Dėl savivaldybės veiksmų prieš Laisvės gynėjų dieną, kai administracija rekomendavo neorganizuoti švenčių aikštelėje prie UAB „Lašai“ ir „Topo“ centro, visuomenėje užvirė diskusija apie renginių organizavimo saugumą.
Rekomendavo kitą vietą kitai šventei
Vienas kertinių renginio sėkmės priežasčių – vieta. Todėl organizatoriai, atsakingi už dalyvių saugumą ir vengdami monotonijos, ieško naujų vietų, o leidimą renginiui derina su rajono savivaldybės Saugaus eismo komisija (SEK). Prieš sausio 13-ąją tokį leidimą siekė gauti ir Rokiškio verslo klubas. Kadangi verslininkai jau buvo pradėję pasirengimą šventei, savivaldybėje nutarta jos neatšaukti, tačiau kitą šventę organizuoti rekomendavo saugesnėje vietoje. Už tokį sprendimą pasisakė visi posėdyje dalyvavę minėtos komisijos nariai.
Pasak SEK nario, rajono policijos komisariato Kelių policijos grupės vyresniojo specialisto Rimgaudo Šliko, renginys vyksta šalia regioninės reikšmės keturių eismo juostų kelio automobilių stovėjimo aikštelėje, visai nepritaikytoje renginiams. Prasidėjus šventei, pirkėjams nėra sąlygų atvykti į prekybos centrą, parduotuves. Be to, tokiose vietose policijai sunku užtikrinti eismo saugumą. „Mano nuomonė šiuo klausimu labai griežta. Renginiai ten vykti negali. Siūlyčiau savivaldybei nustatyti šventėms saugias vietas, tuomet nekiltų tiek daug aistrų“, – sakė policijos pareigūnas.
Pašnekovo duomenimis, renginių metu Rokiškio mieste eismo įvykių, kuriuose būtų sužaloti žmonės, nėra pasitaikę.
„Eismas nėra toks intensyvus, kad negalėtume organizuoti renginių“
Priešinga buvusio ilgamečio rajono kelių policijos vadovo Algimanto Meilaus nuomonė. „Rokiškio mieste eismas nėra toks intensyvus, kad negalėtume organizuoti renginių. Daug problemų išsprendė aplinkkelis, juo dabar važiuoja sunkiasvorės mašinos, todėl mieste mašinų mažiau, visiems saugiau. Eismą Taikos–Respublikos gatvių sankryžoje reguliuoja šviesoforas, geras ir gatvės, ir aikštelės apšvietimas, todėl nematau tokių didelių trukdžių, dėl ko reikėtų drausti žmonių susibūrimus. Aišku, galima rinktis Nepriklausomybės aikštėje, prie Rokiškio ežero, Velniakalnio tvenkinio, dvaro, aikštėje prie savivaldybės ir Kultūros centro, L. Šepkos parke, tačiau monotonija pabosta, norisi ir naujų erdvių“, – sakė A. Meilus. Jo nuomone, vis dar gaji iš sovietmečio atkeliavusi tendencija: renginių metu išrikiuoti dideles policijos pajėgas, uždaryti kelius, nors to daryti nėra jokio tikslo, ypač valstybinėse šventėse, į kurias žmonės ateina pabendrauti, prisiminti istoriją, pasidalinti prisiminimais.
Balsavo vienaip, nors galvoja kitaip
Regioninį kelią prižiūri VĮ „Panevėžio regiono keliai“ Rokiškio skyrius. Jo viršininkas Stanislovas Dambrauskas yra SEK narys. Minėtame posėdyje jis balsavo už draudimą, tačiau „Gimtajam…“ sakė, jog dėl saugumo renginio metu Taikos gatvėje galima uždaryti eismą, o mašinų srautą nukreipti kitomis gatvėmis. „Didelių problemų dėl apvažiavimo nėra, nes sunkiasvoris transportas važiuoja miesto aplinkkeliu. Reikia tik anksčiau suderinti, kad spėtume pasiruošti – pastatyti apvažiavimą nurodančius kelio ženklus“, – teigė S. Dambrauskas.
Krepšinis apvažiuojamoje aikštėje – saugu?
Sąjūdietis, ilgametis naujų vairuotojų rengimo instruktorius Leonas Jankauskas daug metų važinėjo po Vokietiją. Šioje valstybėje jam teko matyti renginius šalia intensyvaus eismo gatvių. „Važiuojantys pristabdo greitį, pamojuoja arba pasignalizuoja švenčiantiems, nusišypso ir nurieda tolyn. Nesimato policijos pareigūnų, tačiau tvarka yra, nes ir pėstieji, ir važiuojantieji gerbia vienas kitą. Norėčiau, kad lygiuotumėmės į Europą ir suvoktume, jog pagarba vienas kitam sukuria saugumą“, – vylėsi L. Jankauskas.
Pašnekovas prisiminė, jog nepriklausomybės metais patriotiniai renginiai – Laisvės gynėjų, Vasario 16-osios, Kovo 11-osios, Gedulo ir vilties dienų minėjimai vyko įvairiose erdvėse, tremtiniai iš miesto centro pėsčiomis ėjo į geležinkelio stotį, tačiau visada pavykdavo tam gauti leidimus. Dažniausiai šventiniai minėjimai vykdavo miesto širdyje – Nepriklausomybės aikštelėje. L. Jankausko įsitikinimu, ji taip pat nėra labai saugi, nes aplink juosia vienos pusės eismo kelias, vienoje vietoje kerta pagrindinis kelias. „Nepriklausomybės aikštėje susirinkus šimtams žmonių tikrai nėra saugiau nei aikštelėje prie „Topo“ centro. Tačiau centrinėje miesto aikštėje vyksta krepšinio turnyrai, eismas neuždraudžiamas, aplink važiuoja automobiliai. Kamuolys apvalus, jis gali nuriedėti ir po mašinos ratais, į gatvę išbėgti įsiaudrinęs žaidėjas. Kodėl nediskutuojama apie krepšininkų saugumą?“ – retoriškai klausė pašnekovas.
Sovietinė valdžia nedrįso uždrausti Sąjūdžio mitingų…
L. Jankauskas įžvelgia valdžios piktybiškumą, nenorą pripažinti, kad visuomenininkų – Rokiškio verslo klubo šventės yra turiningesnės, įdomesnės, pritraukiančios daugiau dalyvių nei Rokiškio kultūros centro. „Rajono valdžia turėtų per galvą verstis, kad verslininkų inicijuotos šventės vyktų, padėkoti jiems už iniciatyvą. Juk ne alaus ar vyno šventę organizuoja, o patriotinę, jaunajai kartai primenančią mūsų istoriją. Beveik prieš tris dešimtmečius Sąjūdžio gimimo laikmečiu buvusi sovietinė valdžia nedrįso uždrausti mitingų, todėl labai liūdna stebėti dabartinius įvykius. Jie veda į aklavietę“, – tikino sąjūdietis.
Rokiškio verslo klubo prezidentas Irmantas Tarvydis aiškino, kodėl renginiui pasirinkta aikštė prie „Lašų“. Anot verslininko, ant pastato yra LED ekranas, šviesolaidis internetas, todėl veiksmas filmuojamas ir iš karto transliuojamas. Kitose vietose tokių galimybių nėra. Be to, dauguma šventės dalyvių yra mikrorajono gyventojai, jiems arti, saugu ir patogu ateiti, nes nereikia kirsti pagrindinių gatvių . „Šią problemą išspręsti buvo šimtas būdų, bet klubui pateikti tokie aukšti saugumo reikalavimai, kad šventę galime organizuoti tik… miške“, – įsitikinęs klubo vadovas.
Dalia Zibolienė