Alkoholio vartojimą politikai nusprendė mažinti keistais būdais. 15min nuotr. Šaltinis: 15min.lt
15min nuotr. Šaltinis: www.15min.lt

Tai pabrėžiama organizacijos išplatintame kreipimesi Seimo nariams.

Anot NTAKK, Lietuvos piliečiai, kuriems ir tenka didžiulė alkoholio sukeliamų ligų, mirčių, nusikaltimų, sukeltų apsvaigus nuo alkoholio, nuostolių našta, taip pat palaiko veiksmingas priemones – apie tai liudija ne tik rinkimų rezultatai, bet ir įvairių formų visuomenės nuomonės apklausos. Pasak jų, už kainos didinimą, reklamos draudimą ir prieinamumo mažinimą pasisako platus nevyriausybinių organizacijų tinklas.

Apie savo vieningą palaikymą šioms priemonėms prieš metus paskelbė Pasaulio sveikatos organizacijos biuras Lietuvoje (PSO biuras), Nacionalinė sveikatos taryba (NST), NTAKK, ragindama “nuolat ir vienodai visoms alkoholinių gėrimų grupėms didinti akcizo mokestį, papildomai nustatant dalies akcizų už alkoholinius gėrimus įmokas sveikatos programoms rengti ir įgyvendinti”. Nevyriausybininkai pabrėžia, kad alkoholio ir tabako pramonės įtaka trukdo formuoti veiksmingą psichoaktyviųjų medžiagų kontrolės politiką.

NTAKK taip pat pateikia Estijos pavyzdį – ši kaimyninė valstybė ryžtingai imasi veiksmingų priemonių mažindama alkoholio sukeliamą žalą: nuo 2017 m. liepos mėnesio akcizas alui didėja 65 proc., o iki 2020 m. – padidės 166 proc., palyginti su dabartiniu.

Laiške parlamentarams primenama, kad Lietuvoje alkoholio silpnuose ir stipriuose gėrimuose apmokestinimas skiriasi net penkis kartus.

“Paradoksalu, tačiau žymiai padidinant akcizus alui 2017 metais tik siekiama atkurti akcizų kėlimo balansą, kuris daugelį metų Lietuvoje buvo vis labiau iškreipiamas akcizus silpniesiems gėrimams keliant gerokai mažiau. Raginame nepasiduoti alkoholio ir susijusios pramonės spaudimui ir priimti įstatymus, apsaugančius visuomenę nuo alkoholio sukeliamos žalos. Jau kitąmet Lietuva gali būti blaivesnė!”, – teigia NTAKK, kurios kreipimąsi pasirašo organizacijos prezidentė Nijolė Goštautaitė Midttun.

ELTA primena, kad Vyriausybė jau yra pritarusi siūlymui nuo kitų metų akcizo mokestį silpnam alkoholiui – alui, vynui, fermentuotiems gėrimams – didinti 111 proc., o etilo alkoholiui – 5 proc.

Dėl tarifų padidinimo pusė litro alaus galėtų brangti apie 14 euro centų, vynas ir kiti fermentuoti gėrimai (iki 8,5 laipsnio stiprumo) – apie 21 euro centą, stipresni nei 8,5 laipsnio vynas ir kiti fermentuoti gėrimai – apie 53 euro centus. Mažiausiai brangtų stiprieji gėrimai – apie 16 euro centų už pusę litro.

Numatyta, kad akcizų tarifai alkoholiniams gėrimams iki 2020 metų augs kasmet.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus