Jaunųjų lyderių klubo archyvo  nuotraukose – tarptautinių jaunimo mainų Rokiškyje akimirkos.
Jaunųjų lyderių klubo archyvo nuotraukose – tarptautinių jaunimo mainų Rokiškyje akimirkos.

Rugsėjo 15–22 dienomis Rokiškio jaunųjų lyderių klubas  įgyvendino projektą, finansuotą Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros „Make a change“ („Laikas keistis“). Lyderių vadovė Birutė Bagdonienė sakė, jog projektas išskirtinis tuo, kad nagrinėta ir verslumo tema, atsiliepiama į nūdienos aktualijas –  jauniems žmonėms šiandien ypač trūksta verslo pagrindų ir  kūrybiškumo. Mainuose dalyvavo 17–26 metų jaunimas iš įvairių šalių – ir tie, kas mokosi, ir tie, kas dirba. Jaunus svečius rokiškėnai matė ir  mūsų miesto gatvėse, ir dvare, ir tiesiog geriančius kavą ar vaikštinėjančius po parkus.

Autorės iniciatyvų nestokoja

Projekto  autorės – rokiškietės moksleivės Ieva Gaigalaitė, Goda Budreikaitė, klubo prezidentė Asta Jasiūnaitė ir Julija Trumpickaitė – iššūkių nebijančios merginos, dalyvavusios idėjų mugėje, nestokojančios iniciatyvų ir veiklos. „Tiesa, tokio lygio renginys joms yra  pirmas“, – sakė vadovė.

Julijos teigimu, šie jaunimo mainai – ne tik puiki nauja patirtis, bet ir didžiulis iššūkis visoms projekto autorėms. „Kol kas mums kartu dirbti sekėsi puikiai. Visos užaugome čia, Rokiškyje, ir savu kailiu patyrėme, jog žmonės čia – sukaustyti  stereotipų, o erdvės eksperimentuoti – maža“, – sakė Ieva. „Tuo tarpu gebėjimas kūrybiškai mąstyti ir kurti šiuolaikiniame pasaulyje yra viena iš svarbiausių savybių. Ypač jeigu sieki karjeros. Suprasdamos, kad tai – labai reikalinga, tačiau mokykloje menkai  ugdoma savybė, pasinaudojome galimybe ją tobulinti tarptautiniame projekte“, – Ievą papildė klubo prezidentė Asta.

Per porą savaičių merginos ne tik daug sužinojo ir išmoko: svečiams iš kitų šalių jos demonstravo ir kūrybiškumo svarbą, ir šio gebėjimo pritaikymą kasdien.

Pritaikys ieškodami darbo

„Inovatyvumas, kūrybiškumas, verslumas, veiklumas – pagrindiniai žodžiai, puikiai atspindintys šio mūsų darbo esmę. Jo idėja – lavinti jaunų žmonių kūrybiškumo bei verslumo gebėjimus, kuriuos jie galės pritaikyti ieškodami darbo ir kasdieniam gyvenime. Galvodamos apie sunkumus, kuriuos vieni jaunuoliai įveikia itin lengvai, o kitiems sekasi sunkiau, nusprendėme, jog pastariesiems galima pagelbėti. Taip ir gimė tarptautinių jaunimo mainų projektas. Jis  30-iai jaunų žmonių (užsienio svečiams ir rokiškėnams) suteikė galimybę tobulėti, susipažinti su kitomis kultūromis, sukurti interaktyvų įrankį, kuriuo galės naudotis jaunimas iš viso pasaulio“, – teigė Goda.

Svečiai – iš įvairių šalių

Penkias dienas tarptautiniai jaunimo mainai vyko Rokiškyje,  likusias dvi – Vilniuje. Lietuvoje lankėsi 25 jaunuoliai iš Portugalijos, Bulgarijos, Italijos, Kroatijos ir Ispanijos. „Kartu su kitų šalių bendraamžiais kūrėme interaktyvų testą „Check and improve your creativity“ – visi jaunuoliai, turintys prieigą prie interneto, galės pasitikrinti, koks jų kūrybiškumo lygis, gaus patarimų. Tarptautinių jaunimo mainų metu išbandėme įvarius neformalaus ugdymo būdus, ugdančius kūrybiškumo, verslumo, sprendimų priėmimo kompetencijas. Medžiagą susisteminome ir  panaudojome  interaktyviajame teste. Be to, kiekviena šalis atsivežė bei pristatė po vieną kūrybinę laboratoriją  ir po vieną kūrybiškumo pratimą“, – pasakojo Goda.

Kas tie kūrybiškumo pratimai? „Žmonės juos atliko individualiai. Tarkim, pagal pateikiamus paveikslus išsakyti patiriamas emocijas, sukurti savo šūkį, šokį, dainą ir t. t.“, – teigė B. Bagdonienė.

Miesto gimtadienio proga

Mūsų mieste viešėję užsieniečiai ne tik sprendė užduotis, sėdėjo prie interneto ar bendravo tarpusavyje: jie taip pat susipažino su lietuviška kultūra, Vilniumi bei Rokiškiu. Jaunimo mainų data buvo pasirinkta ne atsitiktinai, o būtent tą savaitę, kai vyko Rokiškio miesto gimtadienio renginiai. Jų metu jauni žmonės iš skirtingų šalių  skirtingomis kalbomis sveikino Rokiškį gimimo dienos proga ir pristatė savo projektą viešai. Vėliau jie dalyvavo šventinėje eisenoje.

Jaunimo mainų dalyviai aplankė ir Vilniaus senamiestį, ir Rokiškio dvarą, bažnyčią. Mūsų laikraščiui svečiai sakė, kad jiems ypač įstrigo bendruomeniška šventiška miesto gimtadienio eisena nuo Nepriklausomybės aikštės iki Kultūros centro. Buvo netikėta, kad panašūs dalykai vyksta nedideliame mieste.

Ir šokiai, ir žaidimai, ir maistas

Visi jaunimo mainų užsiėmimai vyko  jaukioje kaimo turizmo sodyboje šalia Rokiškio. „Garsinti, reprezentuoti Rokiškį ir visą Lietuvą yra viena mūsų, kaip organizatorių, pareigų. Norime, kad tarptautinių jaunimo mainų dalyviai viešnagę Rokiškyje prisimintų dar ilgai ir minėtų tik geru žodžiu“, – sakė iniciatyvinės grupės narės. Spaudos atstovus jos kvietė ir į nacionalinį vakarą, kai buvo pristatomi portugalų, ispanų, italų, kroatų, lietuvių šokiai, dainos ir, žinoma, kulinarinis paveldas. Pavyzdžiui, vakaro metu portugalai kepė tradicines jų dešreles, rokiškėnai neapsiėjo be „Rokiškio sūrio“, čia kepamos duonos ir gaminamų mėsos patiekalų, italai pristatė jų šalyje gaminamą šokoladinį kremą. Tokiu būdu bendraudami jauni žmonės ne tik kalbėjo apie tai, kas buvo numatyta projekte, bet ir plėtė savo akiratį, tobulino anglų kalbos įgūdžius.

Apie tai, kas aktualu

„Padarytas didelis darbas, visų partnerių šalių indėlis buvo labai svarbus. Per savaitę 30 jaunuolių tapo lyg viena didelė šeima ir išsiskyrė su ašaromis akyse. Visi įgavo naujos naudingos patirties, susirado draugų iš įvairių šalių ir į namus išvyko kupini šiltų prisiminimų. Tikimės, kad Jaunųjų lyderių klubas ir toliau sėkmingai vykdys tarptautinius projektus. Taip Rokiškyje atsiras kažkas nauja“, – teigė Goda.

Pasak B. Bagdonienės, jaunimo mainai planuojami ir toliau. Temos laukia įvairios – ir apie sveiką gyvenseną, ir apie diskriminaciją. „Apie viską, kas aktualu jaunimui“, – akcentavo B. Bagdonienė.

Parengė Reda Milaknienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: