Paprasta būtų sakyti, kad mokytojai streikuoja tik dėl atlyginimų. Ne, tai streikas dėl visuotinai ciniško požiūrio į taip vadinamą prestižinę profesiją. Kol profsąjungos žaidžia savo žaidimus ir susitaria su ministerija, kol streikuoja tik sauja, kiti pedagogai tyli arba tiesiog išeina iš mokyklų. Praradę viltį ir, nors nedrįsta viešai to sakyti, baimindamiesi dėl savo saugumo. Nes negali garsiai sakyti – „ne, aš negaliu sutvarkyti visų tų problemų, kurias vaikai atneša į mokyklas iš šeimos ir iš gatvės“.
Anonimiškai mokytoja
„Jeigu pasakysiu, kad bijau ateiti į klasę, kaip rytoj dirbsiu? Myliu savo darbą, man tikrai patinka matyti, kaip jie palinksta prie sąsiuvinių ir susikaupia. Matyti akis, kurios klausia, kurios pritaria. Bet toli gražu ne visos akys tokios. Yra mokinių, kurie į klasę atsineša agresiją. Viskam. Sau, klasės draugams, man ir kieme pasodintiems medžiams. Kai kada jų klasėje ne vienas. Bandymai susitarti – tolygūs galvos daužymui į sieną.
Anonimiškai vaikai
Ar Rokiškio mokyklose mokiniams dažnai tenka susidurti su smurto atvejais? O gal priešingai, mūsų mokyklose situacija yra išties nebloga? Apie tai paklausėme keturių rokiškio mokyklose besimokančių mokinių. Jų prašymu, neatskleidžiame mokinių tapatybių, todėl vardai pakeisti.
Aurimas
Smurto atvejų mokykloje nepastebiu. Žeminimas tarp mokinių vis dar vyrauja, dažniausiai tai pasitaiko tarp draugų grupių, kai kiti mokiniai yra pašiepiami, žeminami už akių.
Laura
Smurto ir priekabiavimo atvejų mokykloje beveik nepastebiu. Mokausi gimnazijoje, čia mokiniai brandesni, bent jau mokyklos ribose muštynių, susistumdymų nėra. Tuo tarpu psichologinio smurto atvejų, mano akimis, mokykloje pasitaiko dažniau. Kartais sklinda apkalbos, pasitaiko žodinių kivirčų pamokų ir pertraukų metu. Pykčiai būna tiek tarp mokinių, tiek su mokytojais. Nesusikalbėjimai kartais nebūna sprendžiami mandagiai, yra keletas mokytojų, kurie žemina mokinius, pravardžiuoja, atrodo, specialiai išprovokuoja konfliktą. Kartais taip pat elgiasi ir mokiniai. Tačiau tokie konfliktai nebūna labai rimti ir dažni, esu pastebėjusi tik keletą kartų bei girdėjusi kažkiek iš kitų pasakojimų. Įprastai vienas kito nemėgimas mano mokykloje yra išreiškiamas tylint, nešnekant ir tiesiog vengiant bendrauti.
Tomas
Rokiškyje mokyklose daugiausia pasireiškia psichologinis smurtas, patyčios. Yra tekę matyti ir muštynių tarp progimnazijos mokinių, bet jos neatrodo tokios rimtos, palyginus su šiomis dienomis girdėtais incidentais kitose mokyklose.
Karolis
Smurto ar priekabiavimo atvejų pastebiu retai. Būna, kad kartais mokyklos koridoriuje matau draugus, besimušančius tarpusavyje, bet draugiškai. Visgi nedrįstu sakyti, kad vienas kito daužymas yra geriausias būdas išreikšti draugiškumą. Rokiškio mokyklose tikrai dar neteko pamatyti, kad mokinys muštųsi su mokytoju. Tačiau yra mokytojų, kurie labai nepagarbiai elgiasi su mokiniais.
Išsamesnius komentarus skaitykite „Gimtajame…“