Ministrė pradėjo nuo gimnazijų
Panašu, kad reikalavimai dėl mokinių skaičiaus gimnazijose vėl bus keičiami.
Tik pradėjusi darbą naujoji švietimo ir sporto ministrė Raminta Popovienė ėmėsi kaimo gimnazijų temos ir iki balandžio žada peržiūrėti konservatorių nustatytą tvarką, numatančią, jog vienuoliktą klasę galima formuoti tik tada, kai ją sudaro 21 mokinys.
Reikalavimai, kad mažiausias mokinių skaičius klasėje yra 21, įsigaliojo nuo praėjusių metų rudens.
Kol kas minimalaus vaikų skaičiaus klasėje ministrė nepasakė, dėl
to žada diskutuoti su savivaldybėmis. O mažesnės savivaldybės siūlo grįžti prie 12, kaip anksčiau ir buvo.
„Būtent savivaldybės geriausiai mato ir turi matyti, kaip jos turi dėlioti savo mokyklų tinklą, koks yra gimstamumas tame regione, kiek ateis vaikų, ar jie neateis, ar tikrai ten bus gimnazija“, – žiniasklaidai sakė R. Popovienė, patikinusi, kad „skirtingiems regionams galimai bus taikomi skirtingi kriterijai“, atsižvelgiant į mažėjantį arba augantį gyventojų skaičių.
„Šiuo atveju aš visą laiką pabrėžiu ir pasikartoju, kad mes turime matyti visą Lietuvą. Aišku, ji yra skirtinga, didmiesčiuose mes turime vienas problemas, bet regionuose mes turime kitas. Būtent tas 21 moksleivio įvedimas labiausiai palietė regionines mokyklas“, – sakė ministrė.
Jau palietė
Priminsime, kad Rokiškyje išrinktas Seimo narys Tadas Barauskas dar prieš tvirtinant Vyriausybę su tuomet būsima švietimo, mokslo ir sporto ministre nelaukdamas iš karto kalbėjosi apie klasių komplektus ir mokinių skaičių dešimtose–dvyliktose gimnazijų klasėse. Nes čia, trūkstant vos kelių mokinių, negalima formuoti klasės arba ją reikia jungti prie kitos gimnazijos. Po pasipiktinimo tokiomis reformomis pernai konservatoriai padarė išimtį – mokyklai patvirtinus, kad 21 vienuoliktos klasės mokinio neturės tik vienus metus, taikoma išlyga ir leidžiama formuoti mažesnę klasę.
„Kaip žinia, Rokiškio rajone (ne mieste) yra keturios gimnazijos – Juodupėje, Pandėlyje, Obeliuose ir Kamajuose. Neseniai buvo įvesta tvarka, kad jei dešimtose–dvyliktose klasėse nėra dvidešimt vieno mokinio, klasė neformuojama. Su ministre aptarėme šią situaciją ir sutarėme, kad ši kartelė galbūt užkelta per aukštai. Ne tik Rokiškio rajone, bet ir visoje Lietuvoje yra dešimtys gimnazijų, kurioms gresia nesuformuoti klasių. Ir aš, ir ministrė manome, kad būtina mažinti šią klasės formavimo normą ir prie šio klausimo nusprendėme grįžti, kai bus suformuota Vyriausybė“, – sakė mokykloje ne vienerius metus dirbęs T. Barauskas.
Šiais mokslo metais Juodupėje ir Obeliuose dėl nepakankamo mokinių skaičiaus nebuvo formuojamos vienuoliktos klasės. Obelių ir Juodupės vienuoliktokai šiandien mokosi Rokiškio „Romuvos“ gimnazijoje. Šias klases gimnazijos galės formuoti vėlesniais metais, jei susirinks reikiamas mokinių skaičius, gimnazijos statusas nebus prarandamas. Tokį paaiškinimą anksčiau praėjusiais metais pateikė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, gavusi klausimų iš savivaldybių dėl šių metų sausį įsigaliojusių Vyriausybės atnaujintų mokyklų tinklo kūrimo taisyklių. Jei mokinių baigiamosiose klasėse mažai, nesusiformuoja grupės mokytis norimų dalykų ir pasirengti mažiau populiariems, pavyzdžiui, fizikos, chemijos, biologijos, valstybiniams egzaminams. Tokiose mokyklose visų pirma nukenčia mokiniai, nes apribojamas jų pasirinkimas, o kartu ir perspektyvos. Tai socialiai neteisinga jų atžvilgiu, nes nesudaromos lygios galimybės gauti kokybišką ugdymą mažesniuose miesteliuose ar kaimuose gyvenantiems mokiniams“, – anksčiau teigė ministerija.