Vėstant orams didėja susidomėjimas sporto klubais. Jų Rokiškio rajone priskaičiuojama beveik keturiasdešimt. Šįkart – apie tris visiškai skirtingus…
Rytų kovos menų klubas
Aštuoniolika metų veikiantis „Tornado“ klubas laužo nusistovėjusius stereotipus, esą visi nori būti krepšininkais. Šiame klube mokoma rytų kovos menų – muai tai, bušido, šidokan karatė bei kikbokso paslapčių. Klubo vadovas Genadijus Jasinevičius pasakojo, jog nuo pat klubo įkūrimo aplinkinių susidomėjimas šia sporto šaka buvo nemažas. Visą gyvenimą rytų kovos menais besidomintis treneris veiklą pradėjo subūręs maždaug dešimties bendraminčių komandą, o šiuo metu smūginės technikos iš jo mokosi per 30 rokiškėnų.
„Kovos menas be filosofinio supratimo – tik gatvės muštynės. Mokantis smūgio jėgos, pirmiausia reikia tobulinti charakterį ir pagrindinius žmogaus bruožus. Sukauptos teorinės žinios, sąžiningumas ir, be abejonės, ištobulinta fizinė jėga – rytų kovos menų harmonija“, – subtilaus sporto paslaptis atskleidžia G. Jasinevičius. Pasak jo, mokantis kovos menų, tobulėja ne tik fiziniai duomenys, bet ir keičiasi mąstymas. Treniruočių metu žmogus mokomas išlaikyti vidinę harmoniją, paisyti taisyklių.
Rytų kovos menus išmanantis rokiškėnas šypsosi: į svarbiausią klausimą, ar kovos menai padėtų apsiginti nuo užpuolikų, atsakymas – teigiamas.
Renkasi patys
Pasak G. Jasinevičiaus, domėtis rytų kovos menais verta ne tik norint išmokti gynybos paslapčių. Pramokę judesių, smūgiavimo, sporto klubo „Tornado“ nariai dalyvauja įvairiuose Rytų kovos menų turnyruose bei čempionatuose. Dažnai tarptautiniuose turnyruose susiimti tenka ir su kitų šalių sportininkais.
„Girdėjau gandus, esą jei sportuoji mūsų klube, privalai dalyvauti varžybose. Tikrai ne. Kiekvienas pasirenka, ko nori. Varžybose dalyvauja tie, kuriems įdomu pamatyti kitus ir išbandyti save. Nenorinčiųjų niekas neverčia. Tačiau smagu, kai tavo išugdytas jaunas žmogus skina laurus Pasaulio čempionatuose. Viena geriausių mūsų klubo sportininkių, muai tai Europos čempionė, apie kurią buvo pasakojama televizijos laidoje „Moterų laimė“, kuri papuošė populiarų šalies žurnalą – Jurgita Leitonaitė“, – auklėtinės sėkme džiaugėsi treneris.
Už galimybę išsiugdyti tvirtą charakterį, gerą fizinę formą, rokiškėnai „Tornado“ klubui moka 40 Lt per mėnesį. „Nemanau, kad tai dideli pinigai. Treniruojamės tris kartus per savaitę. Jei artėja varžybos – kasdien. Kaip ir bet kurie kiti sportininkai“, – sakė klubo vadovas.
Nėra tinkamų sąlygų
G. Jasinevičius neslepia ir rūpesčių: „Norėtųsi išugdyti daugiau čempionų, tačiau nėra tam tinkamų sąlygų. Dauguma sportuojančiųjų – suaugę žmonės. Glaudžiamės ten, kur galim. Į mus kreipiasi ir 10-14 metų vaikai, norintys treniruotis. Labai norėčiau sudaryti jų amžiaus grupę, priimčiau apie 30-40 mokinukų. Bet to padaryti negaliu, nes neturiu tinkamų patalpų vaikų treniruotėms. Šiuo klausimu keletą kartų kreipiausi į rajono valdžią, bet jie tik palinksi galva – reikėtų, o rezultatas vis tiek nulinis… Mano mokiniai taip pat buvo nuėję pas rajono vadovus, irgi prašė, kalbėjo, bandė atkreipti dėmesį į šią problemą. Laisvų patalpų mieste yra, tačiau išgąsdina nuomos mokestis… Savininkai nesupranta, kad mūsų klubas – ne komercinis… Surinkto mėnesinio mokesčio užtenka tik kelionėms į varžybas. Vaikų užimtumui labai trūksta sporto salių. Šiuo metu mes treniruojamės Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio sporto salėje“, – problemas išsakė treneris.
Sportas – sezoninis
ir priklausomas nuo mados
Po „Gode“ vardu „besislepiantis“ moterų aerobikos sporto klubas po Naujųjų švęs 20 metų veiklos sukaktį. Klubo vadovė Liudmila Pernavienė sakė, jog per tiek metų darbe daug kas keitėsi, tačiau labiausiai džiaugėsi išlikusiu klubo branduoliu.
„Yra apie dešimt moterų, kurios su manimi – nuo pat pradžių. Kai kurios buvo išėjusios išbandyti kitų sporto šakų, tačiau grįžo. Sportas – mados dalykas. Kai aš pradėjau vesti aerobikos treniruotes, Rokiškyje nieko panašaus nebuvo. Moterys norėjo veiklos, joms buvo įdomu išbandyti naujovę. Dabar mieste yra daugybė sporto klubų, kuriuose siūlomos skirtingos mankštos, pratimai. Kiekvienas žmogus pasirenka savo sporto šaką. Džiugu, kai po ieškojimų merginos grįžta ir sako, kad labiausiai joms tinka ir patinka aerobika“, – kalbėjo L. Pernavienė.
Paklausta, kodėl ėmėsi rokiškietėms vesti būtent aerobikos treniruotes, moteris nusijuokė – įkalbėjo draugės: „Pradėjusi sportuoti grandiozinių planų neturėjau. Tiesiog pati namuose pasimankštindavau. Pamatė draugės ir ėmė prašyti joms vesti treniruotes. Kadangi norinčiųjų buvo ne viena, reikėjo didesnių patalpų. Kai gavom patalpas, atsirado dar daugiau susidomėjusiųjų. Tokia tad buvo klubo pradžia. Įsitikinusi, jog ši veikla moterims naudinga, ėmiau ja labiau domėtis. Vykau į įvairius mokymus, kursus, nes per tiek metų aerobika neatpažįstamai pasikeitė.“
Gausiausias būrys –
tamsiais žiemos vakarais
Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio aktų salėje vykstančius užsiėmimus sezono metu lanko apie 70 dailiosios lyties atstovių: „Pernai sportavo apie 50 moterų ir 20 merginų. Šiemet dar neskaičiavau. Mat sezonas tik prasideda, ne visos moterys susitvarkiusios daržus, tad neskuba sportuoti. Bet tikiu, jog kolektyvas pagausės. Esu gavusi kvietimų vesti treniruotes kituose miesteliuose, tačiau ne su visomis treniruotėms skirtomis priemonėmis galiu laisvai judėti po apylinkes. Tiesa, kelios treniruotės vyko prie ežero. Nusinešėme kilimėlius, magnetofoną ir sportavome gryname ore. Per savaitę vyksta dvi pilateso treniruotės ir dvi – kombinuotosios aerobikos. Pastaroji skirta moterims, norinčioms ir galinčioms aktyviau judėti. Kiekvienos naujai atėjusios moters prašau pasisakyti, ar ji kuo nors skundžiasi, kas skauda, ir pagal tai rekomenduoju grupę. Jei žmogui skauda sąnariai, negali versti jo šokti.“
L. Pernavienė teigė, jog, nepaisant vasarą išsibarsčiusių sportininkių, pasimankštinti vis tiek nepamiršta: „Esam sutarusios, kad vasarą, maždaug birželį, surengiam aerobikos sezono uždarymą ir pradedam dviračių sezoną. Nors kartą per savaitę susitinkam ir važiuojam pasivažinėti po rajoną. Kadangi vasarą susiburti į aerobikos užsiėmimus mažai kas turi laiko ir noro, tad bent jau taip neatitrūkstame nuo sporto.“
Du klubai po viena vėliava
Miestelėnai savo veikla įrodo, jog galima užsiimti ir kitokiu sportu. Automobiliams neabejingas rokiškėnas Aurelijus Meilus įkūrė sporto klubą „Domus Auto Racing“. Jo nariai – aktyvūs automobilių kroso dalyviai. Nors oficialiai klubas gyvuoja keletą metų, tačiau kartu su grupele bendraminčių širdžiai miela veikla vyrai užsiima kur kas ilgiau. „Anksčiau būdavo pavienių varžybų bei važiavimų, juose dalyvavom kiekvienas sau. Laikui bėgant sugalvojom susiburti į oficialų klubą. Dabar turime du klubui priklausančius automobilius ir tris jų vairuotojus, jie dalyvauja varžybose. O šiaip klubui priklauso 11-12 žmonių“, – pasakojo A. Meilus.
Pasak pašnekovo, atstovauti klubui varžybose visiškai užtenka dviejų automobilių, nes šis sportas – nepigus malonumas: „Paruošti automobilį varžyboms taip, kad jis atitiktų keliamus reikalavimus, kainuoja nuo 10 iki 20 tūkst. Lt. O kur dar remontas po varžybų… Tikrai ne kiekvienas gali sau leisti šį malonumą. Taigi visi prisideda, kiek gali.“
Tačiau vien dalyvavimu automobilių krose vyrai neapsiriboja. Technikos mylėtojai subūrė ir antrą klubą: „Po ta pačia „Domus Auto Racing“ vėliava veikia ir kitas klubas – „Purvo fanai“. Tai – keturračių mėgėjų klubas. Iš esmės jį sudaro tie patys nariai, tik veikla truputį skiriasi. Automobiliais dalyvaujame krose, įvairiose varžybose, o keturračiai yra labiau laisvalaikis. Kai sugalvojam, tiesiog sėdam ir važiuojam pasivažinėti. Kadangi keturratis gali važiuoti ten, kur žmogui sunku patekti, išnaršom mūsų rajono miškų trasas. Kartais važiuojam į Zarasus, esam važinėję ir Latvijoje. Šis sportas smagus tuo, jog gali kartu pasiimti ir šeimą. Vasarą visas mūsų būrys vyksta prie ežerų stovyklauti. Kadangi per automobilių kroso varžybas susipažįstam su kitų rajonų sportininkais, atsiranda daugiau bendraminčių. Kartais nuvažiuojam pasižvalgyti po jų apylinkes. Į klubą priimame visus norinčius. Tik… tikriausiai visi supras, jog pagrindinė sąlyga – turėti keturratį.“
Projektą iš dalies remia Rokiškio rajono Pagalbos smulkaus ir vidutinio verslo subjektams fondas
Miglė Katinauskienė