Galiausiai, šiek tiek sumažėjusi ir vėl pakeitusi savo veidą, paroda apsistoja paskutinėje stotelėje – Rokiškio muziejaus parodų erdvėse. Visa ši kelionė skirta autoriaus kūrybos penkiasdešimtmečiui paminėti.
„Daugybė darbų, sukurtų per šį ilgą laikotarpį, daugybė skulptūrų, medalių, daugybė studentų, išleistų į gyvenimą, daugybė objektų viešajai erdvei – atrodo, kad Romualdas Inčirauskas palieka savo kūrybinius pėdsakus kiekviename Lietuvos kampelyje ir daugelio žmonių atmintyje. Jo kūryba atpažįstama daugeliui: savita formų stilizacija, istorinės ir biblinės temos, bronza ir artefaktai. Regis, visi žino, kas yra Inčirauskas ir kiek daug jis yra nuveikęs. Todėl jo „triumfo žygio“ baigiamoji paroda yra ne apie tai. Ši ekspozicija – jubiliejinė, tačiau ne chronologinė. Joje nerasite kūrinių, išdėstytų atskirose srityse pagal atskirus menininko kūrybos etapus. Tai ne paminklas autoriui, o žvilgsnis į gyvo, aktyviai kuriančio menininko gyvenimą“, – taip R. Inčirausko kūrybinį kelią apibūdino menotyrininkė dr. Jurgita Ludavičienė.
Parodoje autorius pristato metalo skulptūras ir medalius.
„Skulptūrinis triptikas „Trys Karaliai“ – tarsi parodos ašis, nuoroda į Naująjį Testamentą, Kristaus gimimo istoriją ir jos aplinkybes. Gausiomis dovanomis nešini karaliai šiuolaikiniais muzikiniais instrumentais tarsi „trimituoja“ apie kūdikėlio gimimą pasauliui. Prie trijų karalių figūrų pritvirtintos įvairiausios dovanos – arkliai, raiteliai, vežimai, kulkos – tai paties autoriaus skirtingų kūrybos epizodų artefaktai, kuriuose galima įžvelgti biblinę simboliką ir jos istorinius personažus.
Šioje parodoje autorius šalia Biblijos herojų pristato ir M. K. Čiurlioniui skirtus kūrinius. Tarp jų – „M. K. Čiurlionis“: kūrėjo ranka, laikanti patį Čiurlionį, ir „REX“ – skulptūrinė garsiojo Čiurlionio paveikslo interpretacija, vaizduojanti soste sėdintį Karalių.
Tiek Biblijos siužetai, tiek Čiurlionio kūryba autoriui siejasi su Dangaus idėja. Todėl parodoje atsiranda simbolinis „debesų“ motyvas, tačiau XXI a. kontekste Inčirauskas jį interpretuoja savaip – debesys jo darbuose tampa aliuzija į šiuolaikines technologijas. Skulptūrose naudojamos kompiuterio detalės primena skaitmeninius „debesis“ (angl. cloud), kuriuose šiandien saugoma mūsų kolektyvinė atmintis, informacija, net kūryba.
Šių skulptūrų, ypač triptiko „Trys Karaliai“, kompozicijas kurti autorių įkvėpė garsaus italų skulptoriaus Maurizio Cattelano kūryba, kurioje sugretinami rimtis ir paradoksas. Panašiu principu dirba ir Romualdas – rimtas temas jis pasakoja su jam būdingu lengvu vizualiniu humoru“, – rašoma parodos anotacijoje.
Rokiškio krašto muziejaus inf.









































