Asmeninio archyvo nuotr.

– Panašu, kad jaunimas Rokiškyje neturi didelio pasirinkimo, kaip praleisti laisvalaikį?

Praėjusių metų pabaigoje rajono savivaldybė atliko jaunimo problematikos tyrimą. Anketomis apklausti 387 jaunuoliai (14–29 metų), vyko trys fokus grupių diskusijos, jose dalyvavo 22 jaunuoliai. Dauguma jaunų žmonių (84 proc.) yra patenkinti savo laisvalaikiu. Pozityviausiai jį vertina jauniausieji – 14–18 m. Yra jaunuolių, teigiančių, kad jie turi daug galimybių leisti laisvalaikį įdomiai bei pakankamai lėšų pasirinkti norimą jo formą. Diskusijų dalyviai pabrėžia, kad trūksta neformaliųjų veiklų, veiklų jauniems tėvams su mažamečiais vaikais, taip pat kokybiškų kultūrinių veiklų jaunimui. Net 61 proc. jaunuolių mano, kad kaimynystėje trūksta veiklų jaunimui.

Skaičiau apie jaunimo išreikštas problemas ir suprantu, kad jiems ,,skauda“. Yra dvi medalio pusės. Visų pirma pramogomis, laisvalaikio formomis dažniausiai rūpinasi privatus verslas. Prieš kelerius metus Rokiškyje veikė boulingas, naktinis klubas, beje, du ar daugiau kartų užsidaręs, sporto klubas, kuriam irgi nepavyko išsilaikyti. Tendencija liūdna – mūsų miestas sensta, jaunimui skirtos pramogos čia sunkiai prigyja. Galbūt ši tendencija atbaido verslininkų norą investuoti.

Vertinant iš savivaldybės perspektyvos, per pastaruosius kelerius metus situacija keitėsi į gera. Didžiausias visų rokiškėnų džiaugsmas – Rokiškio baseinas, vasarą aktyviai veikiantis batutų parkas, gražėjanti miesto infrastruktūra bei erdvės, pernai sutvarkytas Laukupės parkas.

Kalbant apie patį jaunimą, yra dalis garsiai šnekančiųjų, tačiau nesiimančiųjų iniciatyvos, bet yra ir matančiųjų bei dedančiųjų pastangas, kad situacija pasikeistų. Rajone aktyviai veikia kelios jaunimo nevyriausybinės organizacijos, kurias vienija jaunimo organizacijų sąjunga ,,Apvalus stalas“, aktyvi ir rajono moksleivių taryba, kelios neformaliosios jaunimo grupės. Dauguma glaudžiasi Rokiškio jaunimo centre. Šis jaunimas imasi įvairiausių veiklų, nuo laisvalaikio praleidimo būdų, ugdymo procesų gerinimo iki viešųjų erdvių tvarkymo. Gerasis pavyzdys – ,,Apvalaus stalo“ projektas, kurį finansavo ,,Maxima LT“. Jį įgyvendinant įrengta alternatyvi laisvalaikio erdvė jaunimui Liongino Šepkos parke.

Buvau sukvietęs jaunimą iš įvairių nevyriausybinių organizacijų, kad galėtų išreikšti savo nuomonę ir išsakyti problemas rajono savivaldybės vadovams. Pernai ši neformalioji jaunimo darbo grupė rinkosi tris kartus ir išsakė nuomonę įvairiausiais klausimais: siūlė vizijas, kaip turėtų atrodyti Rokiškio ežero pakrantė, diskutavo su katalikiškos muzikos festivalio ,,Sielos“ organizatoriais, koks turėtų būti šis renginys, kad sudomintų jaunimą.

2020 m. rajono savivaldybės administracija skyrė 1800 Eur jaunimo nevyriausybinėms organizacijoms stiprinti. Jaunimui siūlyta surengti festivalį, tinkamiausią jų akimis, įtraukti visas jaunimo nevyriausybines organizacijas. Vienos įsitraukė labai aktyviai, kitos mažiau, bet rezultatas pranoko lūkesčius – tokiomis menkomis lėšomis surengtas ,,Rokiškis youth fest 2020“ – šventė ne tik sau, bet ir miesto gyventojams bei svečiams. Jaunimas liko patenkintas savo renginiu.

„Apvalus stalas“ pateikė paraišką į ES programai „Europos solidarumo korpusas“ ir gavo 6388 Eur. Tikiuosi bendromis pastangomis greitai nugalėsime pandemiją ir vasarą galėsime susitikti jaunimo šventėje.

Rugpjūčio mėnesį rajono moksleivių taryba rengė LMS vasaros forumą „Norėk – padarysi. Tikėk – įvyks“. Šis keturias dienas vykęs renginys sukvietė moksleivius iš visos šalies švietimo įstaigų mokinių savivaldų. Šiais pavyzdžiais noriu pasakyti, kad ir nuo paties jaunimo priklauso, koks bus jų laisvalaikis ar pramogos.

