GR nuotr.

Ar įvyks kalėdinis stebuklas ir „Rokiškio vandenys“ įves vandentiekį bei nuotekas dar iki šių metų didžiųjų švenčių?
Tokių objektų, neturinčių vandentiekio ir nuotekų tinklų, Rokiškio mieste iš viso yra apie 20.

Įgriso tušti pasiteisinimai
Pasak M. Prakapavičienės, kiek metų ji šiame mediniame daugiabutyje gyvenanti, tiek metų tempianti kibirus su vandeniu iš šulinio, už dviejų namų per gatvę. „Argi normalu, kad miesto centre žmogus turi šitaip gyventi? Kaip kokiam atokiam vienkiemyje, praustis dubenyje, skalbtis rankomis? Čia baisi atskirtis“, – apmaudo neslėpė ji.

Anot senjorės, tiek ji, tiek kiti namo gyventojai bei jos artimiausia kaimynė Jelena Strielnikienė ne kartą kreipėsi į „Rokiškio vandenis“ su prašymu įvesti vandentiekio ir nuotekų tinklus, tačiau vis gaudavo įvairius pasiteisinimus. Tai palaukim projekto, tai nėra lėšų, tai finansavimą „nusinešė“ kiti projektai, tai vandentiekio ir nuotekų įvedimo darbams trukdo kaimynų daržai… „Dabar mūsų name belikome tik dvi gyventojos. Aš ir Jelena. Kaimynas, čia butą turintis, išsikraustė pas draugę į mikrorajoną. Daržai dabar jau tikrai nebetrukdo, tegu tik kasa… Nei žemė pašalusi, nei ką… Žadėjo, kad kasama bus 2023-iųjų pavasarį, bet niekas neįvyko. Šiemet, spalio mėnesį, buvo ten jie atvažiavę apsižiūrėti, žadėjo, kad greitu metu atvažiuos kasti, bet, kaip matom, – nieko. Pirmadienį paskambinau L. Butėnui, pasiteiravau, kada bus ištesėti pažadai, tai jis, kaip visada, tik mykė, aiškino, kad kažkokius statybininkus jam reikia „atitraukt“. Tai aiškino, kad reik palaukti, kad mes ne vieni tokie… Trūko kantrybė. Susinervinau, ir nusprendžiau kreiptis į „Gimtąjį…“, kad visą šitą absurdišką situaciją paviešintumėt. Kiek gali mus mulkinti, su mumis „žaisti“ ir amžinai žadėti“, – dėstė moteris.

Nebegaus net užteršto vandens
Šulinio vanduo, kurį ji naudojant ir kuris yra kaimyniniame kieme, ištyrus paaiškėjo, kad yra nesaugus maistui. „Prašėm, kad ištirtų, jame aptiko nitratų. Tai gerti perkame vandenį penkialitriuose buteliuose, iš parduotuvės. Jeigu mums būtų įvestas vandentiekis, turbūt išeitų pigiau negu dabar“, – svarstė M. Prakapavičienė.

Medinio daugiabučio gyventojos naudojasi lauko tualetais, esančiais kieme. „Irgi baisu pagalvoti, kas bus, kai aplinkosauga ims mus už tuos tualetus bausti. Juk įstatymai sako, kad tokių tualetų nebeliktų“, – teigė nuo civilizacijos atskirta gyventoja.

Šulinys, kurio vandenį naudoja prausimuisi ir skalbimui, stovi privačiame sklype. Jo savininkė esą jau ėmusi pykti, kiek galima naudotis jos gerumu, be to, ją jau nervina kaskart semiant vandenį girdimas girgždėjimas. „Aš suprantu, kad ji nepatenkinta, kad jos kieme nuolat kažkas vaikšto. Bet mes neturim kitos išeities… Jei bus nuspręsta užsitverti, tuomet nežinau, ką darysim, iš kur bepasisemsim to vandens, net ir to užteršto nebegausim“, – dūsavo M. Prakapavičienė.

Tiesa, pašnekovės žodžiais, L. Butėnas jai užsiminęs, kad jeigu nenorinti laukti eilėje, visada yra galimybė vandentiekį ir nuotekas įsivesti ir savo lėšomis. „Jis dar ir sumą paminėjo, kainuotų apie dešimt tūkstančių. Siaubas! Iš kur aš, pensininkė, ir kita kaimynė, bedarbė, gausim tokią sumą? Jeigu name būtų socialiniai būstai, tai, matyt, jau seniai viskas mums būtų įvesta ir sutvarkyta, bet kai čia visi savo butus nusipirkę, tai ir esam palikti kapstytis vieni“, – stebėjosi rokiškietė.

Nenori žadėti, bet šansų yra

„Rokiškio vandenų“ vyr. inžinieriaus Leono Butėno komentaras:

Respublikos gatvės 44A namo gyventojų situacija mums yra žinoma. Be abejo, tai, ko pageidauja gyventoja, padaryti planuojame. Darbų įgyvendinimas nusikėlė dėl įvairių priežasčių. Buvom suplanavę iš dalies finansuojamą europinį projektą, kuris nepavyko dėl energetikos krizės. Kadangi projekto nepavyko įgyvendinti, jį sustabdėme ir darbus atliekame palengva iš įmonės lėšų. Aišku, jų neturime tiek daug, kad vienu metu padarytume viską. Objektų, neturinčių vandentiekio ir nuotekų tinklų, Rokiškio mieste iš viso yra apie 20.

Prie namo, kuriame gyvena M. Prakapavičienė, jau buvome, apsižiūrėjome, kaip teisingai ir pro kurią vietą kasti, tad netolimoje perspektyvoje planuojame pradėti darbus.
Jeigu viskas sėkmingai susidėlios, darbai gali būti pradėti dar šiemet, iki Kalėdų. Orai kasybai gana palankūs, tad dirbti dar galima. Nenoriu labai žadėti, bet šansų yra.

Likusieji Rokiškio miesto gyventojai, neturintys vandentiekio ir nuotekų, taip pat kantriai laukia. Lėšų poreikis labai individualus, nes kiekvienas atvejis skirtingas. Kadangi tai nėra koks stambus europinis projektas, objektai pavieniai, tai viešųjų pirkimų konkursai nereikalingi. Su vietiniais statybininkais (rangovais) stengiamės išsiderėti kuo mažesnes kainas, kad tai atsieitų bendrovei kuo mažesnius kaštus, tad bendroves prisikalbinti šiek tiek užtrunka. Mūsų bendrovės žmogiškųjų išteklių plėtrai nepakanka – tik esamiems tinklams prižiūrėti, o priimti daugiau darbuotojų… Vėlgi,  jų išlaikymas brangiai kainuoja.
Įprastai vandentiekio ir nuotekų tinklai klojami tik iki sklypo ribos, bet šiam namui „pasisekė“, nes pagal projektą tiesiama bus šiek tiek arčiau – iki pat namo. Dar šiek tiek kantrybės, pakentėkim ir viskas bus sutvarkyta.

Respublikos gatvės 44A namo gyventojos Marija Prakapavičienė (kairėje) ir Jelena Strielnikienė sako, kad tapo situacijos įkaitės. „Rokiškio vandenys“ kaip neįveda komunikacijų, taip neįveda, o vanduo, kurį semiasi iš netoliese esančio šulinio, – su nitratais. Galiausiai ir šulinio savininkė pareiškusi, kad norėtų daugiau privatumo ir kiemą užsitversianti… GR nuotr.
Įvado vieta. GR nuotr.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: