Į darbo rinką grįžti siekia tik trys penktadaliai
Kaip „Gimtajam…“ teigė Užimtumo tarnybos (UT) atstovė spaudai Milda Jankauskienė, šių metų rugsėjo pradžioje registruota 1,7 tūkst. darbo ieškančių asmenų, iš jų – 828 (47,5 proc.) – 50 metų ir vyresni. Iš 828 vyresnių nei 50 metų klientų šešiasdešimtmečiai ir vyresni sudaro 34,1 proc. (282 asmenys).
Kalbant apie 50 metų ir vyresnių asmenų išsilavinimą, aukštąjį išsilavinimą įgiję 8,8 proc., profesinį – 69,2 proc., nekvalifikuoti (neįgiję nei aukštojo, nei profesinio išsilavinimo) – 22 proc. Rokiškio rajono savivaldybėje registruotų bedarbių.
Iš 828 asmenų, vyresnių nei 50 metų, pasak M. Jankauskienės, tik 420 ieško samdomo darbo, 103 ketina pradėti savarankišką veiklą, 2 asmenys nori keisti kvalifikaciją. „Į darbo rinką siekia sugrįžti tik trys penktadaliai vyresnių klientų“, – pažymi M. Jankauskienė.
Daugiausia ieško kroviko darbo
Apie pusė norinčių įsidarbinti vyresnių nei 50 metų asmenų ieško nekvalifikuoto darbo. Populiariausi darbo pageidavimai: 23 moterys ieško krovikės darbo, 22 – pagalbinės įvairių darbų darbininkės, 12 – valytojos, 4 –individualios priežiūros darbuotojos.
Vyrų pageidavimai – krovikas (44 asmenys), pagalbinis įvairių darbų darbininkas (42), katilinės kūrikas (9).
„Šiais metais Rokiškio rajone nekvalifikuoto darbo ieškančių asmenų į Užimtumo tarnybą kreipėsi 1,5 karto daugiau, nei buvo paskelbta laisvų tokio darbo vietų“, – teigė UT atstovė.
Bendra tendencija visoje šalyje
Pasak M. Jankauskienės, vyresnio amžiaus asmenims įsidarbinti sudėtingiau, nes jie mažiau yra linkę adaptuotis besikeičiančioje darbo rinkoje, mokytis naujų dalykų ar įgyti reikalingų įgūdžių, pvz., skaitmeninio raštingumo, mokytis užsienio kalbų. „Tai nėra išskirtinai būdinga kai kuriems rajonams, tai – bendrosios tendencijos šalyje“, – pabrėžė M. Jankauskienė.
Tačiau… Prisitaikymas darbo rinkoje priklauso ir nuo paties žmogaus asmeninių savybių. „Vyresni asmenys yra aktyvūs, planuoja tolesnę karjerą, mokosi naujų dalykų, įgyja naujų kompetencijų arba net naujas profesines kvalifikacijas, kad dirbtų. Kiti – praradę motyvaciją ieško būdų ir priežasčių, kaip nedirbti, treti turi sveikatos problemų ar priklausomybių. Sunkiau gyvenantiems vietovėse, kur mažai investicijų, sukuriama mažai darbo vietų, ir žmonės neturi darbo pasirinkimų“, – komentavo M. Jankauskienė.6
Tik, jau pasakų nesekit, nori adaptuotis, ir dar kaip, pakeitus kvalifikaciją, kur įsidarbinti, pvz.provincijoje?Net,valytojos pareigoms darbdaviai, nenoriai priima vyresnius, ir dėl sveikatos ir t. t….