– Kuo skiriasi tie objektai, kurie įtraukti į sąrašą, ir tie, kurie neįtraukti, nors irgi lankomi? Kiek apskritai sąraše tų objektų?
– Taip, lankomų rajono turizmo išteklių yra daugiau nei lankytinų vietų pavadinimų. Sąraše dabar yra 249 istorinių, paveldo, gamtos, poilsio bei laisvalaikio vietų pavadinimai. Vienas atrankos kriterijus yra galimybė apsilankyti 24/7 arba nurodytomis darbo valandomis. Taip pat svarbu, ką vieta siūlo lankytojui. Šiuo sąrašu tarytum teigiame, jog apsilankęs tuose objektuose pamatysi, sužinosi, išbandysi, aktyviai praleisi laiką. Sąraše yra ir mokamų objektų, pvz.: muziejai turi bilietą, kai kurios edukacijų ir laisvalaikio erdvės turi įkainius. Pasiūlymų papildyti ar keisti sąrašą dažniausiai sulaukiame iš seniūnų, kurie prižiūri viešas lankytinas vietas, taip pat iš turizmo specialistų. Turizmo informacijos centras parengia aprašymus su nuotraukomis, vietų adresais bei koordinatėmis ir viešina savo interneto svetainėje.
– Kiek sąraše esančių lankytinų rajono turizmo vietų neturi nuorodų į juos (rodyklių) ir ar pagrindinė priežastis, kodėl jų nėra – pinigai? Galbūt yra kažkokie specialūs reikalavimai?
– Lankytinos vietos buvimas šiame sąraše yra sąlyga panorėjus įrengti kelio rodyklę, bet nebūtinai rodyklės į visus objektus gali būti ar bus įrengtos. Tai priklauso nuo istorinės, visuomeninės reikšmės. Pavyzdžiui, paveldo objektai, saugomos teritorijos. Svarbi ir toje vietoje sukurta infrastruktūra: privažiavimas, aikštelė. Kriterijus yra ir viešas interesas nukreipti į tą vietą daugiau lankytojų.

– Šviežias pavyzdys. Žmogus, atvykęs iš sostinės, šeštadienį norėjo aplankyti atmintiną vietą, kur su savo šeima buvo sušaudyta žydė poetė Matilda Olkinaitė. Rokiškis ypatingai saugo jos atminimą. Internete nurodyta vieta Turdvario miškas – du kilometrai nuo Kavoliškio. Kaip nežinančiam surasti tą įsimintiną vietą, jei nėra jokių nuorodų?
– Prieš vykstant į bet kurį lankytiną objektą pirmą kartą, patariu atlikti namų darbus – pasitikrinti adresą arba, jo nesant, koordinates Turizmo informacijos centro interneto svetainėje. Jas įvedus į interneto žemėlapį, nuves teisingu keliu. Yra dar vienas būdas – apsilankyti Turizmo informacijos centre, gauti puikų popierinį žemėlapį ir rinktis teisingus posūkius.
Specialūs reikalavimai kelio ženklui įrengti tikrai yra
Skaidrė Žalienė
Rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė
Specialūs reikalavimai kelio ženklui įrengti tikrai yra. Jie aprašyti Lankytinų vietų ir laikinų renginių maršrutinio orientavimo automobilių keliuose taisyklėse LVMOT 15, Kelio ženklų įrengimo ir vertikaliojo ženklinimo taisyklėse ir Kelių eismo taisyklėse. Paprastai rodyklė turi būti ties kiekvienu posūkiu ar kelio išsišakojimu, todėl kiekvienu atveju derinama pagal atskirą situaciją. Dažniausiai pasirenkamas pagrindinis privažiavimas nuo pagrindinio kelio ir privedama iki lankytino objekto. Be to, norint įrengti šias nuorodas prie valstybinės reikšmės kelių, reikia gauti leidimą iš AB „Via Lietuva“, kuri organizuoja ir koordinuoja valstybinės reikšmės kelių priežiūrą, remontą, plėtrą ir saugių eismo sąlygų juose užtikrinimą. Priklausomai nuo dydžio, vidutiniškai vieno ženklo įrengimas kainuoja apie 400 eurų.