizinis aktyvumas.
Pastebima, kad tulžies pūslės akmenligė pasireiškia ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jauniems pacientams. „Jauniausia pacientė, kuriai pašalinta tulžis, – 18 metų, bet skausmus jautė dar būdama 17 metų.
Apskritai moterys susirgti tulžies pūslės akmenlige turi didesnę riziką“, – sakė A. Vaičius.
 
Kuo smulkesni, tuo skausmingesni 

Įdomu ir tai, kad kuo mažesnio skersmens akmenys, tuo jie skausmingesni. „3, 4 ar 5 milimetrų akmenukai, kurie turi aštrias formas, yra agresyvesni, kaip sakau, „mėgstantys“ sukelti klinikinius simptomus.
Akmenys nuo pusantro centimetro ir didesni nebeįlįs į tulžies pūslės latakėlius, bet per ilgą laiką ir jie gali imti dirginti tulžies pūslę. Paprastai tariant, žmogus su tulžies pūslės akmenlige gyvena, kol
nejaučia jokių simptomų. Atsiradę klinikiniai simptomai jau rodo, kad išsivystęs uždegimas. O simptomai dažniausiai būna banguojantys pilvo skausmai viršutinėje pilvo dalyje, po dešiniojo šonkaulio lanku, taip pat skausmai, plintantys į mentis, į dešinį petį, keliaujantys per nugarą, virškinimo sutrikimai, nes tulžyje yra pagrindiniai riebalus virškinantys fermentai. Jei nepraeina skausmai, pacientas karščiuoja, būtina keliauti į priimamąjį – teks operuotis skubos tvarka“, – paaiškino A. Vaičius.
Tulžies pūslės operacijų, pasak gydytojo, daugėja. Taip yra dėl to, kad žmonių gyvenimo trukmė ilgėja, taip pat kur kas geresnis tyrimų prieinamumas ir operacijos paprastesnės – atliekamos darnat nedidelius
apie 5 mm skersmens pjūvius.  

„Išoperavus tulžies pūslę, žmogus nusiskundimų daugiau nebeturi. Mėnesiui skiriame mitybos planą, ribojantį riebų maistą ir alkoholį, bet atsistačius tulžies sekrecijai, pacientai grįžta prie įprastinės mitybos. Aišku, norėtųsi, kad pacientas maitintųsi sveikiau ir būtų fiziškai aktyvesnis, bet…“ – šypteli A. Vaičius.  

 

Subscribe
Informuoti apie
guest


0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: