Nors gripo epidemija sparčiai plinta po šalį, Rokiškį ji dar aplenkia, praneša Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Rokiškio skyriaus.
Ketvirtąją sausio savaitę 10 tūkst. rajono gyventojų teko 84,28 susirgimo gripu ir ūminėmis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, gripas nustatytas 23 rokiškėnams. Epidemija skelbiama tuomet, kai 10 tūkst. rajono gyventojų tenka 100 susirgimų, gripas sudaro ne mažiau kaip 30 proc. Sergamumas Rokiškyje auga – prieš savaitę buvo užfiksuota 65,22 susirgimo.
Įprastai gripo sezonas trunka nuo 40-os kalendorinių metų savaitės iki kitų metų 20-os savaitės. Pasak specialistų, šiemet dominuoja A tipo gripo virusas (H3N3), jis pavojingas vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis kvėpavimo ir širdies ligomis, vaikams.
Patarimai jau susirgusiems ir norintiems išvengti šios sezoninės bėdos sklinda iš visų galimų informacijos šaltinių, taigi lyg ir visi žino, kaip derėtų elgtis ir ką daryti. Visuomenės sveikatos centro Rokiškio skyriaus vedėjo Pavliaus Gaigalo teigimu, vien tik žinojimas negelbsti, reikia atitinkamai elgtis. Visi esame girdėję apie apsaugines kaukes, o kas jas naudoja?
Buvo skelbta apie „Gintarinės vaistinės“ ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ iniciatyvą dar gruodžio mėnesį traukinių keleiviams nemokamai išdalinti per 20 tūkst. apsauginių kaukių. Rajonuose apie tokius sumanymus negirdėti, bet kaukių vaistinėse yra, jos kainuoja 12–15 ct, tik pirkėjai, pasak vaistininkų, nesidomi. Rokiškėnai pasakojo tokių kaukių gavę dovanų „Eurovaistinėje“.
O jeigu nepavyksta sutikti dovanų karaliaus ar drovu su tokia apsauga į viešumą išeiti, pravartu prisiminti, ką sako visuomenės sveikatos specialistai.
Staigi ligos pradžia – silpnumas, karščiavimas, daugiau nei 38 l. temperatūros, sausas kosulys, gerklės, galvos, sąnarių ir raumenų skausmai – leidžia įtarti gripą. Temperatūrą mažinti vaistais būtina, jeigu ji aukšta ir žmogus prastai jaučiasi. Reikia gerti daug arbatų, ypač aviečių stiebų, liepžiedžių, juodųjų serbentų, ramunėlių, čiobrelių. Jeigu netekta daug skysčių dėl prakaitavimo, vėmimo ar viduriavimo, elektrolitų pusiausvyrai atkurti galima namuose pasidaryti druskų tirpalą: į litrą vandens įdėti arbatinį šaukštelį valgomosios druskos ir aštuonis arbatinius šaukštelius cukraus. Gerti dažnai ir po nedaug. Jei sveikata nesitaiso, geriau nekentėti ir nelaukti, o kreiptis į medikus.