Visi esame bendruomenės dalis
Seniūnė Jūratė Šinkūnienė
– Obeliuose įsikūrusios bent dvi socialines paslaugas teikiančios įstaigos – tai Socialinių paslaugų namai ir savarankiško gyvenimo namai. Kitoje gatvėje – savarankiško gyvenimo namai. Jūsų nuomone, ar ne per daug socialinių įstaigų tokio dydžio miestui kaip Obeliai? Kokį atspalvį, kokį indėlį jos ir jų žmonės įneša į miesto gyvenimą?
– Iš tiesų tų atspalvių yra įvairių, bet daugiau pliusų nei minusų. Iš dalies džiaugiamės, kad yra tokių įstaigų, nes jose sukurtos darbo vietos. Socialinių paslaugų namuose gyvena vaikai, kurie lanko mokyklą ir darželį. Yra visokių momentų, bet džiaugiamės, kad Obeliai, kai kada nors ir laikinai, tampa namais sunkiausiais žmogaus gyvenimo atvejais. Kai kurie asmenys socialiai pažeidžiami, bet visi esame bendruomenės dalis.
– Dėl viešosios pirties. Praėjusių metų pradžioje obeliečiai sujudo išgirdę, kad ji gali būti uždaryta. Vėliau pastatas įtrauktas į neprivatizuojamų objektų sąrašą ir bendromis pastangomis (su bendruomene, seniūnaičiais) ieškoma būdų, kaip pirtį išsaugoti, suremontuoti. Kokia dabar situacija?
– Pirtį buvome uždarę per pirmąjį karantiną 2020 m. pradžioje. Nuolat ieškojome išeičių, ką daryti, kad ji galėtų veikti. Šiek tiek atlaisvinus karantiną, ilginome darbo laiką. Kadangi Rokiškio miesto viešoji pirtis tuo metu buvo uždaryta, iki 10 žmonių atvažiuodavo į Obelius. Dar prieš karantiną buvo pakeltas įkainis, gyventojai tam neprieštaravo. Dabar, atsidarius Rokiškio pirčiai, žmonių vėl sumažėjo, bet senamiestyje gyvenantys obeliečiai lanko. Pirtis veikia. Bendruomenė susikoncentravusi į kitus projektus – viešųjų erdvių, ežero valymo…
– Galbūt žinia apie pirties uždarymą nebūtų sukėlusi tokio ažiotažo, jei daugiau obeliečių turėtų vandentiekį, sutvarkytą nuotekų sistemą. Sausio mėn. bendruomenės iniciatyva rajono valdžios atstovai pristatė galimybes įsirengti individualius nuotekų valymo įrenginius gaunant kompensaciją. Tai individualus dalykas, bet, Jūsų žiniomis, kokia dalis gyventojų pasinaudotų tokia galimybe?
– Vandentiekis, nuotekos ir kelias į Aleksandravėlę mums yra kaip „Tėve mūsų“. Tai didžiosios seniūnijos problemos. Dėl vandentiekio – ar kalbėtume su Seimo nariais, ar su aplinkos ministru ir viceministre, girdime tuos pačius atsakymus, kad nėra galimybės prisijungti centralizuotai. Žmones tai pykdo, jie nusivylę, nes negali pagerinti savo buities. Žmonės prisibijo biurokratinių dalykų, todėl buvo inicijuotas minėtas susirinkimas. Po jo iš visos seniūnijos man skambino apie 10 žmonių. Prie daugiabučių sunku įrengti individualius nuotekų valymo įrenginius, nes reikia susitarti su 8–10 butų, bet kompensacijos dydis (priklausantis kiekvienam butui), tikimės, motyvuos žmones.
Bus gražu
Obelių bendruomenės centro pirmininkas Virginijus Pupelis apie Obelių ežero pakrantės tvarkymo projektą: „Bus sutvarkyta 200 metrų pakrantės nuo Laisvės kovų istorijos muziejaus parko link. Ežero dugną valysim tiek, kiek pasieks ekskavatorius. Gauti leidimai pakrantės medžiams, krūmams pašalinti. Darbus pradėsim greitai, kai tik leis orai. Iš pradžių vaizdas nebus gražus – iškeltą dumblą krausim ant kranto į krūvą. Kai jis išdžius, išlyginsim. Iki 2023 m. „Obelinės“ turėtų būti gražu. Esame dėkingi VšĮ „Grunto valymo technologijos“, kuri apmokėjo projekto parengimą. Rangovai taip pat pasiūlė gerą kainą. Dalį finansavimo pažadėjo rajono savivaldybė, tačiau darbams to neužteks, nes nuo finansavimo visiškai nusišalino Aplinkos ministerija, kuri patarė „ieškoti būdų su savivaldybe“. Iš kur savivaldybė turės tiek lėšų ežerui valyti? Dėl to prašysim prisidėti ūkininkus, Obelių spirito varyklą.“
Sutvarkius pakrantę, atsiras nauja poilsio erdvė. Pasak V. Pupelio, šiuo ir kitais viešųjų erdvių tvarkymo klausimais labai konstruktyviai bendradarbiaujama su seniūnija.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“
Miela panelyte, tikrai daug daugiau minusų nei pliusų iš socialinių įstaigų. Kai Obeliuos negyveni, tai ir nežinai realios situacijos. Baisu, kas darosi. Užimti seniūno postą, dar nereiškia būti seniūnu!
Žiauru. Obeliai – statusą miesto turi, tačiau su nuotekų tvarkymu liūdesys, viskas susitvarkyti palikta gyventojams. Didelė gėda visiems buvusiems ir esamam merui, per tiek metų Nepriklausomos Lietuvos taip ir nesugebėjo sutvarkyti miesto nuotekų. Daro visokius “Naujųjų Vasiukų” projektus, o ten kur reikia pagalbos gyventojams – špyga….
Gal nevisi žino kas atsakingi kad Obeliuose nėra vandentekio ir nuotekų sistemų.Tai visas eksmerų klubas: Vilimas,Masiulis,Kanopa,Blažys,Vilys,Velykis,Vagonis,galima pridėti ir Godeliauską, kuris toleruoja kai kurių buvusių Merų sėdėjimą ir nieko neveikimą šiltose savivaldybės atstovaujamose įstaigose.Gal pagaliau reikia įvertinti ką nuveikė buvę socdemų,krikdemų,tvarkiečių Merai ir niekada nebebalsuoti už šias partijas
Visiškai pritariu. Netikiu, kad per tiek metų nebuvo lėšų ir galimybės įrengti vandentiekį ir kanalizaciją rajono miesteliuose, tiesiog valdžiažmogiai nesistengė, o ir žmonės turbūt itin nereikalavo. Negi nesuvokia, kad įrengus komunikacijas, ženkliai pakiltų miestelių lygis ir patrauklumas. Ir taip jau provincija ritasi žemyn, jokių investicijų iš verslo, viskas investuojama sostinėje.