Stanislavą Kondraškienę rokiškėnai pažįsta kaip principingą darbuotojų interesų gynėją. A. Domarkaitės nuotr.

Rokiškio psichiatrijos ligoninė (RPL) yra vienintelė Lietuvoje specializuota sveikatos priežiūros įstaiga, kur gydomi nepakaltinamais pripažinti asmenys, nesuvokiantys ir nevaldantys savo veiksmų, dažnai neprognozuojamo elgesio. Natūralu, kad ir darbo sąlygos čia yra sudėtingos, dažnai ir pavojingos. Įstatymų leidėjai numatė tokius darbo aplinkos ypatumus ir atitinkamas teisės normas įtraukė į Darbo kodeksą bei kitus darbo santykius reguliuojančius aktus. Pagal Darbo kodekso 192 str. 1 dalį, kai yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų, darbuotojui atlyginama didesniu tarifiniu atlygiu arba priedu. RPL iki 2002 m. taip ir buvo daroma: su pavojingais pacientais dirbantiems žmonėms mokėtas 30 proc. minimalios mėnesio algos priedas už pavojingas sveikatai bei gyvybei darbo sąlygas. Ligoninės vadovo įsakymu pakeitus darbo apmokėjimo tvarką, priedus anuomet nutarta pridėti prie pagrindinio atlyginimo. Vėliau ne kartą didinta minimali alga, o minėti priedai tarsi ir buvo skaičiuojami, bet jau nežinia, kokio dydžio, ar jie augo kartu su alga.

Ar ligoninės darbuotojams tokia situacija buvo priimtina?

„Ne kartą bandėme išsiaiškinti, žmonės klausdavo vadovų, kaip yra iš tikrųjų. Tiesaus atsakymo nebuvo. Ryžausi imtis iniciatyvos ginti darbuotojų interesus, toks mano charakteris, neteisybės nepakenčiu“, – teigė RPL darbininkų sąjungos pirmininkė Stanislava Kondraškienė.

Profsąjungą ji įkūrė 1994 m. ir nuo tada, pačios teigimu, veiklos nepritrūkstanti. Gina darbuotojus, neteisėtai arba teisiškai neraštingai atleistuosius iš darbo, derasi dėl darbo sąlygų su darbdaviu, tiesa, tos derybos dažniausiai būna bergždžios. Jeigu būtų kitaip, argi ligoninei pastaraisiais metais taip dažnai tektų bylinėtis teismuose su savo darbuotojais ir beveik visada pralaimėti?

„Naktį mane pakelkite, apie Darbo kodeksą viską pasakysiu“, – šypsosi S. Kondraškienė ir tai yra akivaizdžiausias paaiškinimas, ką efektyvaus darbuotojų labui gali nuveikti principinga profesinė sąjunga.

Plačiau skaitykite ketvirtadienio „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
3 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Bombis
Bombis
2017 25 vasario 12:17

specialistui reikalingas “blatas” arba “otkatas”, tokie jau kriterijai

petras
petras
2017 24 vasario 10:34

gal ateis laikas ir psich.ligoninei,kaip atėjo Lietuvos geležinkeliams.Reikėtų padaryti auditą .

tomas
tomas
2017 23 vasario 13:28

Paprasciausia reklama, reikejo i skelbimus deti toki straipsni, o del Rokiskio psichiatrines ligonines, tai galiu pasakyti tik viena, ten gal zmones ir is gatves dirba be issilavinimo, nes kada kreipiasi specialistai su reikiamu issilavinimu, tai paprasciausia pries nosi uzdaromos durys, o kita diena i mineta darbo vieta priimamas zmogus is gatves, arba net is kito miesto, pvz Vilniaus, juokinga man ten administracijos sistema.

Rekomenduojami video: