Seimas iki 65 metų pailgino pensinį amžių ir vyrams, ir moterims.
Nuo 2012 m. sausio 1 d. ir kiekvienų vėlesnių metų sausio 1 d. senatvės pensijos amžius kasmet bus didinamas: moterims – keturiais, vyrams – dviem mėnesiais per metus, kol pasieks senatvės pensijos amžių – 65 metus.
Už tokias Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas praėjusį ketvirtadienį balsavo 60 Seimo narių, prieš buvo 42, susilaikė 12.
Valdžia pritaria
“Seniai buvo laikas šiuos klausimus svarstyti. Visoje Europoje pensinis amžius yra 65-67 metai. Tai daryti būtina, bet labai atsargiai, labai palaipsniui. Pasiūlyme yra numatyta, kad šis ilginimas bus labai lėtas, iki 2026 metų”, – apie pensinio amžiaus ilginimą Eltai teigė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Neišvengiama
Seimo narys Algis Kazulėnas dėl objektyvių priežasčių balsavime nedalyvavo, bet jis pritaria šiai įstatymo pataisai. Jo teigimu, tai – neatidėliotinas sprendimas. “Taip elgtis verčia augantis “Sodros” deficitas”, – sakė Seimo narys.
Klausiamas, kokie dar laukia sprendimai pensijų klausimu, p. Kazulėnas sakė, jog keisis senatvės pensijų apskaičiavimo būdas: ateity bus atsižvelgiama į sumokėtas įmokas, ir formalus pensinio amžiaus nustatymas turės mažesnę reikšmę. “Būsimasis pensininkas galės pats įvertinti, kiek sukaupė “taškų”, jis ir spręs, ar toliau dirbti, kad gautų didesnę pensiją”, – apie naujus projektus kalbėjo Seimo narys. Tiesa, kol šiuo klausimu nėra galutinio sprendimo, pašnekovas nenorėjo plačiau jo komentuoti.
Klausiamas nuomonės, ar šiuo įstatymu neskriaudžiamos visad anksčiau į pensiją išeidavusios Lietuvos moterys, parlamentaras šyptelėjo, girdi, “jos visuomet norėjo būti lygios su vyrais, todėl dabar tai atsisuko prieš jas pačias”. Svarstydamas apie gyvenimo trukmę p. Kazulėnas pastebėjo, jog vertinant apklausų rezultatus, ji ilgėja, nors pripažino, jog atsilieka nuo kitų išsivysčiusių valstybių.
Visas straipsnis antradienio “Gimtajame…”
Reda MILAKNIENĖ