Jau ketverius metus Juodupės gimnazijos bendruomenė aktyviai dalyvauja aplinkosaugos akcijose. Mokiniai, pasiraitoję rankoves, pluša tam, kad juos supanti aplinka būtų švaresnė, gražesnė. Kasmet savanorių daugėja.
Plūsta „turtai“
„Prieš septynerius metus per Gamtos mokslų dienas tik kalbėdavome apie ekologiją, aplinkosaugą. Akcija „Darom“ padėjo mums suprasti, jog būtina veikti. Tai išjudino Juodupės gimnazijos bendruomenę. Mes tapome kitokie“, – sakė šios mokyklos ekologinių akcijų koordinatorė, fizikos mokytoja Vida Stalionienė.
Pedagogei pritarė gimnazijos moksleivės Miglė Stalionytė, Edita Kumpauskaitė, Kotryna Gorovniova, Milda Čižauskaitė, Miglė Kazlauskaitė. O ir visai mokyklos bendruomenei ne tas pats, kokioje aplinkoje ji gyvena. Balandžio mėnesio aplinkos švarinimo akcija „Darom“ – viena pagrindinių, suburiančių Juodupės gimnazistus. Jie tvarko gyvenvietę, poilsiavietes, miškus ir pamiškes, renka šiukšles, jas rūšiuoja.
Bendradarbiauja
Siekiant užtikrinti sklandų darbą Juodupės gimnazistai aktyviai bendradarbiauja su seniūnijos ir girininkijos darbuotojais. „Neįsivaizduoju, ką darytų mūsų moksleiviai ir jų mokytojai be savo darbui atsidavusio Juodupės girininkijos girininko Ryčio Andriuškevičiaus. Būtent jis nurodo miško, esančio už Juodupės miestelio ribų, tvarkytinus plotus, paaiškina, kaip nepaklysti miške“, – pagyrimų miškininkui negailėjo pedagogė V.Stalionienė.
„Ne kartą gimnazistai ir girininkijos miškininkai kartu tvarkė Paduobio mišką. Jis visai netoli Juodupės, todėl į jį gyventojų „turtai“ tiesiog plūste plūsta. Čia radome daugybę padangų, stiklo ir plastmasės butelių, net kūdikių sauskelnių. Šiukšlėse skendi ir Didsodės gyvenvietės pakelės. Ekologinė akcija „Darom“ – puiki proga juodupėnams apsikuopti“, – sakė aštuntokė M.Kazlauskaitė.
Pašnekovės paminėjo ir netoli gimnazijos stūksantį Majoko kalną. Jo kauburys apaugęs gražiu pušynu. Šis ypač vilioja miestelėnus. Tačiau dažnai čia būna primėtyta tuščių „bambalių“, skardinių, saldainių popierėlių: gražus gamtos kampelis netenka savo žavesio.
Anot pašnekovių, šį pavasarį turbūt vėl teks švarinti Majoką.
„Nors, drįsčiau teigti, šiukšlintojų mažėja. Tikėtina, kad jaunuolis, dalyvavęs akcijoje „Darom“, ant Majoko kalno nebepaliks plastmasinės taros, pakuočių ar kitų atliekų“, – sakė p. Stalionienė.
Sėkminga akcija
Bene labiausiai pavykusia akcija juodupėnai gimnazistai vadina „Darom 2010“. Tų metų balandį moksleiviai tvarkė didžiulį Paduobio miško gabalą. Tąkart jo takeliais vaikai nuėjo per 15 km. O girininkas R.Andriuškevičius džiaugėsi jaunaisiais bičiuliais. „Tiek daug talkininkų, visi vikrūs, greiti ir, svarbiausia, netingūs“, – sakė jis.
„Vos tik į Paduobio miškus įžengė jaunimas, jis, o ir jo pakelės, akivaizdžiai tapo švaresni“, – sakė pedagogė V.Stalionienė. Anot jos, mokiniai it grybus iš miško paklotės rovė įvairiausius daiktus: padangas, buitinę techniką, televizorius, statybos atliekas.
„Nė neįsivaizduojate, kokia butelių gausybė čia buvo! Neįmanoma jų suskaičiuoti. Šimtai, o gal tūkstančiai. Traukėme juos iš miško lyg piktžoles iš daržo“, – įsiterpė šeštokė M.Stalionytė.
„Į Juodupės seniūnijos transportą krovėme surinktas atliekas. Atrodė, jog miškas džiaugiasi mūsų darbščiomis rankomis, ošė lyg jaunuolynas“, – nusijuokė aštuntokė K.Gorovniova.
Fizikos mokytoja V.Stalionienė papasakojo ir atmintin įstrigusį įvykį. Akcijos „Darom“ metu daugybė mokinių grėbė lapus. Prie dirbančiųjų priėjo nepažįstamas berniukas ir numetė tuščią bulvių traškučių pakelį. Moksleiviai kaipmat puolė jį drausminti. „Mes tvarkome, o tu įžūliai mėtai! Greit pasilenk ir pakelk savo šiukšlę!“ – barėsi jie.
Ekologinė veikla
Tradiciškai mokyklose ekologinį ugdymą koordinuoja biologijos mokytojai, o štai Juodupės gimnazijoje – fizikė. Kodėl?
Mokytoja V.Stalionienė prisiminė, jog prieš dešimtmetį per pamokas moksleiviams ji pasakojo apie gruntinius vandenis, šulinius. Vaikai įdėmiai jos klausėsi. Tuomet jai ir kilo mintis parodyti mokiniams valymo įrenginius netoli Skridulių kaimo, Juodupės pašonėje. Ši išvyka sulaukė didžiulio pasisekimo.
Paskatinta sėkmės pedagogė moksleivius nusivežė prie Sartų ežero. Čia jie matavo vandens telkinio temperatūrą, tyrė jo skaidrumą, diskutavo apie oro taršą. Mokiniai džiaugėsi ir šia išvyka. Mokytoją tai skatino domėtis ekologija, šia veikla uždegti mokinius.
Nuo 2005 m. gimnazijoje kasmet rengiama Gamtos mokslų diena. Tądien pamokos nevyksta: mokiniai būna užimti kitokia veikla. Šios dienos renginius siūlo fizikė V.Stalionienė, biologė Lina Lašienė, chemikė Ramunė Paliokienė. Gimnazijoje jos subūrė gamtos mokslų metodinį būrelį.
Anot pedagogių, mokiniams patinka dalyvauti įvairiose gamtosaugos viktorinose, tyrinėti kritulių bei vandens telkinių kokybę, iš atliekų kurti ekologinius plakatus, aplikacijas, meno kompozicijas ar net drabužius.
Mokytojas nuoširdžiai stebina ir moksleivių, dalyvaujančių Gamtos mokslų dienose, išradingumas. Iš įvairiausių atliekų jie kuria net… visatos modelius, kosmoso platybes. Mokiniai domisi moksline literatūra: jie įsitikino, jog užteršta ne tik žemė, miškai, upės, bet ir kosmosas.
Buvo surengta ir augintinių paroda: į gimnaziją vaikai atsivedė šuniukų, kačiukų, atsinešė žuvyčių… Tądien mokykla buvo triukšminga.
Vėliau rašiniuose mokiniai aprašė savo augintinius, įamžino juos fotografijose. „Štai šuo Gremlinas“, – vartydama albumą šypsojosi mokytoja V.Stalionienė.
Kadangi fizikos mokytojai puikiai sekėsi sudominti jaunimą ekologinėmis problemomis, nejučia gimnazijos kolektyvas jai ir „primetė“ šį darbą.
„Gimnazijos bendruomenė žino: net ir mažiausia žinutė apie gamtą, jos tvarkymą, švarinimą turi būti perduota fizikos mokytojai“, – pasakojo p. Stalionienė.
Eglutės, šviesa, baterijos…
„Gamtos mokslų dienos metu gilindavome ekologines žinias, gėrėdavomės gamta, tačiau nieko ypatingo nenuveikdavome gamtos labui. O štai ekologinė akcija „Darom“ pastūmėjo mus konkrečiai veiklai. Tarsi pajutome spyrį – gana šnekėti, laikas veikti“, – sakė mokytoja V.Stalionienė.
Vyresnieji moksleiviai suskubo talkinti miškininkams: jie sodino eglutes Apūniškio ir kituose Juodupės apylinkės miškuose. Didžiausias per dieną apsodintas plotas – 2 ha.
Juodupės gimnazijos moksleiviai aktyviai dalyvavo ir „Tetra-Pak“ žaidime. Į didžiulį maišą jie rinko tuščias sulčių ir pieno pakuotes. Vėliau savo „lobį“ nufotografavo ir išsiuntė konkurso organizatoriams. Už nuotraukas, kuriose įamžintos atliekos, akcijos organizatoriai moksleiviams dovanojo daug iš antrinės žaliavos perdirbto popieriaus. Nuo įprasto šis skiriasi tik spalva – yra gelsvokas.
Juodupės gimnazijos bendruomenė aktyviai dalyvavo ir visuotiniame projekte „Išjunk šviesą“. Jo metu moksleiviai buvo skatinami be reikalo neeikvoti elektros energijos. Pačioje gimnazijoje prie daugelio jungtukų buvo pritvirtintos lentelės su įspėjamuoju užrašu „Išjunk šviesą“. Projektas pasiteisino: moksleiviai ėmė keisti savo įpročius.
Miško gyventojams
Praėjusią žiemą gimnazistai ir jų auklėtojos, paraginti girininko R.Andriuškevičiaus, miškų žvėris gelbėjo nuo bado. Moksleiviai kaupė maisto gėrybes, vėliau rogėmis jas vežė į miškus. Į šią akciją itin uoliai įsitraukė gimnazistų 1ga klasė ir jų auklėtoja R.Šimėnienė bei 6a mokiniai ir jų auklėtoja Vida Varnienė.
Anot mokytojos V.Stalionienės, svarbiausia atsiklausti girininkų, kur išpilti gyvūnams skirtą maistą. „Jeigu į mišką atvežtas gėrybes paliktume pirmoje pasitaikiusioje vietoje, didelė tikimybė, kad badaujantys žvėrys jų neras“, – sakė mokytoja.
Juodupės gimnazija kartu su VšĮ „Drąsinkime ateitį“ ir asociacija “EEPA” – elektros, elektroninės įrangos, baterijų, akumuliatorių gamintojų ir importuotojų įsteigta organizacija – dalyvauja akcijoje, raginančioje moksleivius rinkti panaudotas baterijas. Pernai per tris mėnesius Juodupės gimnazistai jų surinko 15 kg. Juos asociacija „EEPA“ išvežė utilizuoti. Mokytoja V.Stalionienė „Gimtajam Rokiškiui“ rodė dar vieną pilną dėžę baterijų.
Žiemos veikla
O ką jaunieji ekologai veikia žiemą? Anot p. Stalionienės, gimnazijos jaunuoliai kartu su technologijų mokytoju Algimantu Sabataičiu šaltuoju metų laiku gamina inkilus. Kur pavasarį juos iškelti, moksleiviams pataria girininkas.
Tikėti žmonėmis
Rokiškio rajone uždaryta 14 sąvartynų. Juodupėnai šiukšles veždavo į Lukštų ir Remeikių sąvartynus. O dabar jie „kuria“ savus atliekų kampelius. Anot pedagogės V.Stalionienės, telieka tikėti, jog keisis žmonių požiūris į aplinkosaugą.
Juodupės gimnazijos jaunimas ir toliau bus skatinamas saugoti bei globoti gamtą. Jie jau laukia pavasario ir planuoja, kokias atliks akcijos „Darom“ užduotis. Gimnazistai įsitikino: gamtos sargyboje jie reikalingi.
Juodupės gimnazijos moksleiviai – apie nuveiktus darbus ir patirtį
Miglė Stalionytė, 6a klasė
Akcijos „Darom“ metu kartu su bendraklasiais renku šiukšles, grėbiu lapus. Man tai labai patinka. Ne kartą įsitikinau: po šios akcijos gamta tikrai atbunda.
Labiausiai mane nustebino pamiškėse ar krūmuose kažkieno išmesti radiatoriai ar klozetai.
Deja, po švaros akcijų besimėtančių šiukšlių vėl daugėja. Todėl dažnai susimąstau, kodėl žmonės šiukšlina, nors puikiai žino, kad taip elgtis nedera.
Edita Kumpauskaitė, 8b klasė
Džiaugiuosi, jog bent po švaros akcijų malonu pasivaikščioti Vyžuonos upės pakrate. Čia jaunimas žaidžia tinklinį, kvėpuoja grynu oru. Tačiau po kurio laiko palei upę vėl boluoja daugybė šiukšlių. Mano nuomone, būtina drausminti šiukšlintojus.
Kotryna Gorovniova, 8b klasė
Švarinimosi akcijos – būdas kartu nuveikti tikrai šaunius darbus. Nieko nėra smagiau, nei grūsti maišuos lapus. Šiukšlių rinkimas – tikrai ne nuobodybė. Ekologinėse akcijose jaunimas naudingai praleidžia laiką ir pabendrauja su draugais. Aš mielai prisidedu prie baterijų rinkimo ir elektros energijos tausojimo akcijų.
Milda Čižauskaitė, 6a klasė
Džiaugiuosi, jog vis daugiau lietuvių ryžtasi rūšiuoti buitines atliekas. Svarbiausia pradėti jas skirstyti, o vėliau tai tampa įpročiu. Mane labiausiai neramina rūkantys žmonės, nes jie nuorūkas mėto kur papuola. Labai nemalonu po jas braidyti.
Miglė Kazlauskaitė, 8b klasė
Paduobio miške mėtėsi net panaudotos sauskelnės… Akis badė apšnerkšti poilsiavietės suoliukai, daugybė šiukšlių. Tik sniegas paslėpė supurvintą gamtą. Labai džiaugiuosi ekologinėmis akcijomis. Galbūt jos šiukšlintojus paskatins susimąstyti.
Norbertas BYČKOVSKIS