Politinė reklama
Pokalbis su Darbo partijos Nr. 3 kandidatu į Seimo narius Rokiškio vienmandatėje apygardoje Aloyzu JOČIU.
– Kada savo gyvenime atradote spaudą?
– Esu dėkingas savo tėvams, nuo pat vaikystės skiepijusiems norą domėtis aplink vykstančiais įvykiais, ieškoti informacijos, skaityti laikraščius. Taigi galiu teigti, kad spaudą pažinau su pirmomis išmoktomis raidėmis. Laikui bėgant vis labiau įvertinau ir pačios spaudos svarbą: mačiau jos galimybes ir susitaikėliškumą, drąsą ir pilietiškumą, geranorišką informatyvumą ir sunkiai nuginčijamą verslumą…
– Ar kada nors buvo susvyravęs Jūsų pasitikėjimas spauda?
– Skaitydamas publikacijas visada stengiuosi įžvelgti ne tik pačią esmę, bet ir jose užšifruotas mintis. Taip formuoju savo nuomonę apie visuomeninius ir politinius reiškinius. Manau, kad žiniasklaidos teigiamas įvaizdis ir pasitikėjimas ja yra neatsiejamas nuo žurnalistų profesionalumo. Panašūs dalykai vyksta ir politikoje: rinkėjas tikisi kompetentingo Seimo, nuoseklių parlamentarų, o neatsakingi jų sprendimai, negerbtinas elgesys griauna pasitikėjimą valdžia. Kas greičiau pakels savo reitingus – spauda ar politika? Naujajam Seimui nebėra kur trauktis: jei nuo pat pirmųjų dienų jis nepradės dirbti atsakingai, šalis praras jaunimą ir savo ateitį. Spauda irgi turėtų tapti valstybingesnė.
– Jei Jums reikėtų balsuoti už pasitikėjimą žiniasklaida, bažnyčia, partijomis, savivaldybe ir teisėtvarka, kokiu eiliškumu išdėstytumėt šias institucijas?
– Jūsų paminėtos institucijos užima labai skirtingas pozicijas žmogaus kasdieniame gyvenime. Vienareikšmiškai atiduoti pasitikėjimo pirmumą vienai ar kitai institucijai būtų sunku. Prioritetu laikyčiau bažnyčios instituciją, o likusias sritis vertinčiau panašiai – jos visos svarbios, stimuliuojančios šalies kasdienį gyvenimą, privalančios saugoti žmogaus orumą. Bene svarbiausia mano, žmogaus ir politiko, nuostata – didinti žmonių pasitikėjimą valdžia. Spaudos reitingus irgi gali padidinti tik ji pati.
– Kaip būtumėt balsavęs – už ar prieš – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mažinimą spaudai?
– Balsuočiau už PVM mažinimą spaudai. Ir ne tik dėl to, kad laikraštis taptų mažiau priklausomas nuo reklamos davėjų ir kitų rėmėjų. Spaudos verslas nėra tradicinis: jis išsaugo šviečiamąją misiją, analizės ir viešos kritikos teisę. Spaudos pareiga – stebėti bei kontroliuoti šalies ir vietos valdžią, netapti nedoros politikos parankine. Visada pasisakysiu už nepriklausomą spaudą, visada jausiu pareigą joje išsakyti savo poziciją.
– Kaip manote, kas spaudai gali garantuoti laisvę?
– Matau dvi galimybes. Tai minėtasis PVM mokesčio sumažinimas ir žurnalistų profesionalumas. Kartą rinkėjas manęs klausė: “Ar aš galėčiau priimti kitokį sprendimą, nei diktuoja partija?” Priklausau partijai ir turiu laikytis jos programos, tačiau man už viską svarbiau – žmoniškumas ir atsakomybė. Būtent tai man garantuoja vidinę laisvę.
– Ko, Jūsų nuomone, Europos Sąjunga (ES) mums davė daugiau – laisvės ar suvaržymų?
– Nėra jokios abejonės, buvimas ES mūsų valstybei suteikia labai daug galimybių. Po truputį mes tampame žinomi pasaulio bendruomenei, daromės vis labiau konkurencingi savo regione. Bet, suprantama, gaudami galimybę realizuoti svarbius savo šalies planus kartu gavome ir įsipareigojimus, kurių privalome laikytis. Šalies valdžios ir politikų rūpestis – mokyti kaimo ir miesto žmones pažinti ES siūlomas galimybes. Neturime tapti provincine valstybe, nesugebančia įgyvendinti projektų, įsisavinti ES lėšų.
– Ar žiniasklaida pakankamai pateikia žinių apie ES?
– Manau, kad nepakankamai. Tenka skaityti apie ES vykdomus ir įgyvendintus projektus, apie jų naudą šaliai, tačiau stokojame sistemingos informacijos apie programas ir fondus, sėkmingus ne tik rajono, šalies, bet ir kaimyninių respublikų pavyzdžius, galimybių analizės. Politikai irgi turėtų būti atviresni, kalbėdami apie iškylančias projektų vykdymo problemas, jų sprendimo būdus. Labai svarbu, kad ši informacija pasiektų ir sudomintų šalies gyventojus: tai gali paskatinti jų norą dalyvauti projektuose. ES finansuojama veikla neatpažįstamai keičia bendruomenių gyvenimą. Džiaugiuosi sėkmingai vykdomais rajono projektais. Išrinktas į Seimą padarysiu viską, kad būtų išsaugotas mūsų krašte vykdomų projektų tęstinumas.
– Kokiomis naudojatės medijomis pažinti Lietuvos Respublikos Seimo darbą?
– Naudojuosi įvairiomis žiniasklaidos priemonėmis. Su Seimo įstatymais ir sprendimais susipažįstu Seimo tinklalapyje arba “Valstybės žiniose”, turinčiose ir savo lengvai pasiekiamą portalą. Nelieka neperskaitytos “Savivaldybių žinios”. Valstybė turi išgryninti prioritetus ir sustabdyti taupymą savivaldos sąskaita: politikai privalo įvertinti smulkaus ir vidutinio verslo, dominuojančio rajonuose, indėlį į šalies ekonomiką ir sudaryti sąlygas jam išlikti. Kiekvienas, sau ir savo šeimai uždirbantis duoną, tampa nepaprastai svarbus. Galimybė lanksčiai vystyti verslą, nesudėtinga ir nežlugdanti mokesčių sistema dar gali išsaugoti nedideles įmones ir bendroves, grąžinti namo emigrantus. Seku informaciją laikraščiuose, radęs galimybę, žiūriu televizijų žinias. Suprantu: aš privalau prisiimti atsakomybę dėl mūsų valstybės išlikimo.
Partijos sąraše kandidato Nr. 25
Politinė reklama bus apmokėta iš Darbo partijos kandidato į LR Seimo narius Aloyzo Jočio rinkimų sąskaitos. Užs. 22
Kalbėjosi Rita BRIEDIENĖ