Rugsėjo 8 d. 15 val.
Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia
Koncertas LUDI FORTUNAE (LEMTIES ŽAIDIMAI)
Valstybinio ansamblio LIETUVA choras ir orkestras
Solistai Ilona PLIAVGO (sopranas)
Vyr. dirigentas dr. Egidijus KAVECKAS
Kompozitoriai: Wolfgang Amadeus Mozart, Patrick Hawes, Gabriel Faure, Arvo Pärt, Giedrius Svilainis, Zita BRUŽAITĖ ir Myroslav SKORYK
Aranžuotoja Rūta RAGINYTĖ
Vyr. chormeisteris Algimantas KRIŪNAS
Meno vadovas Giedrius SVILAINIS
Ansamblio LIETUVA vadovė Edita KLAUNAUSKAITĖ
Kaip praeitis įkvepia šiuolaikinį žmogų? Valstybinio ansamblio „Lietuva“ programa „Ludi Fortunae“ – tai novatoriškas žvilgsnis į sakralinę, klasikinę muziką ir nūdienos atradimus. Koncerte skambės net septynių kompozitorių kūriniai, inspiruoti skirtingų laikmečių. Sakralinės muzikos spalvas ir interpretavimo grožį atskleis ansamblio „Lietuva“ choras bei nacionalinių instrumentų orkestras, vadovaujamas vyr. dirigento Egidijaus Kavecko, taip pat ir sopranas Ilona Pliavgo.
„Jau ne pirmą kartą rengiame sakralinės muzikos programas, po kurių žmonės jaučiasi įkvėpti, pasisėmę gilių patirčių. Kiekvienas kūrinys turi savo istoriją. Taip pat mūsų nacionaliniai lietuvių instrumentai yra išskirtiniai, pasauliniu mastu žiūrint – vienetiniai, tad jie niekuo nenusileidžia klasikiniams orkestrų instrumentams. Tokiu repertuaru atskleidžiame „Lietuvos“ orkestro galimybes, kad jis iš tikrųjų pajėgus atlikti skirtingų stilių ir žanrų muziką. Žmonėms tai kelia intrigą, o muzikų bendruomenę – gerąja prasme – stebiname pasirenkamais atlikti kompozitoriais“, – pasakoja E. Kaveckas.
Sakralinės programos pavadinimą inspiravo Zitos Bružaitės kūrinys „Ludi Fortunae“, reiškiantis lemties žaidimus. Kompozitorei įtaką padarė „Sarmatų Horacijumi“ praminto poeto Kazimiero Sarbievijaus tekstai, kuriuose galima rasti daug atradimų ir atsakymų šiuolaikiniam žmogui – apie gyvenimo trapumą, materialaus prado laikinumą, saiką, nuolatines grumtynes su savo aistromis, ydomis ir dorybės siekį.
„Sarbievijaus eilėraščiuose atradau trapios būties grožį, darnų žmogaus sielos santykį su Dievu, kas ir atvedė mane prie būsimo kūrinio. Šešių dalių vokalinio – instrumentinio kūrinio puslapiuose norėjau, kad suskambėtų poeto metaforos, o Aukščiausiojo šlovinimas ir Lietuvos gamtos garsinis kilimas būtų audžiamas iš choro ir lietuvių liaudies instrumentų skambesio“, – sako Z. Bružaitė, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė.
Valstybinis ansamblis „Lietuva“ – veržlus, šiuolaikiškas ir profesionalus ansamblis, apjungiantis šokėjus, tautinių instrumentų orkestrą ir choro grupes. Šiandien „Lietuva“ žengia nauja kūrybine linkme – aktualiai ir šiuolaikiškai pristato Lietuvos identitetą bei įkvepia didžiuotis gyva mūsų šalies istorija. Per skirtingų muzikos žanrų samplaiką, unikalius šokio, muzikos ir teatro pastatymus ieškoma novatoriško tautinių instrumentų muzikos skambesio, siekiant sudominti kuo įvairesnio amžiaus auditoriją. Ansamblis garsėja ir sakralinės muzikos programomis, kurios aranžuotos chorui bei nacionalinių instrumentų orkestrui: „Lux Aeterna“ (komp. V. Augustinas ir G. B. Pergolesi) , „Tikiu“ (komp. D. Zakaras, V. Miškinis ir V. Augustinas), „Jo valia“ (komp. G. Svilainis, M. K. Čiurlionis, P. Hawes, E. Whitacre ir kiti).
Festivalio koncertai nemokami
Projektą „XXV tarptautinis vargonų muzikos festivalis, skirtas čekų muzikui, pedagogui, vargonininkui Rudolfui Lymanui“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė
#Lietuvoskultūrostaryba #Rokiškiorajonosavivaldybė
Organizatorių inform. ir nuotr.