Organizatorių nuotr.

Beveik šimtmetį gyvenusios (1922 05 19 – 2022 04 13) Lietuvos abstraktaus meno pradininkės Juzefos Čeičytės-Jutos kūriniuose vyraujančios konstruktyvios kompozicijos, abstraktūs, ženklo pavidalo motyvai įkvėpė iš Rokiškio kilusį menininką Paulių Prievelį  ir Rokiškio kultūros centro projektų vadovę Birutę Bagdonienę žengti Rokiškio miestui nepramintu keliu ir pristatyti Rokiškio krašto garbės pilietės kūrybą nauju formatu.

Išsivadavimas iš apribojimų

Meninės rezidencijos organizatoriai siekia skatinti kūrybiškumą suteikiant erdvę ir išteklius tyrinėti, eksperimentuoti, peržengti diskurso ribas. Pasak B. Bagdonienės, ši rezidencija siekia atverti Rokiškio miestą kaip erdvę kultūriniam visuomenės augimui, Lietuvos ir užsienio menininkų bei vietos kūrėjų tobulėjimui ir bendradarbiavimui. „Dažnai regione susikoncentruojame ties tradicija ir tai, kas gerai žinoma bei saugu. Šių dienų kontekste tai vangiai skatina jaunąją kartą judėti į priekį, tad šiuo projektu siekiame tapti tam tikru naujovių katalizatoriumi, išsivaduojant iš tradicinių normatyvų ir apribojimų“, – teigia vienas iš rezidencijos iniciatorių P. Prievelis.

Keturi menininkai – vienas tikslas

Rezidencijoje dalyvausiantys keturi, vienas kito nepažįstantys menininkai, kurie susitiks Rokiškyje bendram eksperimentui: kūrybinių ir meninių idėjų tyrinėjimui bei jungčių ieškojimui. Juos vienijantis vienas tikslas – J. Čeičytės kūryba, kuri tampa bendro audiovizualinio performanso kūrimo ašimi.

Eksperimentiniu požiūriu į vizualiuosius menus pasižymintis menininkų duetas iš Vokietijos „Kopffarben“ – programuotojas ir medijų menininkas Johannes Schmidt ir tapytoja Julia Schäfer –suvienijo žinias ir siekia suteikti gyvybę savo kuriamiems vaizdiniams. Pasak menininkų, rezultatą galima apibūdinti kaip skaitmeninio vizualaus meno ir meninių algoritmų sintezę, sukuriančią interaktyvius ir judančius šviesos vaizdinius pasakojant įvairiausias istorijas.

Lenkijos Tucholos miško apsuptyje gyvenanti ir kurianti DJ ir elektroninės muzikos prodiuserė, Anna Chojnacka | Ane, kuria įvairios paskirties elektroninę muziką – nuo performanso, videomeno, šokio, trumpo metro filmų iki 3D kartografinių vaizdinių. Į savo kūrinius ji įtraukia aplinkos garsų įrašus, derinamus su sintezatoriais, taip pat etninius ir liaudies instrumentus iš viso pasaulio.

Menininkų ketvertą užbaigiantis elektroninės muzikos orkestro „DBM Orchestra“ narys, Laurynas Kolodzeiskis | Laukol – elektroakustinės muzikos kūrėjas, muzikos programuotojas ir garso operatorius, pasižymintis eksperimentiniu garsu ir užburiančiomis melodijomis. Savo kūryboje leidžiantis klausytojui pasinerti į kelionę komponuojant skirtingus garsinius ir muzikinius motyvus.

Remdamiesi J. Čeičytės tapyba, menininkai sieks atskleisti tapytojos meninę raidą nuo ​​ankstyvųjų jos tyrinėjimų iki brandaus ir savito stiliaus. Prie atvykstančių menininkų prisijungs ir menotyrininkė, parodų kuratorė, daugybės straipsnių bei knygų autorė Monika Krikštopaitytė, padėsianti susipažinti, kaip laikui bėgant vystėsi J. Čeičytės vizualinė kalba ir kūrybinis procesas, kokie aspektai formavo jos meninę perspektyvą.

Dėmesys vietos menininkams ir visuomenei

Rezidencijos metu planuojami atviri reguliarūs seminarai-meistriškumo kursai, kuriuos ves minėti kūrėjai. Jų metu kviečiami vietos menininkai ir kultūros entuziastai iš arti susipažinti su skirtingomis kūrybos formomis ir šiuolaikinėmis meno raiškomis.

Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos Choreografijos skyriaus studijos „Foto/grafika“ nariai, vedami profesionalaus fotografo Sigito Daščioro, fiksuos rezidencijos kūrybinį procesą, o jaunųjų fotomenininkų geriausios fotografijos bus pristatomos atskiroje parodoje rezidencijos metu.

Jungtinis elektroninės muzikos audiovizualinis performansas bus pristatytas Rokiškio miesto 525-ojo gimtadienio proga miesto gyventojams ir svečiams rugsėjo 21 d. 22.30 val. prie Rokiškio krašto muziejaus.

Projektui finansavimą skyrė Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė.

 

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: