Visa kaltė gulbinui?
Gulbinu, dėl šiurkštaus elgesio su savo atžalomis, piktinosi ir viena „Gimtojo…“ skaitytoja. Anot jos, pasivaikščiojimas su šeimyna šalia tvenkinio, kur plaukioja gulbės, virto tikra tragedija. Mat netrukus išvydo kraupų vaizdą – plūduriuojantį negyvą gulbiuką, o to kaltininku tapo gulbinas. Skaitytoja po šios nelaimės kreipėsi į muziejuje budėjusius darbuotojus, tačiau reikiamos pagalbos nesulaukė. Gyventoja viliasi, jog gulbiukai bus atskirti nuo neadekvačiai besielgiančio gulbino.
„Gimtasis…“ pasiteiravo muziejininkų, kas iš tikrųjų nutiko gulbiukams. Rokiškio krašto muziejaus ūkio skyriaus vedėjas Valentinas Skeirys buvo atviras – prie liūdno gulbiuko likimo prisidėjo patys gyventojai. „Gulbinas yra gana aršus ir saugo savo šeimyną. Būtent šiuo momentu gulbiukai ir nukenčia. Norime paprašyti žmonių, kad gulbių šeima grožėtųsi per atstumą, o ne prie pat tvoros, kada gulbiukai patys pritipena prie lankytojų. Gulbinui tai labai nepatinka, ir drausmindamas savo atžalas joms kerta snapu, o tai jau ne kartą pasibaigė liūdnai“, – pasakojo V. Skeirys.
Anot pašnekovo, gyventojai maitindami gulbes taip pat prisideda prie jų tragiško likimo. Mat gulbinas, nutvėręs kąsnį, su šalia esančiu gulbiuku nesidalina… „Gulbių šeimyna yra maitinama reguliariai. Jiems maisto tikrai netrūksta. Sulaukiame gyventojų pagalbos, kurie skiria jiems pašaro“, – sakė vyras.
V. Skeirys pasakojo, jog buvo svarstyti įvairūs gelbėjimo variantai. „Galvojome atskirti gulbiną nuo šeimos jam skiriant tam tikrą plotą. Tačiau toks atskyrimas gali skaudžiai paveikti ir pačią gulbę. Realiausia situacija – likusius gulbiukus perkelti, kad ir į kitą tvenkinį, kad jų nematytų gulbės. Tačiau tam reikia papildomų lėšų. Teritorija turi būti aptverta papildomu tinklu“, – dėstė ūkio skyriaus vedėjas.
Perėjimo ir jauniklių vedžiojimo metu gulbės būna labai agresyvios, ypač gulbių patinai. Prisiartinus prie jauniklių būrio, supykęs patinas gali pradėti kovoti. Jo kirtis būna toks stiprus, kad gali sužeisti žmogų, o bandydamas apsaugot vaikus ir juos sužaloja. Tokiu metu gulbių šeimynai būtina ramybė ir saugumas, ko šiuo atveju jie neturi. Atskyrimas tėvų nuo vaikų nieko gero neduos. Jaunikliai dar per maži išgyventi savarankiškai. Be to, gyventojų jiems brukamas maistas visiškai neatitinka jų poreikių. Batonuose, sausainiuose ir dar nežinia kame, apstu cukraus, druskos ir įvairių priedų, kurie paukščiams didesniais kiekiais tolygūs nuodams. Gaudami lengvai prieinamą pašarą, paukščiai nebesistengia ieškoti jiems tinkamo… Skaityti daugiau »
Visu pirma gulbina erzina ne zmones, o ju tvenkinio puseje, ju lizde apsigyvenusios antys, besimaitinancios lankytoju atnestu maistu, kuri jie meta gulbem, o gulbinas del to baisiai pyksta. Gulbinas jau yra nestabilios psichines busenos nelaimingas ir nelaisvas paukstis ir jau visai nesmagu stebeti sia gulbiu seimyna. Del maitinimo tai butinai reikia ant tvoros iskabinti lenteles “maitinti grieztai draudziama”, gal tai kazkiek sudrausmintu zmones. Gulbiukus perkelti ir spresti klausima del tolimesnes galimybes tevams tureti vaikuciu, gal reikia surinkti kiausinius? Ar negali atsakingi paskonsultuoti su prityrusiais ornitologais kaip elgtis su siais pauksciais? Jeigu tas Ukio skyrius prisiime sia atsakomybe priziureti paukscius, tai… Skaityti daugiau »