„Įvairūs ribojimai dėl amžiaus yra gana paplitę, dėl to gauname nemažai gyventojų nusiskundimų. Diskriminacijos dėl amžiaus apraiškos stebimos finansų ir draudimo srityse, darbo rinkoje, mažmeninėje prekyboje, o pokyčiai vyksta lėtai ir nenuosekliai. Todėl džiugu, kad gavęs mūsų kreipimąsi, bankas operatyviai reagavo ir pranešė, kad atšaukia maksimalią amžiaus ribą teikiant kreditus“, – sako lygių galimybių kontrolierės pareigas laikinai einanti Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė.
Jos teigimu, bankas keičia vidines kreditavimo taisykles, jose bus numatoma, kad prašymai dėl finansavimo visais atvejais vertinami remiantis tik objektyviai reikšmingais veiksniais.
Kontrolierė viliasi, kad šis „Luminor“ banko žingsnis gali tapti geru pavyzdžiu ir kitoms šalies įstaigoms bei priminti, kad vyresnis amžius neturėtų būti pagrindinė priežastis nesuteikti paslaugos. „Visuomet rekomenduojame sprendimus priimti vertinant kriterijų visumą, nesvarbu, ar kalbame apie atsakingą skolinimąsi, ar individualią draudimo riziką, ar kitus veiksnius“, – pažymi J. Miliuvienė.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba tyrimą dėl galimos diskriminacijos atliko po „Luminor“ klientės skundo, kuriame ji pranešė negavusi mokėjimo kortelės kredito pratęsimo. Moteris aiškino, jog yra ilgametė banko klientė ir turi stabilias pajamas, o paslauga jai nebuvo suteikta dėl banko vidinių taisyklių, pagal kurias vyresniems nei 75 metų asmenims kreditas neišduodamas.
Tyrimo metu Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba konstatavo, kad tokia kredito įstaigos nuostata yra diskriminacinė. „Luminor“ bankas pripažino buvęs neteisus, taip pat pasiūlė klientei iš naujo nustatyti jos mokumą, atsižvelgiant į kitus kriterijus.
Diskriminacija dėl amžiaus yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių gyventojai kreipiasi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. 2023 m. buvo išnagrinėta 50 skundų amžiaus pagrindu, gauta 351 užklausa iš gyventojų. Šiais metais jau ištirti 33 skundai, įvairiais kanalais gauta per 300 paklausimų.
LGKT inform.