Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Žanetos Ginaitės, vaikai patiria įvairių formų smurtą. „Per devynis šių metų mėnesius Rokiškio rajone buvo užfiksuoti 39 galimo smurto prieš vaikus atvejai, o spalį – 3. Daugiausia užfiksuota galimo fizinio smurto atvejų“, – sako vaiko teisių atstovė.
Iš viso per šių metų devynis mėnesius, skaičiuojama, Rokiškio rajone buvo gauti 442 pranešimai dėl galimai pažeidžiamų vaiko teisių ir dauguma, net 85 procentai, jų pasitvirtino.
Pagalba reikalinga visai šeimai
Anot Ž. Ginaitės, šeimoje įvykęs smurtas signalizuoja apie patiriamus sunkumus ir pagalbos poreikį. Tam, kad vaikas augtų saugioje, jo poreikius atliepiančioje aplinkoje, pirmiausia pagalba reikalinga visai šeimai – suaugusiesiems svarbu išspręsti savo emocinius sunkumus, įveikti krizes ir nuo jų apsaugoti savo vaikus.
„Vaikui saugumo stokojančiose situacijose vaiko teisių gynėjams tenka reaguoti operatyviai ir priimti greitus sprendimus, tačiau visais atvejais siekiama, kad šie sprendimai ne tik apsaugotų vaiką, bet ir užtikrintų jo geriausius interesus“, – teigė Ž. Ginaitė.
Tokiose situacijose yra ypač svarbus ir tėvų įsitraukimas, jų atsakomybė ir noras bendradarbiauti su vaiko teisių gynėjais bei kartu priimti sprendimus vaiko gerovei. „Tais atvejais, kai vaikas patiria vieno iš tėvų smurtą, antrajam svarbu prisiimti didesnę atsakomybės dalį – ieškoti kompromisų ir geranoriškų susitarimų su smurtavusiu šeimos nariu, pavyzdžiui, aptariant galimybes vaikui likti ir gyventi savo namuose, tačiau kartu sudarant palankias sąlygas apsaugoti jį nuo galimo smurto ir jaustis saugiam. Tačiau tėvams nerandant abipusio sutarimo arba trūkstant galimybių užtikrinti vaiko saugumą jo namuose, kai kuriais atvejais vaiko teisių gynėjams tenka pasirūpinti vaiko perkėlimu į kitą aplinką“, – paaiškino Ž. Ginaitė.
Pasak jos, siekiant, jog vaikas jaustųsi saugus, ir jam netektų dar kartą patirti trauminių išgyvenimų, pavyzdžiui, artimųjų smurto, vaiko teisių gynėjai visuomet rūpinasi saugios aplinkos vaikui užtikrinimu ir artimų žmonių, galinčių juo tinkamai pasirūpinti, priežiūra.
„Dažnai aplinkinių pastabumas ir jautrumas sunkumų patiriančioms šeimoms bei sąmoningumas pranešti vaiko teisių gynėjams apie būtinybę reaguoti į galimus vaiko teisių pažeidimus, gali padėti suteikti savalaikę pagalbą ir išvengti skaudžių situacijų. Tad kiekvienas pranešimas, kurį gauna vaiko teisių gynėjai, yra reikšmingas, nes suteikia ne tik galimybę įvertinti situaciją ir, jei reikalinga, – šeimai pagalbą, bet kartu leidžia įžvelgti ir dar vieną pozityvią tendenciją – žmonių nepakantumas galimiems vaiko teisių pažeidimams didėja bei vis daugiau vaikų gali jaustis saugesni, augdami empatiškoje ir pilietiškoje visuomenėje“, – komentavo Ž. Ginaitė.
Daugiausia pranešimų – iš policijos, gydymo ir ugdymo įstaigų
Iš viso per šių metų devynių mėnesių laikotarpį, skaičiuojama, Rokiškio rajone buvo gauti 442 pranešimai dėl galimai pažeidžiamų vaiko teisių ir didžioji dalis, net 85 procentai, jų pasitvirtino.
Vaiko teisių gynėjai pastebi, kad gaunamų pranešimų augimas atspindi didesnį visuomenės pastabumą vaikui, jo savijautai ir aplinkai bei norą padėti, jeigu tam tikri vaiko siunčiami ženklai kelia susirūpinimą. Taip pat didėjantis pasitvirtinusių pranešimų skaičius, Ž. Ginaitės teigimu, atliepia žmonių gebėjimą tikslingai pranešti apie pastebėtus galimus vaiko teisių pažeidimus, kuriuos pavyksta vis geriau atpažinti.
„Daugiausia pranešimų dėl galimų vaiko teisių pažeidimų sulaukiama iš policijos, gydymo ir ugdymo įstaigų bei vaiko gerovės srityje dirbančių specialistų, taip pat pastebimas pačių vaikų ir jų artimoje aplinkoje esančių žmonių aktyvumas“, – tvirtino Ž. Ginaitė.
Kalbant apie Rokiškio rajone vaiko teisių gynėjų gautų pranešimų pobūdį, didžiąją jų dalį – apie 72 proc. – per minėtą laikotarpį sudarė nesmurtiniai vaiko teisių pažeidimai. Tad dažniausiai pažeidžiamos vaiko teisės buvo susijusios su sunkumais, kuriuos lemia tėvų turimos priklausomybės, taip pat reaguota dėl vaiko poreikių neatliepiančios namų aplinkos, dėmesio ir rūpesčio vaikui stokos, taip pat tėvų tarpusavio nesutarimų, dėl kurių vaikai dažnai patiria psichologinių, emocinių sunkumų. Netgi pasitaiko atvejų, kai tėvams tampa sudėtinga užtikrinti vaiko teisę į mokslą ar tinkamai pasirūpinti jo sveikatos priežiūra.
Spalio mėnesį Rokiškio rajone vaiko teisių gynėjams teko reaguoti į 5 pranešimus dėl galimų vaiko nepriežiūros atvejų ir kiekvienu iš jų vaikui saugi aplinka buvo užtikrinta pas emociniais ryšiais susijusius žmones.
Kilus klausimų, gyventojai kviečiami pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima parašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą tarnybos interneto svetainėje arba skambinant skubiosios pagalbos tarnybų tel. 112.