Rokiškis šią savaitę – ties virimo riba. Visom prasmėm. Kol vieni ruošiasi ir puošiasi artėjančiam eiliniam – 521-ajam – miesto gimtadieniui, kitus cunamiu užgriuvo rūpesčiai…
Juodupės gimnazija šalyje krito pirmoji – dėl keliems darbuotojams nustatyto COVID-19 dviem savaitėm mokymas – nuotoliniu. Kontaktų sergantieji galėjo turėti nežinia kiek. Susek dabar jų kelius! Žmogus ne medis, vietoj ilgai neužsibūna. COVID Juodupės miesteliui, Lietuvos mažajai kultūros sostinei, kultūrinius planus griauna nuo kovo, o dabar gali visai surakinti…
Po karantino pabaigos vyriausiasis COVID-19 suvaldymo vadas Aurelijus Veryga atlaisvino vadžias. Švenčių, renginių – lyg prieš pasaulio pabaigą: kiekviename kaime, miestely, mieste. Ošia iš širdies, nes, sako, per karantiną prisikentėjo uždaryti. Jei švenčiančiųjų aikštėse kas skaičiuotų kaukėtus ir ne – santykis būtų fifti-fifti… Bet į parduotuvę be kaukės – šiukštu. Neaptarnaus. O dar grės iki 500 eurų baudos. Jei būsi pričiuptas. Sako, neseniai vienos rajono kirpyklos kirpėjai tikrintojai „užsūdė“ per 1 tūkst. eurų baudos, jos klientei – 250. Prieš gerą savaitę dėl koronos „ant ausų“ buvo pastatyti Kamajai, šią savaitę – Juodupė… Kas – kitas? O gal prie gyvenimo su covidu jau prisitaikėm? Gal… Kol į artimųjų ratą virusas neįsisuko… Optimistas visada tikisi geriausio…
Covidas šią savaitę – ne vienintelė rajono bėda. Kaip perkūnija trenkė žinia iš Skemų. Globos namuose – grubus žmogaus teisių pažeidimas. Skandalas. Įgimto psichikos sutrikimo agresyvus globotinis rastas užrakintas narve. Globos namuose – Seimo kontrolieriaus įstaigos, o po kelių dienų – ministerijos desantas. Visą savaitę stebi, tyrinėja. Gal kitokių prasilenkimų su tvarkom ras… Ten, kur sunkios psichikos negalios pacientų beveik 400, visko gali būti.
Žmogaus teisių gynėjo Vytauto Valentinavičiaus komentarai žurnalistams trečiadienį nupiešė kraupų įspūdį. Sunkios psichinės negalios globotinis uždarytas kambaryje sumontuotame ir užrakintame narve, be laisvės, gamtinius reikalus – į kibirą, kitiems globotiniams stebint. Kitą rytą tas globotinis rastas kambaryje nuogas ir t. t. Darbuotojai sakė, agresyvus vyras akimirksniu drabužius nuo savęs nusiplėšia? Į Skemus atgabentas vyras labai agresyvus, kelia realų pavojų sau, kitiems globotiniams ir darbuotojams. Kiek jis suniokojo įstaigos turto, sunku besuskaičiuoti. Rokiškio psichiatrijos ligoninė jo nepriima, nes šiam – ne ūmus priepuolis. Priepuolinė būsena – jo nuolatinė.
Žmogaus teisių gynėjas dėstė: izoliuoti nuo kitų tokio globotinio negalima. Pagalįstatymusirkonvencijas! Prie jo turi būti paskirtas darbuotojas. Stebėti. Dieną naktį. Jei pajus agresiją, saugantis darbuotojas turi bėgti ir slėptis. Dar apsaugoti kitus globotinius, iškviesti medikus, policiją. Pabandykite įsivaizduoti, kaip stresinėje situacijoje tuos veiksmus vienu metu padaryti? Globos namų darbuotojai maloniai kviečia žmogaus teisių gynėjus ir pikto žodžio internautus nors porai dienų… pasavanoriauti. Prie sunkios psichikos negalios globotinių… Turbūt nesulauks.
Policijai duota užduotis – ištirti, nustatyti, rasti, bausti kaltuosius. Ilgametis globos namų direktorius Gintaras Girštautas bandė paaiškinti, kodėl taip nutiko. Bet jo pasiteisinimai – kaip žirniai į sieną. Direktorius, kol vyksta tyrimas ir tikrinimai, laikinai nušalintas.
Nepaisant, kaip baigsis Seimo kontrolieriaus įstaigos, ministerijos ir policijos tyrimai, pasekmes galima nuspėti. Nukentės du dešimtmečius šioje įstaigoje dirbanti socialinio darbo magistrė, koridoriaus remonto metu dėl kitų saugumo paprašiusi ūkio dalies sumontuoti tas grotas. Ir direktorius, kad nesukontroliavo.
Norėtųsi tikėti, kad Skemų istorija, nutikusi Seimo rinkimų įkarštyje, be politinio pamušalo.
Dar apie rinkimų įkarštį Rokiškyje. Tiksliau – štilį. Jei ne kelių kandidatų vienmandatininkų plakatai, nepatikėtum, kad iki rinkėjų apsisprendimo liko vos mėnuo. O galėtų puikuotis aštuonių (tiek kandidatų į Sėlos rytinės apygardos vienmandatę) politikų galvos. Ir dar daugybė kitų, mandato siekiančių pagal partijų sąrašus.
Karščiau Vilniuje. Rinkimų tiesiojoje „valstiečių“ valdoma Vyriausybė šią savaitę išmetė kozirį. Lietuvai. Rugsėjo 9 d. patvirtino Lietuvos pristatymo užsienyje strategiją. (Pasimetė skaičius, jau kelintą?). Pagal ją 2030 m. Lietuva pasaulyje taps „atvira ir patikima sumanios ekonomikos valstybė“. Mat neseniai atliktas žinomumo ir reputacijos tyrimas savigyra užsikrėtusius Vyriausybės ponus laaabai nuvylė: vos keliolika niekingų procentėlių težino, kad tokia valstybė… pasaulyje yra. Prancūzijoje apie Lietuvą yra girdėję 7 proc. tirtųjų, Jungtinėje Karalystėje – 24 proc. Bet tarp tiriamųjų greičiausiai buvo ir mūsų tautiečių, nes į pastarąją valstybę jų emigravo šimtai tūkstančių.
Lietuvos įvaizdį kurs prie Vyriausybės skubiai sulipdytas atskiras padalinys. Gal kas žinot, kiek mums, mokesčių mokėtojams, kainavo tas Lietuvos nežinomumo tyrimas?! Ir kiek dar atsieis, kol pasaulyje tapsime labai matomi, atpažįstami. Ir, žinoma, labai laimingi.
Iš mažo Lietuvos miestelio kilusi mokslininkė Agnė Kajackaitė, pasaulyje pripažinta žmogaus elgsenos ekonomikos mokslų daktarė (jos straipsniai JAV buvo labiau skaitomi nei naujienos apie prezidentą Trampą), sako: žmogui laimės jausmas kyla tol, kol per metus jis uždirba 100 tūkst. eurų. Daugiau uždirbantiems pinigai laimės pojūčio nebeaugina. Tad kiekvienam nesunku pasiskaičiuot, ar dar toli iki laimės žiburio?
Į Seimą kandidatuoja 22 milijonieriai ir 93 beturčiai.
P. S. Ir dar, sako tyrimus atlikusi mokslininkė, žmogaus polinkis MELUOTI niekaip nepriklauso nuo jo turimų pinigų kiekio.