Lietuvos energetikos agentūra (LEA) pastebi, kad dujų kainos Nyderlandų TTF biržoje, kurios atspindi dujų kainas visoje Europoje, stabilizavosi, o 2023 m. turėtų siekti apie 130–140 Eur/MWh.
Pasak LEA energetinio saugumo projektų vadovo Petro Katino, 2022 m. buvo istoriškai „patys neramiausi metai“ dujų rinkoje, kadangi šiemet jos kainavo 185 proc. daugiau nei 2021 m.
„Tokių kainų kaip 2022 m. pasaulis dar nematė. Ypatingai iki rugpjūčio pabaigos“, – ketvirtadienį, LEA energetikos duomenų apžvalgos metu, žurnalistams sakė P. Katinas.
„Tačiau Europai užsitikrinus dujų atsargas, kainos stabilizavosi“, – pažymėjo jis.
Eksperto teigimu, vertinant ateities sandorių kainas, dujų kainos kitąmet bus stabilios, didelių jų šuolių neturėtų būti, tad kaina turėtų išsilaikyti apie 140 Eur/MWh lygyje.
Jo prognozėmis, žymesnis dujų kainų kritimas – iki maždaug 50 Eur/MWh – numatomas 2024 metais.
Anot LEA, 2022 m. Europoje smarkiai dujos brango dėl geopolitinių įtampų su Rusija, jos taikyto energetinio šantažo. Didžiausi dujų kainų šuoliai buvo fiksuojami rugpjūtį, kai kelias dienas jos viršijo 250–300 Eur/MWh ribą.
Rusija dujų tiekimą Europai sumažino 62,5 proc., tą, LEA teigimu, dalinai kompensavo padidintas tiekimas iš Norvegijos ir suskystintųjų gamtinių dujų kroviniai. P. Katinas vis tik pripažino, kad be rusiškų dujų Europai vis tiek sudėtinga, o Europą „gelbėja“ sumažėjęs suvartojimas.
„Taupymas 2023 m. bus vienas svarbiausių dalykų“, – pabrėžė LEA ekspertas.









































