Varžėsi Švedijos aukcione

Rūmuose kultūros ir laisvalaikio rezidenciją įkūrusių Rokiškio tautodailininkų vadovė Birutė Dapkienė

Kadangi Salų dvare buvo įkurta ir viena pirmųjų muzikos mokyklų mūsų krašte, idėja atgaivinti muzikinio gyvenimo tradicijas, pasak B. Dapkienės, buvo puoselėjama nuo pat Tautodailininkų asociacijos įsikūrimo Salų dvare. Vargonus iš „Žemaitijos antikvariato“ nupirko ir Salų dvaro kultūros ir laisvalaikio rezidencijai padovanojo B. Dapkienės vyras verslininkas Virginijus Dapkus.

„Žemaitijos antikvariato“ savininkas Klaidas Stasiukaitis papasakojo, jog šis instrumentą atkakliai varžantis nupirko aukcione Švedijoje. Net pasibaigus aukcionui sulaukta prašymų išnuomoti vargonus Švedijoje vykstantiems renginiams. Lietuvoje jie kurį laiką stovėjo Biržuvėnų dvare (Telšių r.), bet projektui pasibaigus pradėta ieškoti pirkėjų. „Žemaitijos antikvariatas“ specializuojasi tiekti baldus dvarams – bendradarbiauja su Užutrakio, Kuršėnų, Renavo dvarais, Rietavo Oginskių muziejumi ir kitais žinomais dvarais. Nemažai iš „Žemaitijos antikvariato“ atkeliavusių baldų yra ir Salų dvare, tad susitarti dėl instrumento pirkimo buvo nesunku – sandoris įvyko per tris dienas.

Liežuvėlinis vargonų pusbrolis

Pasiteiravome, ką apie šiuos vargonus mano patys vargonininkai. Nacionalinė vargonininkų asociacija atsakė, jog tai liežuvėliniai dumpliniai vargonai, giminingi fisharmonijai. Panašus instrumentas yra Vilniuje, Šv. Jonų bažnyčioje.

Rokiškio Šv. Mato bažnyčios vargonininkas Justinas Šapola. GR archyvo nuotr.

Rokiškio Šv. Mato bažnyčios vargonininkas Justinas Šapola papasakojo kiek plačiau. Pasak jo, tai nėra visai vargonai, bet giminingas vargonams instrumentas (vargonininkas dr. Vidas Pinkevičius yra pavadinęs vargonų pusbroliu) fisharmonija. Esminis skirtumas – garso šaltinis. Vargonuose garsą išgauna vamzdžiai, o fisharmonijoje laisvai virpantys žalvariniai liežuvėliai (kaip akordeone, armonikoje), todėl ir skambesys primena akordeono garsą.

Daugiau „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: