2008 m. spalio 12 d. kartu su Seimo rinkimais vyko ir referendumas. Tąsyk gyventojų nuomonės klausta dėl Ignalinos atominės elektrinės: norėta jos darbą pratęsti iki technologiškai saugių terminų, tačiau ne ilgiau, nei bus pastatyta nauja atominė elektrinė.
Aktyvesni
2008 m. Seimo rinkimų pirmajame ture rokiškėnų aktyvumas buvo menkas: prie balsadėžių atėjo vos 16286 rinkėjai (50,04 proc. turinčiųjų balso teisę). Tačiau tradiciškai mūsų rajono gyventojai buvo tarp šalies aktyviausiųjų (aktyvumas šalyje siekė vos 48,58 proc.). Daugiau nei pusė šalies rinkėjų atėjo balsuoti tik 24 iš 71 vienmandatės apygardos.
Referendume dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo balsavo 48,43 proc. šią teisę turinčių šalies piliečių. Mūsų rajone savo nuomonę išsakė lygiai pusė asmenų, įtrauktų į rinkėjų sąrašus. Absoliuti dauguma jų – net 89 proc. – norėjo, kad elektrinė nebūtų uždaryta. Tačiau jų nuomonė neturėjo jokios teisinės galios: referendume balsavo mažiau nei pusė šalies rinkėjų, todėl jis pripažintas neįvykusiu.
Šių rinkimų naujovė – pirmą kartą balsuojantiems 18-mečiams buvo dovanojamas šalies Konstitucijos leidimas. Nors rinkėjų aktyvumas buvo nedidelis, tačiau jaunimas balsavo noriai: Rokiškio rinkimų apylinkės šių dovanų pritrūko.
Debatai
Rinkimuose į Seimą Rokiškio vienmandatėje apygardoje balotiravosi 11 kandidatų. Tarp jų – ir gerai žinomi rajono veidai: Seimo narys, socialdemokratų atstovas Vytautas Saulis, Darbo partijos rajono skyriaus vadovas Aloyzas Jočys, partijos „Tvarka ir teisingumas“ rajono lyderis Egidijus Vilimas, Valstiečių liaudininkų partijos atstovas Vidmantas Kanopa, Liberalų ir centro sąjungos rajono skyriaus vadovas Gintaras Girštautas, rajono vicemeras, Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Algis Kazulėnas.
Laimę rinkimuose bandė ir „atvežtiniai“ kandidatai: televizijos šokių projekte išgarsėjęs Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovas Vaidas Kukarėnas, Naujosios sąjungos – žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas, Tautos prisikėlimo partijos – Augustinas Daunys, Lietuvos socialdemokratų sąjungos – Stanislovas Guščius bei „Fronto“ partijos – visaginietis Vladimiras Fominas. Pastarasis kandidatas išsiskyrė tuo, kad nemokėjo valstybinės kalbos ir su rinkėjais bendravo rusiškai.
Šių rinkimų metu buvo surengti vieši kandidatų debatai. Tačiau jie sudomino tik politinių partijų skyrių aktyvistus. „Kovosime dėl trijų nepartinių balsų“, – taip debatų auditoriją įvertino vienas kandidatų. Pretendentai į Seimo mandatą vengė diskusijų konkrečiais rajono ir jo gyventojų gerovės klausimais ir vis taikėsi pokalbį sukti į saugius šalies ir tarptautinės politikos vandenis, o savo rinkimų programą grindė aptakiomis frazėmis ir nekonkrečiais pažadais. Šiek tiek išsamesnę rajono situacijos analizę pateikė tik mūsų rajono kandidatai.
Išbrokavo
Rajono rinkėjai nesusiviliojo „atvežtiniais“ kandidatais. Pirmajame rinkimų ture daugiausia balsų – 21,67 proc. – surinko tuometinis Seimo narys V.Saulis. Antras liko A.Kazulėnas, už jį balsavo 17,01 proc. rinkėjų. Trečioji vieta teko E.Vilimui (12,58 proc.), ketvirtoji – A.Jočiui (11,41), penktoji – V.Kanopai (9,48), šeštoji – A.Dauniui (7,53), septintoji – G.Girštautui (6,08), aštuntoji – H.Vaitiekūnui (4,85), devintoji – V.Kukarėnui (1,79), dešimtoji – V.Fominui (1,71), o paskutinis liko S.Guščius (0,95).
Daugiamandatėje apygardoje iš 16 politinių partijų ir judėjimų geriausiai pasirodė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, gavę 19,57 proc. rinkėjų balsų ir 17 mandatų. Antroji liko politikos naujokė Tautos prisikėlimo partija, gavusi 15,14 proc. balsų ir 13 vietų Seime. Partija „Tvarka ir teisingumas“ pasitikėjo 12,74 proc. rinkėjų, ji gavo 11 parlamento mandatų. Tiek pat jų gavo ir Lietuvos socialdemokratų partija, už kurią balsavo 11,75 proc. šalies piliečių. Koalicija „Darbo partija + jaunimas“ pasitikėjo 9,04 proc. rinkėjų, ji užsitikrino 8 vietas Seime. Minimalią 5 proc. balsų ribą vos peržengė ir po 5 parlamento mandatus gavo Liberalų sąjūdis bei Liberalų ir centro sąjunga. Vos 0,18 proc. balsų pritrūko į Seimą patekti Lietuvos lenkų rinkimų akcijai: ja pasitikėjo 4,82 proc. rinkėjų.
Nubaudė
Šansų patekti į parlamentą turėjo „Tvarkos ir teisingumo“ rajono lyderis E.Vilimas. Jis partijos sąraše buvo septintas, tačiau rinkėjai jį „nureitingavo“ į 16-ąją vietą ir į Seimą prasimušti jam nepavyko. Jo partijos bičiulė Rimanta Burnickienė pakilo iš 137-osios į 89-ąją vietą.
Bene skaudžiausiai rinkėjai nubaudė Naujosios sąjungos rajono pirmininką Petrą Kažemėką: iš 48-osios vietos partijos sąraše jis nukrito į 111-ąją. Liberalų ir centro sąjungos rajono lyderis G.Girštautas iš 52-osios pozicijos smuktelėjo į 84-ąją. Kitas šios partijos kandidatas Gintautas Rekerta iš 120-osios pakilo į 114-ąją.
Socialdemokratas V.Saulis iš 27-osios vietos buvo nureitinguotas į 38-ąją, o jo partijos bičiulė Laima Keraitienė iš 48-osios – į 67-ąją vietą.
Valstiečių liaudininkų partijos sąraše V.Kanopa nukrito iš šeštosios į 12-ąją poziciją, o jo vietoje atsidūrė Rokiškio krašto garbės pilietė Vaiva Mainelytė, ji rinkėjų valia pakilo iš 16-osios vietos. Kitas šios partijos kandidatas Zenonas Akramavičius palypėjo iš 103-iosios į 95-ąją poziciją.
Konservatorių kandidatas A.Kazulėnas iš 129-osios sąrašo vietos šoktelėjo į 114-ąją.
„Darbo partijos + jaunimo“ kandidatas A.Jočys prieš reitingavimą buvo 36-as, po jo – 32-as.
Aktyvumas – katastrofiškas
Antrasis rinkimų turas vyko 2008 m. spalio 26 d. Ir šalyje, ir rajone rinkėjų aktyvumas buvo katastrofiškai žemas. Šalyje balsuoti atėjo 32,05 proc. šią teisę turinčių piliečių, rajone – 37,94 proc.
Rinkimus Rokiškio vienmandatėje apygardoje 229 balsų persvara laimėjo konservatorius A.Kazulėnas, juo pasitikėjo 6171 rinkėjas (49,98 proc. balsavusiųjų). Jo oponentas socialdemokratas V.Saulis gavo 5942 balsus (48,13 proc.). Rajono rinkėjų 234 biuleteniai buvo negaliojantys.
Ir šiuose rinkimuose neapsieita be kuriozų: vėlų vakarą LNK televizija „bėgančia eilute“ paskelbė, kad rinkimus laimėjo V.Saulis, gavęs 55 proc. rinkėjų balsų. Jo gerbėjai, kurie nuėjo miegoti nesulaukę galutinių rezultatų, ryte buvo nemaloniai nustebinti.
Lina Dūdaitė