Zarasiškis pagal kilmę Algirdas Svidinskas Rokiškyje visuomet bus ypatinga figūra. Asmeninio archyvo nuotr.

Zarasiškis pagal kilmę A. Svidinskas Rokiškyje visuomet bus ypatinga figūra, nors jau keli dešimtmečiai gyvena Kaune. Žmogus, „kurio kryželis – folkloras“. O Rokiškio savivaldybė duoklę bardu, dainiui, folkloristui, „Gastautos“ įkūrėjui Algirdui atidavė 2021 metais, kai nusprendė, kad sidabro ženklas „Už nuopelnus Rokiškio krašto kultūrai“ turi atitekti būtent jam.

Kaip inžinierius A. Svidinskas dirbo statant senąją Rokiškio autobusų stotį, kūrė „Ambroziją“, atgaivino Dusetų žirgų lenktynes, nešinas kanklėmis ir gitara dalyvavo Sąjūdyje, rengė festivalius ir kūrė bei puoselėjo folkloro kolektyvus. Be abejonės, jis ir poetas, ir muzikantas, išmokęs, atsinešęs visa iš tėvų. Asmenybė, kurioje telpa daug. Nors baigė inžinerijos mokslus, visgi širdžiai neįsakysi – nugalėjo kūrėjas, nugalėjo kalbos puoselėjimas, muzika, tradicijos, tarmės. Atsidavimas tam visa dūšia ir talentais. Todėl šiandien su folkloru susijusius jo apdovanojimus, gautus iš aukščiausių šalies asmenų, galima skaičiuoti dešimtimis.

„Kultūros žmogus turi dirbti ne kažkokiam abstrakčiam klausytojui, o visų pirma kolektyvo žmonėms ir mažai grupei žmonių, kurie besąlygiškai palaiko kolektyvą. Tik tada ir tu, ir kolektyvas išliks sąžiningi prieš save ir tai neleis būt abejingiems ir kitiems klausytojams“, – rašė atsakyme laikraščiui gavęs sidabro ženklą „Už nuopelnus Rokiškio krašto kultūrai“.

Svarbiausi apdovanojimai

2009 m. Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės medalis;

2010 m. 10-ojo festivalio organizatorių „Akacijų alėja“ padėka „Už ištikimybę“;

2012 m. Kauno rajono savivaldybės trečio lygio garbės ženklas už etnokultūros puoselėjimą ir dainuojamosios poezijos populiarinimą;

2018 m. ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis;

2018 m. LR Seimo įsteigtas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukime Lietuvai“ už parlamentarizmo tradicijų puoselėjimą, pilietiškumo ir demokratijos skatinimą;

2019 m. folkloro klubo „Patrimpas“ Lieporių kalavijas už nuopelnus Lietuvai, tradicinės kultūros saugojimą;

2021 02 16, minint Nepriklausomybės atgavimo 30-metį, LR Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen padėka už ilgametę veiklą etninės kultūros srityje, už indėlį saugant ir puoselėjant tarmes bei lietuvių folkloro tradicijas.

Keli faktai iš Rokiškio laikotarpio

1981 m. Rokiškyje įkūrė jaunimo folkloro ansamblį, vėliau pasivadinusį „Gastauta“ ir gyvuojantį iki šių dienų. „Gastautai“ A. Svidinskas vadovavo iki 1990 m.

Jo organizuotų ekspedicijų Rokiškio rajone, ir ne tik, kraitis – užrašyta ir Lietuvos tautosakos archyvui pristatyta apie pusantro tūkstančio liaudies dainų, instrumentinių kūrinių, pasakojamosios ir smulkiosios tautosakos kūrinių. Šiuos kūrinius ir šiandien galima išgirsti „Gastautos“ pasirodymuose.

1988 m. Rokiškio kultūros mokykloje (vėliau kolegija) kartu su Algiu Bagdonu įkūrė folkloro specialybę.

1992 m. Rokiškyje buvo išleista jo poezijos knygelė „Buvau ir būsiu“. Tai buvo „Gimtojo Rokiškio“ leidinys.

Nidos Lungienės archyvo nuotr.
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: