GR archyvo nuotr.

Bando įsprausti į kampą

Po to, kai aptarėm, ką kuria tema būtų galima rašyti, ką rašytų devyniolikmetis, filologijos magistrė, abituriento mama Žėrutė Semaškienė reziumavo, kad per egzaminą ne žinias tikrina, o „bando pagauti jauną  žmogų, įspraust jį į kampą“. Jos sūnus rašė tema „Kaip vaizduotė veikia santykį su tikrove“ ir daug  dvyliktokų rinkosi būtent šią temą. Nors tikėjosi visiškai kitko. Kad rašys apie tėvynės meilę, gamtos grožį, darbą. „Galvojo apie pamatines temas, o gavo?“ – sakė pašnekovė. Teko rinktis, ar rašyt apie kraštutinumus,  muzikos reikšmę, intymumo vaizdavimą siūlant J. Tumo-Vaižganto ir J. Kunčino kūrinius. Anot Ž. Semaškienės, intymumas, apie kokį siūlyta rašyti, dabartiniams devyniolikmečiams sunkiai suvokiamas. „Tarkim, „Dėdėse ir dėdienės“, kur Geišė vilioja Severiutę. Dabar tokie dalykai nebevyksta, ir miškas ne ta vieta“, – šypsojosi lituanistė.

Ji daug metų yra taisiusi abiturientų egzaminų rašinius. „Yra labai aiškūs kriterijai, bet visuomet žiūrima mokinio naudai. Jei samprotavimo klaidos iš jaunystės, iš gyvenimo nepatirties, visi vertintojai žiūri mokinio naudai. Jokiais taškais ar balais nebaudžiama už nuomonę, nors ji ir skiriasi nuo taisytojo nuomonės. Ir aš prie šių metų temų būčiau siūliusi kitus rašytojus, bet vaikai gali tyrinėti ir kitus autorius“, – sakė  Ž. Semaškienė.

O ką? Ogi visai nieko

J. Tumo-Vaižganto raštų tyrinėtojas Eligijus Daugnora mano, kad J. Kunčinas, kuriuo siūlyta remtis intymumo temooje, yra visokių intymumų meistras, o pas Vaižgantą yra tokių Mykoliuko scenų, kur jis siautėja. „Arba kaip Geišė anksti rytą su Severiute miške susitinka. Viskas lyg ir nekalta, bet galima prisigalvot, numanyt. O Geišės „kabinimas“ tai apskritai brutalus“, – kalbėjo pašnekovas. Jo nuomone, R. Gavelį prie intymumo temos abiturientai galėjo prisidėti ir be nurodymų. Žinoma, jei užteko drąsos“, – kalbėjo Eligijus. Jis ir muzikos tema būtų turėjęs ką rašyti, nors ši tema labai kritikuota. „Galima rašyt apie poeziją. Radauskas bais muzikalus ir dažnai jis apie muziką. Daug muzikos pas Škėmą, Ostrauską ir Šatrijos Ragana mini visokius muzikus ir muzikas“, – sakė literatūros žinovas, prisipažinęs, kad tikrai nelabai prisimena, ką tie abiturientai sugeba, kokia tema jiems pagal amžių gali būti neįkandama ar per sunki.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: