Asmeninių archyvų nuotr.

Būtų populiaresnis tarp jaunų rinkėjų

Audronė Kaupienė

Vienas klausimas – ar mes, kaip rinkėjai, esame pasirengę? Kitas – ar mes, kaip valstybė, esame pasiruošusi internetiniam balsavimui? Ši tema gvildenama jau keliolika metų. Svarstant ir ruošiant naująjį Rinkimų kodeksą, Seimo darbo grupė nemažai dėmesio skyrė ir teisinei bazei, reikalingai internetiniam balsavimui įgyvendinti. Seimas laukia Vyriausiosios rinkimų komisijos rengiamos internetinio balsavimo galimybių studijos, kuri bus orientuota ne tik į technologinius internetinio balsavimo aspektus, bet ir į kibernetinio saugumo, patikimumo užtikrinimą, institucinį pasirengimą, visuomenės pasitikėjimą ir pan. Išsamiai išanalizavus galimybes ir grėsmes, bus galima tinkamai paruošti įstatymą, kurio pagrindu būtų vykdomas internetinis balsavimas.

Atlikti namų darbus

Tadas Barauskas

2006 m. M. Romerio universitete apsigyniau magistrinį darbą elektroninio balsavimo tema. Jau tada Estiją nurodžiau kaip flagmaną viso pasaulio mastu šioje srityje. Norint įdiegti elektroninį balsavimą valstybės rinkimų sistemoje, reikia atlikti tiek techninius, tiek teisinius namų darbus. Lyg ir paprastesnė dalis yra teisinė bazė.

Techniškai valstybėje turi būti užtikrintas visiems gyventojams stabilus ir greitas internetas. Kitas aspektas – rinkėjų duomenų bazės apsauga, kad nebūtų įsilaužimų ir balsai nebūtų keičiami.

Alternatyva

Greta Žilėnienė

Manau, esame pasiruošę, Lietuva turi technologijų, galime remtis užsienio šalių patirtimi, mokytis iš kitų, kur jau įtvirtintas internetinis balsavimas. Dalyvauju rajono politikoje, yra buvę pavyzdžių, kai pačios VRK sistemos, vedant rinkiminių apylinkių duomenis, strigo, buvo nesklandų. Galbūt kiltų abejonių dėl skaidrumo, kad nebus užtikrinta, ar tikrai tas rinkėjas paspaudė kryžiuką. Kita vertus, ar sąmoningas žmogus leistų kam nors naudotis savo pasu, kitais duomenis, identifikuojant jo tapatybę? Turbūt, ne.

Esu šiuolaikiškas žmogus, stengiuosi visus asmeninius reikalus susitvarkyti internetu, pasitikiu Lietuvos el. sistemomis. Internetinis balsavimas yra žingsnis valstybės modernumo ir alternatyvų išreiškiant savo pilietinę valią link.

Teisingesnis rezultatas

Antanas Vagonis

Manau, esame pasiruošę, man tai nekelia jokių abejonių. Juk mūsų pinigai bankuose saugūs? Pasirašyti dokumentus internetu jau galime seniai. Tikiu mūsų kibernetiniu saugumu.

Internetinis balsavimas padėtų labiau įtraukti jaunimą, jaunas šeimas. Gal netgi ir tie, kurie dirba nuotoliniu būdu, kituose rajonuose ar kitose šalyse. Pagaliau tikiu, kad bus atkreiptas dėmesys į Daliaus Trumpos pateiktą projektą, kad tėvai galėtų balsuoti už nepilnamečius vaikus.

Išsamesnius komentarus skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
IR Taškas
IR Taškas
2023 16 kovo 15:09

Barauskas žino, kad be namų darbų negali tikėtis sėkmės…

kibernetikas
kibernetikas
2023 16 kovo 12:09

Kaupienė nežino kas buvo pirmasis Lietuvos prezidentas, jeigu tokios žinios apie elektroninį balsavimą… Šypsenėlė kaip pas lapute… tikrai vėl apgaus….

Rekomenduojami video: