Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) direktorė Danguolė Kondratenkienė. GR archyvo nuotr.

– Rokiškėnas skambina į redakciją ir pasakoja, kad pernai gegužės mėnesį PASPC pasiskiepijo nuo stabligės po traumos. Jam buvo pasakyta, kad skiepas (vakcina  „Imovox“) galios dešimt metų. Tačiau neseniai vėl patekęs pas gydytojus sužinojo, kad skiepytis reikėjo ne vieną kartą, kaip jis darė, o tris kartus. Gal ir kiti įsitikinę, kad vieno skiepo užtenka? Kaip skiepijama nuo stabligės, kad skiepas užtikrintai galiotų dešimt metų?

– Lietuvoje skiepai nuo stabligės yra įtraukti į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Vaikai skiepijami vakcina, kuri apsaugo ne tik nuo stabligės, bet ir nuo kokliušo bei difterijos. Skiepijama sulaukus 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn., 6–7 m. ir 15–16 m.

Kad būtų išlaikyta patikima ilgalaikė apsauga nuo šios infekcijos, suaugusiems skiepus reikia kartoti kas 10 metų. Taigi, vyresni nei 25-erių žmonės kas dešimtmetį nuo stabligės yra skiepijami valstybės lėšomis.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos tvarką revakcinuotis reikia vieną kartą kas 10 metų. Kiek kita situacija, jei žmogus susižeidžia. Tuomet gydytojas vertina žaizdos būklę, pavojingumą ir skiria skiepus stabligės profilaktikai (visa tai surašyta ir vaisto informaciniame lapelyje). Tokiu atveju skiepai tikrai gali būti skiriami tris kartus. Kaip pirminei stabligės imunizacijai – po traumos, po 1 ir 2 mėn.

Bet pirmiausia kviečiu visus, vyresnius kaip 25-erių, nepatyrusius traumų (kai buvo skiepyti nuo stabligės) paskutinius dešimt metų, kreiptis į savo gydymo įstaigas ir revakcinuotis vieną kartą. Vakcinų tikrai turime, ir savo pacientus skiepijame nemokamai.

– Mūsų žiniomis, nuo rudens keičiasi skiepijimo nuo erkinio encefalito tvarka. Kas keisis?

– Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos nuo erkinio encefalito nemokamai bus skiepijami 50–55 metų žmonės. Nepriklausomai nuo to, kuri vakcinos dozė. Mūsų  įstaigą pasirinkusius gyventojus kviečiame registratūros numeriais registruotis iš anksto dėl nemokamų erkinio encefalito skiepų.

– Nuo ko apskritai PASPC galima pasiskiepyti? Kokie skiepai mokami, kokie – nemokami?

– Vaikus pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą vaikų skiepijimo kalendorių visomis vakcinomis skiepijame nemokamai. Suaugusiuosius – pagal suaugusiųjų skiepijimo planą. Tačiau čia jau yra tam tikrų reikalavimų: amžius, susirgimai ir pan.

Daugiau „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: