Eglė Raišienė.

1943 metais JAV humanistinės psichologijos atstovas A. Maslow, ilgai stebėjęs savo pacientus, paskelbė visiems gerai žinomą žmogaus poreikių hierarchijos piramidę. Šiai dienai pripažinta, kad ji išties daug  sudėtingesnė. Tačiau leidžia suvokti, kad poreikį savirealizacijai kaip kūrybai turime visi. Žinoma, alkstantis, neišsimiegantis, sušalęs norės pirma patenkinti šiuos poreikius, tada svarbu jaustis saugiai, būti emociniuose ryšiuose su kitais (priklausyti šeimai, bendruomenei), jaustis gerbiamam/ai ir vertinamam/ai. Pačioje poreikių piramidės viršuje yra būtent savirealizacijos poreikis, – atskleisti save. Taigi, poreikį ieškoti prasmės ir kurti turime visi.

Dėl gausių karų, tremčių, partizaninių judėjimų ir sovietinės okupacijos sukeltų traumų mūsų krašte išsakyti jausmus sunku, nes ilgai jausmo pagarsinimą lydėjo mirties grėsmė.

Kalbantis didžiajai daliai mūsų kultūros žmonių sunku rasti tinkamų žodžių išreikšti patirčiai, mintims, jausmams, pojūčiams, nuojautoms. Pojūčiams pavadinti lengviau rasti žodžių, nes jie nebuvo nuvertinti politinių peripetijų sūkuriuose. Mintis išsakyti lengviausia, – pasaulio kontekste mes vakariečiai, orientuoti į analizavimą arba mąstymą. Tik mąstymas nepadeda patirti laimės.

Pačioje poreikių piramidės viršuje yra būtent savirealizacijos poreikis, – atskleisti save.

Dėl gausių karų, tremčių, partizaninių judėjimų ir sovietinės okupacijos sukeltų traumų mūsų krašte išsakyti jausmus sunku, nes ilgai jausmo pagarsinimą lydėjo mirties grėsmė. Ir žiojantis kalbėti žodžiai dingsta. O jei tėvai buvo dėl savo priežasčių nepajėgūs įvardinti jausmus (jie nesąmoningai saugojo savo artimuosius), tai ir nešiojasi žaizdas savo viduje įvairių lėtinių ligų pavidalu. Lietuvoje dažniausioji mirties priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos. Psichologine prasme tai vis save spausti, negailėti, nepaleist, reikalauti… Negirdėję, kaip tėvai vadina jausmus, nežinantys, kad tai palengvina savijautą ir dalią, ir nežinantys, kad tai normalu, mokosi to būdami suaugę. O tai nelengvas kelias. Jei traumos ištiko ikiverbalinėje (ikižodinėje) raidos stadijoje, perteikti pasauliui savo jausmus lengviausia lytėjimu (lipdyti iš molio, piešti pirštais, šokant, grojant) ar piešimu.

Ir dar daugiau priežasčių ir naudų kurti. Kuriantis žmogus šviečia kaip lemputė.

Kai bent keli kuria greta vienas kito, jie sukelia saulės efektą, – tada širdis šyla, minkštėja, prisipildo gerumo ir meilės.

Eglė RAIŠIENĖ

Psichiatrė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: