Rokiškio rajono mokytojai kūrybingai palydėjo 2018-uosius – Lietuvos nepriklausomybės metus ir šauniai sutiko 2019-uosius, kuriais Rokiškis tapo Lietuvos kultūros sostine. Kartu parodė, kokia nevykusi ir apgailėtina yra Sauliaus Skvernelio į viešąją erdvę paleista mintis: „Turėti pakankamai laisvo laiko ir gauti 1000 eurų atlyginimą, tai tikrai, galimybės nebus“, kuria ministras pirmininkas visus Lietuvos mokytojus išvadino veltėdžiais ir tinginiais, nors Vyriausybė dar 2017 m. susitarė su švietimo darbuotojų profesinių sąjungų atstovais dėl visų kolektyvinės sutarties punktų bei pažadėjo, kad atlyginimai sieks 1000 eurų dar iki 2020 metų. Bet, mieli ponai, ponios ir panelės, taigi dabar jau 2019-ieji. Dabar ir yra tie „iki“.
Nusikalbėjo ir ministro pirmininko patarėjas Skirmantas Malinauskas, apie streikuojančius pedagogus ištaręs „sparnuotą frazę“: „Mokytojų elgesys primena Putino smogikus Kryme.“ Jei mokytojai būtų tokie, kaip jis sako, už savo leksiką nuo „smogikų“ seniai būtų gavęs smūgį į marmūzę. Sakau piktus žodžius, bet kartais tiesiog neužtenka kantrybės klausytis tokių nesąmonių, tuo labiau kad jei ministro pirmininko patarėjui viešai galima kalbėti bele ką, kas jam užeina ant seilės, kuo prastesnis esu aš – mokytojas.
Nemažiau ciniškas savo garsiai apie pedagogų darbą reiškiamomis mintimis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, kuris visur giriasi, kad jo mama yra mokytoja. Seimo kultūros komiteto pirmininko „žodžių iš dainos neišmesi“: „Pedagogų reikalavimai yra iš fantazijų pasaulio.“ Matyt, prasta mokytoja buvo Ramūno mama.
Fantaziją palikim Karbauskiui, o realybė yra visai kitokia ir apie Rokiškio mokytojų „dykaduoniavimą“ tegul kalba faktai ir skaičiai. Susipažinkite su vieno (nepilno) Rokiškio mokytojų „laisvo laiko“ mėnesio kronika, kurioje bus apibendrinta tik meninės pakraipos veikla.
2018 m. gruodžio 7 d. Rokiškio kultūros centro salėje vyko tradicinis Rudolfo Lymano muzikos mokyklos žiemos koncertas. Visi bilietai išpirkti, organizatoriai galvojo apie papildomą koncertą, tik nuogąstauta, kad du pasirodymai jauniesiems atlikėjams bus per didelis krūvis. Scenoje pasirodė beveik 250 moksleivių ir kelios dešimtys jų mokytojų. Atliktas titaniškas darbas, trukęs visą rudenį – muzikinio numerio neparuoši per savaitę. Scenografiją koncertui kūrė Rokiškio jaunimo centro dailės mokyklos mokiniai ir jų mokytojai.
2018 m. gruodžio 8 d. atidaryta respublikinė konkursinė XVI prakartėlių paroda, kurioje eksponuojami 48 kūrybiniai darbai. Beveik pusė dalyvių yra moksleiviai, vadovaujami mokytojų.
Tą pačią dieną Kalėdų Rokiškio krašto muziejuje įvyko Kalėdų rezidencijos ir Lietuvos kultūros sostinės atidarymo ceremonija. Renginio metu buvo įžiebta Kalėdų rezidencijos eglė. Šiais metais eglė buvo kurta žymiojo medžio drožėjo Liongino Šepkos kūrybos motyvais. Prie šio projekto įgyvendinimo svariai prisidėjo Rokiškio Juozo Tūbelio, „Romuvos“, Obelių, Pandėlio, Jūžintų mokyklų mokiniai ir technologijų mokytojai, kurie medinę Kalėdų eglę papuošė savo drožtais ir ornamentuotais paukščiais. Reikia manyt, „laisvu laiku“.
2018 m. gruodžio 20 d. Rokiškio kultūros centre įvyko Choreografijos mokyklos mokinių koncertas „Lietuva mana“, palydintis Lietuvos šimtmetį ir surinkęs sausakimšą salę žiūrovų. Renginyje dalyvavo apie 200 jaunųjų šokėjų, kuriuos ruošė devyni mokyklos pedagogai ir koncertmeisteriai. Ko tik tie mokytojai „laisvu laiku“ neprasimano?
2019 m. sausio 4 d. Rokiškio krašto muziejaus menėje įvyko du renginiai, kuriuose dalyvavo moksleiviai ir jų mokytojai. Respublikinės mokinių ir mokytojų kūrybinių darbų konkursinės parodos „100-mečio eglutė“ bei vaikų ir jaunimo meninės kūrybos konkurso „Kalėdų atvirukas“ darbų parodos uždarymai. „100-mečio eglutės“ konkurse, kuris rengiamas jau ne pirmus metus ir kurį iniciavo Rokiškio pradinių klasių mokytojų asociacija kartu su Švietimo centru, dalyvavo 66 mokytojai ir jų auklėtiniai ne tik iš Rokiškio, bet ir iš Vilniaus, Alytaus, Biržų, Panevėžio, Radviliškio, Pasvalio lavinimo įstaigų. Rajoniniame konkurse „Kalėdų atvirukas“ dalyvavo daugiau kaip 150 jaunųjų dailininkų iš Rokiškio mokyklų. Juos konkursui „laisvu laiku“ ruošė mokytojai ir būrelių vadovai. Konkurso nugalėtojų atvirukai atspausdinti, jų galima įsigyti. Renginį muzikiniais intarpais paįvairino Obelių moksleiviai, kurie, vadovaujami muzikos mokytojos Daivos Kundelienės, atliko jaudinančią, su meile paruoštą programą, labai atitinkančią kalėdinę ir Lietuvos šimtmečio dvasią.
Parodos veikė visą Kalėdų rezidencijos renginių laikotarpį, todėl jas aplankė ir galėjo pasigrožėti kūrėjų išradingumu tūkstančiai Krašto muziejaus lankytojų.
Be abejonės, nė vienas iš šių renginių nebūtų įvykęs be mokytojų. Pedagogai visuose minėtuose kultūriniuose įvykiuose dalyvavo niekieno neverčiami, nestokodami entuziazmo ir nekreipdami dėmesio į pačiuose aukščiausiuose postuose sėdinčių politikų aroganciją. Smagu matyti, kad mokytojai ir moksleiviai neužsisklendžia savo lavinimo įstaigose, o gausiomis pajėgomis rodo savo sugebėjimus visuomenei.
Kažkas turėtų suglausti ausis, susigėsti ir atsiprašyti?
Mėgstat juokus?
Arūnas Augutis
Mokytojas ekspertas
Labai teisingi Arūno pastebėjimai.Mokytojo darbo diena prasideda ryte ir baigiasi vėlų vakarą.Mokykloje jie praleidžia tik dalį laiko, nes tiek veiklų veikiant kabinete nepadirbsi. Tik dirbant mokytoju galima suprasti kiek laiko užima pasiruošimas pamokoms, jau nekalbant apie visus renginius, olimpiadas, parodas, konkursus,išvykas, susirinkimus,kvalifikacijos tobulinimą, seminarus…..
Smalsumo klausimas nežinančiam. Etatą turinčio mokytojo laisvas laikas prasideda 17 val kaip ir mūsų ar iškart po pamokų? Jeigu kaip mūsų, tai bet kurį etatą turintį mokytoją teoriškai turėtume rasti darbo vietoje. Ar aš klystu?
Mokytojo, kaip ir ikimokyklinio ugdymo auklėtojų, medicinos darbuotojų, etatą sudaro ne 40, bet 36 darbo valandos per savaitę. Todėl atėję prieš 17 valandą galite mokytojų ir neberasti.