J. Kačerausko nuotr.

Pasiutusiai nuoširdžiai dirbo

XXXIV profesionaliųjų teatrų festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ pagrindinę premiją – 3 000 eurų – išsivežė klaipėdiečiai. Savo scenoje su režisieriumi Eimuntu Nekrošiumi pastatę lietuvišką epą „Kalės vaikai“ ir šviežutėlį atvežę į Rokiškį, jie nepaliko pasirinkimo žiuri. Bilietų į šį spektaklį Klaipėdoje ir Vilniuje nelengva gauti. Atsiimdami pagrindinę premiją, Klaipėdos dramos teatro vadovai Tomas Juočys ir Gintaras Grajauskas kalbėjo apie tai, kad tas kūrinys – labiausiai visų ir kad visi „pasiutusiai nuoširdžiai dirbo“.

Kalbėjosi. Be liežuvio pasmailinimų

Kaip klaipėdiečiams pavyko prisikviesti režisuoti E. Nekrošių? „Mes su juo kalbėjomės. Be didelių pompastikų ir liežuvių pasmailinimų. Jis – ne šnekų, o darbo žmogus. Paskui ilgą laiką rinkosi medžiagą, kol apsistojo prie „Kalės vaikų“, – sakė teatro meno vadovas. Jis „šimtu procentų garantuotas“ tuo, kad žiūrovams, kurie lankosi ne tik „Domino“ teatro spektakliuose, žiūrėti šį kūrinį nebuvo sudėtinga. „Yra žmonių, kurie labai nori išsiaiškinti kiekvieną simbolį. Bet juk jie nėra tiesmuki. Klaidinga yra kalbėti apie simbolių ar metaforinį teatrą. Nes yra metonimijos – daiktai, kurie veikia, kurie nurodo, apie ką vyksta veiksmas“, – kalbėjo G. Grajauskas. Vienoje iš recenzijų po premjeros girdėtą teiginį, jog Klaipėdos publikai šitas spektaklis pasirodė per sunkus, jis pavadino „blėniais“. Be to, sakė, Klaipėdoje dabar tokia situacija, jog bilietai išperkami iš anksto beveik į visus spektaklius.

G. Grajauskas – žinomas dramaturgas – neslėpė – laimėti jie tikėjosi. O kaip dalinsis prizą? „Kol kas nežinom, ar čia skambinti Nekrošiui, ar kiekvienam išdalinti po 10 eurų“, – šypsojosi pašnekovas.

Nekrošius prieš Nekrošių  

Komisijos nariai pripažino, jog dėl pagrindinės premijos kovėsi „Nekrošius prieš Nekrošių“. Mat  šių metų festivalyje rokiškėnai pamatė du teatro grando spektaklius. Be „Kalės vaikų“, pagaliau į mūsų sceną „atkeliavo“ ir „Jobo knyga“. Penktadienio vakarą pristatydamas darbą Audrius Jankauskas iš „Meno forto“ žiūrovus perspėjo: „Bus daug skausmo, bet skausmas išvalo.“ Anot komisijos nario Eligijaus Daugnoros, „Kalės vaikai“ prieš „Jobo knygą“ laimėjo, nes yra šviežesnis spektaklis ir žiuri balsų dauguma nusprendė, kad „šiai dienai aktualesnis“. Nors pats E. Daugnora pasisakė už tai, kad pagrindinė premija atitektų „Jobo knygai“. „Ją sunkiau sukurti, nes tai visai nedramaturginis Šventojo Rašto tekstas. Padaryti iš to spektaklį – ne žmogaus jėgoms. Tai tik Nekrošius gali“, – sakė Rokiškio liaudies teatro režisierius.

Kas labiausiai patiko centro direktorei?

Kultūros centro direktorė Irena Matelienė uždarymui specialiai pasirinko pilkai violetinę beveik ilgą  suknelę. „Kad būtų aišku, kuris spektaklis man labiausiai patiko“, – neslapukavo. Tai Anželikos Cholinos „Idiotas“. „Dvi valandos šokio tiesiog „susivalgė“, – kalbėjo viena žiūrovė. Net ir tiems, kas buvo neskaitę „Idioto“. Į sceną po septynerių metų pertraukos kartu su šokėjais pakilus choreografei A. Cholinai, rokiškėnai dar kartą plojimais parodė –  jie ilgisi šio teatro. Nors žiuri, kurios nariai kasmet ginčijasi, ar šokiams nereikėtų atskiro festivalio, „Idioto“ į galimų laimėtojų dvikovą neįtraukė, pagrindinį vaidmenį šokusiai Beatai Molytei atidavė premiją už geriausią moters vaidmenį (jai atiteko ir juvelyrės Dalios Varnaitės segė).

Apie stebuklą ir bažnyčią

Myškiną „Idiote“ šokęs Donatas Švirėnas taip pat galėjo gauti premiją už pagrindinį vyro vaidmenį. Tačiau nugalėjo Remigijus Vilkaitis. Jis nušlavė konkurentus įkūnijęs Jobą. Sekmadienio vakarą R. Vilkaitis  sakė: „Atsiminsiu šią dieną kaip kovo 11-ąją, kada gavau premiją. Šviesa eina iš periferijos į sostinę – iš čia eina dėmesys, ir mes čia pajuntame, kad esame reikalingi. Sostinėje to nejaučiam. Dažnai žmonės užmiršta, kad gyvena sostinėje. Jūs iš tikro padarėte stebuklą. Išgyvenot ir kantriai tęsiat, nepaisant nieko. Viską susitvarkysit… Kaip kadaise visas regionas statydavo bažnyčią…“ – kalbėjo aktorius. Iš Vaidos Matiukaitės gavęs gėlę ir jos rankų darbo rankinę, R. Vilkaitis juokėsi, kad „šiandien iš gražios moters gauti gėlių pavojinga“.

Premiją už nepagrindinį vaidmenį atsiėmęs D. Švirėnas Rokiškyje ketvirtą kartą atstovavo Klaipėdai. Įvairiais gražiais žodžiais vadinamam aktoriui – 34 metai – tiek pat, kiek ir festivaliui. „Trečias kartas nemeluoja, o ketvirtas – garantuoja“, – šypsojosi charizmatiškasis Donatas, apdovanotas už nepagrindinį vaidmenį „Kalės vaikuose“.

Svarbiausia – žiūrovai

Geriausiu vaikišku spektakliu pripažintas kauniečių „Molinis sapnas“. Autorius Andrius Žiurauskas  tiki, jog tai – ne paskutinis kartas. Šiuo spektakliu ypač žavėjosi komisijos narė iš Ukrainos Valentina Sotničenko.

Simpatiškiausia festivalio trupe paskelbti visaginiečiai, vaidinę Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklyje „Žalia pievelė“. O perspektyviausiu režisieriumi komisija pripažino Paulių Ignatavičių, režisavusį Šiaulių dramos teatro „Skulptūrą“.

Žiūrovų prizą atsiėmė Rusų dramos teatro administratorius Aleksandras Kanajevas. Įvertintas šio teatro spektaklis „Pigmalionas“, o Aleksandras „špilkavo“ „Kalės vaikus“ ir visus scenoje stovinčius. Jo šypsena ir žodžiai liudijo, kad svarbiausią prizą (o kartu ir Rokiškio įmonių produkciją) vis dėlto skiria žiūrovai. Jų šiemet iš viso buvo apie 5 tūkstančius.

Šiomis dienomis paskelbti „Auksinių scenos kryžių“ – garbingiausių Lietuvoje teatro apdovanojimų – nominantai. Iš Rokiškyje vaidinusiųjų nominuoti: Kamilė Petruškevičiūtė už Leros vaidmenį Oskaro Koršunovo spektaklyje „Šokis Delhi“, A. Cholina už „Idioto“ choreografiją ir B. Molytė už pagrindinį vaidmenį šiame spektaklyje.


 UŽ GERIAUSIĄ FESTIVALIO SPEKTAKLĮ (3000 €) – Klaipėdos dramos teatro spektaklis „Kalės vaikai“, rež. Eimuntas Nekrošius.

UŽ GERIAUSIĄ FESTIVALIO SPEKTAKLĮ VAIKAMS (3000 €) – Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis „Molinis sapnas“, rež. Andrius Žiurauskas.

UŽ GERIAUSIĄ FESTIVALIO MOTERS VAIDMENĮ (600 €) – Beata Molytė už Nastasjos Filipovnos vaidmenį Anželikos Cholinos šokio teatro spektaklyje „Idiotas“, rež. Anželika Cholina.

UŽ GERIAUSIĄ FESTIVALIO VYRO VAIDMENĮ (600 €) – Remigijus Vilkaitis už Jobo vaidmenį spektaklyje „Jobo knyga“, rež. Eimantas Nekrošius.

UŽ GERIAUSIĄ FESTIVALIO NEPAGRINDINĮ VAIDMENĮ (300 €) – Donatas Švirėnas už Elgetos, buvusio teisėjo ir ponaičio Maro vaidmenį Klaipėdos dramos teatro spektaklyje „Kalės vaikai“, rež. Eimuntas Nekrošius.

SIMPATIŠKIAUSIAI FESTIVALIO TRUPEI (300 €) – Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklio „Žalia pievelė“, rež. Jonas Tertelis, Kristina Werner, trupė.

PERSPEKTYVIAUSIAM FESTIVALIO REŽISIERIUI (300 €) – Paulius Ignatavičius už Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklį „Skulptūra“.

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: