Rokiškio rajono policijos komisariato viršininkas Stasys Meliūnas. N.Byčkovskio nuotr.
Rokiškio rajono policijos komisariato viršininkas Stasys Meliūnas. N.Byčkovskio nuotr.

Rokiškėnai skundžiasi: pandėliečiai Oninėse, jūžintiškiai savo miestelio šventėje negarantuoja saugumo: muštynės čia beveik užprogramuotos. Policijos pareigūnų tokiose šventėse nebūna… Ką daryti?

Problema – “guminiai”
Apie kaimo vakaronių abejotiną saugumą prakalbo Aurimas Lesmanavičius, jau penkerius metus įvairiuose rajono kaimuose rengiantis diskotekas. Jaunuolis tvirtino, jog jam prireikė daug laiko atrasti būdą, padedantį nuo chuliganų apsaugoti uždarus vakarus. Tačiau kaip išprašyti nekviestus agresyvius svečius iš kaimo šokių ir švenčių, jei renginys vyksta lauke?
“Naktiniame klube “Rokis” dirbau trejus metus. 2010-aisiais jį teko uždaryti. Net 18 šalies apsaugos tarnybų išbandė savo jėgas saugoti klubo tvarką. Šių tarnybų darbuotojai arba mažai kreipdavo dėmesio į tai, kas jame vyksta, arba patys būdavo sumušti chuliganų. “Rokis” uždarytas. O kas toliau? Su tais pačiais pasimušti mėgstančiais rokiškėnais susitinkame ir vasaros renginiuose. Juose – nei policininkų, nei samdytų apsaugininkų. Chuliganai elgiasis ypač akiplėšiškai”, – pasakojo A.Lesmanavičius.
Vaikinui itin įsiminė šių metų pandėliečių Oninės. Jis girdėjęs kalbas net apie tai, jog vienam jaunuoliui buvo suknežintas žandikaulis – tokios buvo muštynės. O ir Aurimas patyrė girtų rokiškėnų priekabes: jaunuolai neleido susikrauti aparatūros, reikalavo tęsti diskoteką.
Etatiniai mušeikos ieško menkiausių priekabių bei galimybių pasimušti, o jų atsparumas muštynėms tiesiog neįtikėtinas. Jie kyla atakon net prieš “bananinių” smūgių krušą. Dėl tokios savo savybės liaudis juos praminė “guminiais”. Jų grupelė mėgsta lankytis kaimų diskotekose.
Kai “guminiai” – kaime, nėra jokios abejonės, – prireiks policijos pagalbos.
“Nesuprantu, kodėl pareigūnai iš kaimų dingo tarsi į vandenį: pernai jie labai pareigingai lankydavosi renginiuose”, – sakė Aurimas…

 

Trys klausimai Stasiui Meliūnui, Rokiškio rajono policijos komisariato viršininkui

 – Kodėl šiemet viešuose renginiuose rokiškėnai pasigenda policijos pareigūnų?

– Nuo šių metų pradžios policija nebeatlieka apsaugos funkcijų. Šis darbas patikėtas saugos tarnyboms.
Jei viešame renginyje įvyksta incidentų, vadinasi, jo organizatoriai deramai nepasirūpino saugumu. Kiekvienos šventės sąmatoje turi būti numatyta lėšų tvarkai užtikrinti. Puikus pavyzdys – koncertai, vykstantys Kūno kultūros ir sporto centro stadione. Šią teritoriją saugo apsaugos darbuotojai, o renginio dalyviai jaučiasi puikiai.
Pastaraisiais metais taupant mokesčių mokėtojų pinigus mažinama pareigūnų. Taigi viešose vietose patruliuoja mažiau policininkų.
Darbo kodeksas įpareigoja už darbą savaitgaliais atlyginti didesniu tarifu. Jei policija mes didžiules pajėgas į atlaidus, minėjimus ir šventes, nebebus iš ko mokėti atlyginimų.
Be to, žmonės įprato įvykus net menkiausiam incidentui tuoj pat pamatyti policininką. Patys tik pasyviai stebi, kaip pareigūnas sprendžia konfliktą. Tai – pasenęs mąstymas.

 

– Kaip tokį mąstymą pakeisti?

– Pirmiausia reikia ugdyti žmonių pilietiškumą, o jo šiuo metu labai stinga. Jei aš pastebiu paauglį, padauginusį alkoholio ar kaip nors kitaip netinkamai besielgiantį, nedelsdamas apie tai pranešu jo tėvams. Žinoma, sudrausminti reikia bet kokio amžiaus žmogų, jei jis elgiasi netinkamai.
Ar piliečiai dažnai taip elgiasi? Deja. Jei kiekvienas rūpinsimės ne tik savo, bet ir svetimų vaikų dora, užimtumu, chuliganizmo bus vis mažiau.
Turime puikių jaunimo laisvalaikio alternatyvų: aktyviai veiklą vykdo jaunieji policijos rėmėjai, šauliai, yra daug kitų būrelių. Skatinkime jaunimo užimtumą! 

 

– Vis dėlto ar atokaus kaimo renginio dalyviai gali tikėtis policijos pareigūnų apsilankymo?

– Renginio organizatoriai turi bendradarbiauti su policija ir apie savo planus jai pranešti iš anksto. Būtent to šiuo metu itin trūksta. Tačiau yra ir gerų pavyzdžių. Štai Kamajų seniūnas Vytautas Vilys bei Suvainiškio kaimo gyventojas Valdis Vaičėnas, planuodami šventes, patarimų, o kartais ir kitokios pagalbos, kreipiasi į policiją.
Rajone yra apie 100 policijos rėmėjų. Jie taip pat galėtų prisidėti prie viešosios tvarkos užtikrinimo. Kaip minėjau, būtinas sklandus bendradarbiavimas.

 

Daugiau antradienio GR

Norbertas Byčkovskis

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: