GR archyvo nuotr.

Perspausdiname prieš kelerius metus „Gimtojo Rokiškio“ rengto pasakojimo apie Irmantą Tarvydį ištraukas. Ištraukose atspindėti to meto šio ryškaus žmogaus gyvenimo ir veiklos faktai.

A. a. Irmantui TARVYDŽIUI atminti

Nuo nulio pradėtas, o šiandien dešimčių milijonų apyvartos verslas, naujam gyvenimui prikeltas pasaulyje garsios grafų Tyzenhauzų giminės Petriošiškio palivarkas su įspūdingu parku, graži šeima ir dideli ateities planai. „Mokykloje bendraamžiai svajojo tapti kosmonautais, o aš, kaimo vaikas, – kolūkio pirmininku“, – mokyklines svajones prisiminęs šypsojosi verslininkas I. Tarvydis.

Metalo nerinko…
Bendrovės „Ivabaltė“ savininkas p. Irmantas šypteli paklaustas apie pirmąją investiciją į nuosavą verslą. Jis ne kartą girdėjo pasakojimus apie tai, kaip su broliu Raimondu prieš porą dešimtmečių rinko, pardavinėjo metalą ir už gautus pinigus nusipirko pirmąjį traktorių, populiariai vadinamą „pupsiku“. „Iš tikrųjų buvo ne taip. Baigęs Žemės ūkio akademiją, porą metų dirbau inžinieriumi Kamajų kolūkyje.
Nebuvo labai sunku sutaupyti 300 dolerių, tiek kainavo baltarusiškas traktorius T 25. Nusipirkę vėliau jį pardavėme, o gautus pinigus vėl investavome. Taip ir prasidėjo traktorių verslas“, – apie verslo pradžią pasakojo p. Irmantas.
1989 m. jis su broliu ir dar vienu partneriu įsteigė uždarąją akcinę bendrovę „Meteka“. Tačiau brolių keliai netrukus išsiskyrė. „Mūsų požiūriai į veiklos planus šiek tiek nesutapo. Aš norėjau kuo sparčiau plėsti verslą, nors nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje tokie žingsniai buvo gana rizikingi. Dabar drąsiai galiu pasakyti, jog rizika pasiteisino“, – sakė p. Irmantas.

Sraigtelis užsisuko
„Anuomet besikuriantys ūkiai buvo neturtingi, sklypai nedideli. Tačiau po penkerių metų situacija keitėsi iš esmės. Nebuvo iš ko rinktis: arba taikytis prie paklausos, arba žlugti. Buvo aišku, kad prakutusiems žemdirbiams reikia kokybiškos, našios ir patikimos technikos, kurią mums galėjo pasiūlyti Vakarų gamintojai“, – pasakojo p. Irmantas.
Žemės ūkio technikos pardavimų versle užsirekomendavusiai „Ivabaltei“ patikėta Baltijos šalyse atstovauti kompanijai „Fendt“ – vienai žymiausių vokiškos žemės ūkio technikos gamintojų, priklausančių JAV korporacijai AGCO.

Tiesa, „Fendt“ gamyklos atstovai tuomet suabejojo, ar dar tik besivystantys ūkiai įpirks brangią techniką. „Jie abejojo, o mes tikėjome savo darbu ir parduodamu produktu“, – apie rizikingą verslo pradžią pasakojo p. Irmantas.

Gyvenimas ir darbas
„Kuo aš, kaime augęs vaikas, galėjau svajoti tapti? Aišku, kad kolūkio pirmininku“, – šmaikštavo p. Irmantas. Nuo mažens įpratintas prie ūkio darbų, neturėjęs laiko ir galimybių lankyti meno ar sporto būrelių, verslininkas dėl to nesikremta. Jį traukė technika ir tikslieji mokslai. Gal tai paveldėta iš senelio, apylinkėse garsaus kalvio, ir motinos, matematikos mokytojos? „Kai reikėjo rinktis specialybę, turėjau du variantus: medicina arba žemės ūkio specialybių studijos“, – juokėsi p. Irmantas.

Irmantas apleistą Petriošiškio dvarvietę prie Petriošiškio ežero įsigijo būdamas studentas, dar nevedęs.
Į skoningai ir prabangiai įrengtą dvarelį, kurio kompleksą sudaro svečių namai, gyvenamasis šeimos namas, klėtis ir kiti ūkiniai statiniai, p. Irmantas svetimos akies nelinkęs įsileisti. Tėvai Janina ir Antanas tris sūnus išmokė ne tik darbštumo, bet ir kuklumo – nepadoru didžiuotis prieš kitus. O didžiuotis p. Irmantas tikrai turi kuo: preciziškai tvarkoma aplinka, į ežerą atsiveriančiu vaizdu, senu parku, iš tolo raudonais stogais švytinčia balta dvaro sodyba, vasarą pražystančia gėlynais.
Sodybos akcentas – akmuo ir iš metalo iškaltos laukinės žąsys, tarytumei parskrendančios iš ežero ir nutupiančios kieme, ant pastatų durų, stogų. Tai ne verslininko išgalvota pretenzija, o šio dvaro istorijos dalis. Mat grafai Tyzenhauzai buvo žinomi ornitologai, o Konstantinas Tyzenhauzas garsėjo paukščių kolekcija.
Atkurti autentišką garsios grafų Tyzenhauzų, vėliau – Pšezdzieckių giminės palivarko vaizdą p. Irmantas stengėsi pagal išlikusius fragmentus.

Poilsis greta mobiliojo
Kada verslininkas ilsisi, ar jį mato namuose šeima? „Nuo pavasario iki rudens laisvas būnu sekmadieniais. Galiu pamiegoti iki 7 ar 8 val. ryto. Tačiau telefono niekada neišjungiu, nes nežinia, kada klientams ar darbuotojams gali prireikti pagalbos“, – sako p. Irmantas.
Be to, verslininkas plačiai įsijungęs į visuomeninę veiklą: jis yra Kamajų kaimo bendruomenės pirmininkas, Rotary klubo narys.
Su žmona Asta p. Irmantas augina tris dukras. Neslepia, jog šeimai neatiduoda savęs tiek, kiek norėtų.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: