Europos Sąjungoje galioja dvejopas prekių ženklinimas: „geriausia iki“ ženklinami produktai, kurie yra negendantys, tik po truputį prarandantys savo savybes, ir „tinka vartoti iki“, kada maisto produktas tinkamas vartoti tik iki tam nustatytos datos.
Naujuoju siūlymu ministerija siekia sumažinti išmetamo maisto produktų kiekį, kuris Lietuvoje siekia apie 50 tūkst. t, ir suteikti galimybę vis dar gerus vartoti produktus gyventojams įsigyti už mažesnę kainą. Ministerijos skaičiavimais, leidus šiais produktais prekiauti, pavyktų sutaupyti apie 147,6 mln. eurų per metus. Beje, ši praktika jau taikoma Skandinavijoje, Danijoje, Nyderlanduose, Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Italijoje, Austrijoje ir dar keliose Europos šalyse.
Ką apie tai mano kraštiečiai? Ar jie pirktų tokius produktus?
Kiekvieno apsisprendimo ir rizikos klausimas
Aldona Minkevičienė
Seimo nario Vidmanto Kanopos padėjėja
Maisto sauga labai svarbi. Tačiau, neslėpsiu, galiojimo laiko užrašą dažniausiai pasitikrinu pirkdama trumpo galiojimo produktus. O jei rankinėje neturiu akinių, būna, ir tokių nepatikrinu. Teko „apsipirkti“, ir ne kartą. Tik namuose pastebėjau, jog produktas turėjo būti suvalgytas vakar… Jei produkto spalva, skonis, išvaizda, kvapas nepakitęs, didesnės tragedijos nematau. Esu bandžiusi ir savo konservuotų daržovių, į rūsį nuneštų prieš porą metų, nors specialistai pataria suvartoti per metus. Man ranka nekyla išmesti likusių riekių duonos, nors galiojimas pasibaigęs. Iškepu ją aliejuje, ir su česnakiuku…
Padėtų ir suplanuotas savaitės meniu
Agnė Katinauskienė
Mitybos specialistė
Pardavinėti tokius produktus galima. Juk ir dabar lentynose labai daug produktų, kurių galiojimas besibaigiantis. Kam reikia, kas nori pigiau – tas ir perka, manau, pirks ir pasibaigusio galiojimo produktus, nes jie pigesni. Žinoma, patys ir atsakytų, jei apsinuodytų.
Pati tokių produktų neperku, o jei namuose pamatau, kad pasibaigė galiojimas, tiesiog išmetu be gailesčio, nes svarbiausia mano ir mano šeimos sveikata ir savijauta, nerizikuoju apsinuodyti netinkamu produktu, o galiojimo laikas rašomas ne veltui.
Mes, maisto produktų gamintojai, nesutinkame
Justinas Kanopa
Verslininkas
Kaip maisto produktų gamintojai nesutinkame su pasiūlymu. Gamintojai, remdamiesi produktų sudedamosiomis dalimis, produktų laboratoriniams tyrimais nustato terminą „suvartoti iki“, užtikrina, kad produktas yra saugus vartoti ir už tą laikotarpį yra atsako. Tačiau paženklinus produktą „geriausias iki“ ir klientui nusipirkus, kad ir pigiau, po nustatyto termino tampa neaišku, kam teks atsakomybė už kliento sveikatą.
Išsamesnius komentarus skaitykite „Gimtajame…“