Kviečiu jaunimą burtis į nevyriausybines organizacijas, nes komandoje idėjas įgyvendinti lengviau. Jeigu turite idėjų ir nežinote, kaip jas įgyvendinti ar tiesiog matote problemų, kurias reikia spręsti, kviečiu susiekti su manimi.

– Dar viena jaunimo nurodyta problema – riedlenčių parkas. Aplinkiniuose rajonuose pastatyti modernūs, nauji parkai, o štai mūsiškiam jau daugiau nei 15 metų. Inventorius nusidėvėjęs, nesaugus jaunimui, ypač mažiesiems. Populiarėja ne tik dviračiai, riedlentės, bet ir paspirtukai, ar nemanote, kad visgi pats laikas jį atnaujinti? 

Asmeniškai nesu užlipęs ant riedlentės, todėl vertinti parko būklės negaliu, bet sutinku, kad per 15 metų inventorius nusidėvi ir lūžta. Ši situacija yra žinoma ir šiuo metu ieškoma finansavimo šaltinių, nes modernaus riedlenčių parko įrengimas reikalauja didelių finansinių resursų. Be to, pirmiausia norisi įgyvendinti tuos projektus, kurių labai trūksta Rokiškio miesto gyventojams. Jaunimo problematikos tyrimas atskleidė, kad Rokiškyje stinga vaikų žaidimo aikštelių (vieną tokią šiais metais planuojama įrengti L. Šepkos parke), ketinama pradėti vandenlenčių parko įrengimą. Tam prireiks daug biudžeto lėšų, jeigu jų pristigs, projektas gali būti baigtas dar kitais metais.

– Pakalbėkime apie renginius. Dauguma jų orientuoti į vyresnio amžiaus žmones, o štai skirtų jaunimui trūksta. Ką manote?

Sutinku, kad Rokiškyje yra nemažai renginių, nepatrauklių jaunimui, bet tai natūralu, juk kiekviena amžiaus grupė turi rasti savo. Teatrų festivalyje „Vaidiname žemdirbiams“ sutinku daug jaunų veidų, ketvirtus metus vykstančiame modernaus meno festivalyje „Startas“ dalyvauja ir jaunimas, tarptautiniame teatrų festivalyje „Interrampa“ – taip pat. Yra renginių, orientuotų į jaunimą. Jau  minėtas „Rokiškis youth fest“, festivalis „Vasaros naktys – mūsų naktys“, kiekvienais metais Rokiškį aplanko „Super fiesta“ ir t. t. Išvardinau keletą renginių, manau, jų yra ir daugiau, juose lankosi jaunimas. Dėmesys turėtų krypti į mūsų didžiąsias šventes – Joninės ar miesto gimtadienį. Pastarasis išsamiai aprašytas, apie jį diskutuota, nebesileisiu į smulkmenas. Šventėje, kuri skirta visam miestui, turi būti atiduodama duoklė visiems: mažiems, jauniems, senjorams. Manau, ateityje bus daugiau dialogo tiek su švenčių organizatoriais, tiek su jaunimu ar kitomis amžiaus grupėmis ir viskas bus gerai.

– Kokie šių metų planai? Ko gali tikėtis Rokiškio jaunimas? 

Viskas priklausys nuo rajono biudžeto. Pavasarį kviesime teikti paraiškas jaunimo nevyriausybinių organizacijų programų finansavimo konkursui, vasarą pirmą kartą rajone prasidės jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programa. Kaip ir kiekvienais metais, jaunimas turės galimybę dalyvauti mokymuose ir seminaruose įvairiomis temomis. Kasmet vis labiau stiprėja savanoriška veikla, atsiranda daugiau įstaigų ar organizacijų, kurios noriai įsileidžia jaunimą, kad šis galėtų savanoriauti ir įgauti tam tikrų kompetencijų. Tikiuosi, pandemija pasibaigs ir vasarą jauni rokiškėnai galės leisti pamėgtose stovyklose. Bus nemažai investuojama į ugdymo procesų gerinimą.

– Kas priverstų sugrįžti išvažiavusį jaunimą? 

Remiantis rajono jaunimo problematikos tyrimu, viena iš pagrindinių problemų – sunku surasti darbo. Jaunimui labai svarbu finansinis stabilumas ir socialinės garantijos. Pastebiu tendencijų, kad jaunos šeimos nebenori gyventi didmiesčiuose ir ieško ramybės mažesniuose miestuose. Mano manymu, Rokiškis yra puiki vieta norintiems patogaus ir ramaus gyvenimo. Jei trūksta specifinių pramogų, sostinę ar kitą didesnį miestą automobiliu galima pasiekti per dvi valandas.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: