O blogiausia? Blogiausia yra tada, kai lauki, ir nesulauki.
– Kiek žmonių Lietuvoje šiandien laukia transplantacijos?
– Iš viso organų transplantacijos šiuo metu laukia 287 žmonės. Kartu ir organų, audinių ir ląstelių (kamieninės kraujodaros ląstelės ir ragenos) transplantacijos laukia 699 žmonės.
– Kokių organų laukiančiųjų eilė didžiausia? Kas į eilę įrašomi prioriteto tvarka?
– Daugiausia yra laukiančiųjų inkstų transplantacijos – 132.
Būtinybė atlikti organų transplantaciją iškyla, kai kiti gydymo metodai ir būdai tampa nebeefektyvūs – tuomet gydytojų konsiliumas priima sprendimą, kad pacientui būtinas donorinis organas ar audinys. Donorinis organas recipientui (žmogui, laukiančiam transplantacijos) parenkamas pagal tam tikrus kriterijus: ligos sunkumą, kraujo tyrimus, donoro ir recipiento ūgio bei svorio suderinamumą, kitus medicininius parametrus.
Prioritetą turi sunkesnės būklės pacientai pagal statusą: aktyvūs, skubūs, labai skubūs (neatidėliotini).
Labai skubaus statuso pacientų būklė dažniausiai yra kritinė, kai organo reikia nedelsiant, kitu atveju gali būti praprasta paciento gyvybė.
– Gal turite statistiką, kiek žmonių užgęsta taip ir nesulaukę organo? Tarkim, per pernai ir šiemet?
– Organų nesulaukia apie 7 proc. laukiančiųjų pagal 2023-iųjų ir šių metų duomenis.
– O kiek sulaukiančiųjų?
– Transplantacijos sulaukė: 2023 m. – 144 žmonės, 2024 m. (iki spalio 8-osios) – 97 žmonės.
– Ką pasakytumėte tam žmogui, kuris abejoja, tapti donoru ar ne?
– Organų donorystė ir transplantacija yra komandinis procesas, kuriame svarbiausia – mūsų bendrystė. Tik nuo kiekvieno atskirai – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių komandos – gydytojų ir slaugytojų, transplantologų, laboratorijų specialistų, greitosios pagalbos vairuotojų, regioninių ir nacionalinių koordinatorių, policijos, Karinių oro pajėgų ir Pasienio apsaugos tarnybos pareigūnų, žurnalistų ir, žinoma, kiekvieno Lietuvos piliečio – ir visų kartu priklauso, ar nutiesime tiltus gyvenimui.